Analiz Yıl Sonunda Bitcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Ne Kadar Yatırım Yapılmalı?...

Yıl Sonunda Bitcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? – Ne Kadar Yatırım Yapılmalı? – 15 Aralık 2020

Yatırımcılar nasıl davranmalı?

Takip et blank

Kripto para birimi sahibi olurken dikkat edilmesi gereken konular arasında her zaman doğru yatırım yapmak ilk sırada geliyor. Eğer bir yatırıma hatalı başladıysanız domino taşları gibi bir tane hata, yatırımınız süresince sizi takip edecek, kazansanız bile daha fazla kazanma şansınızı elinizden büyük oranda alacaktır. Tüm bunları engellemek için yatırım yaparken her zaman dikkatli davranmak, tecrübeli ve başarılı deneyimleriniz olsa bile “her zaman en iyisini ben bilirim” demeden önce farklı uzmanların görüşlerine ve önerilerine dikkat etmekte fayda var.

Bir doktorun bile kendi meslektaşlarından görüş almasının doğru olduğu günümüz dünyasında kimse %100 doğru teşhis koyamıyor, %100 doğru karar veremiyor. Hiçbirimiz hiçbir yatırım konusunda %100 doğru karar veremeyiz ve bazen şansımızın etkisi, bazen ise doğru adımlar birbirini tamamlayıp bizi iyi sonuçlara götürebiliyor.

Yılın Sonuna Geldiğimiz Bugünlerde Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırımlar söz konusu olunca yıl sonları son derece önemli zamanlardır. Tahminlere göre gelecek 2 hafta içerisinde on binlerce kripto para birimi yatırımcısı kripto paralarını satacak. Geçtiğimiz 2019 yılı Aralık ayında kripto para birimlerine 1 yıl ‘vadeli’ olarak yatırım yapan yatırımcıların ‘vade süresi’ doluyor. Bu vade aslında yatırımcıların kendi kafalarında belirledikleri bir süre. Çok sayıda Çinli ve farklı ülkelerden yatırımcılar “bugün yatıracağım bir yıl sonra aynı gün çekeceğim” düşüncesiyle hareket ediyor. Bu durumu HODL deniliyor.

Yıl sonunda Bitcoin fiyatı 2017 yılında çok yüksek değer kazanmış ve rekor kırmıştı. Çok sayıda insan o dönemde yatırım yapmış ancak 3 yıl boyunca yatırımlarından dolayı çok çile çekmişlerdi. Bugün bazıları 19 bin 500 dolar seviyelerinden satış yaptı ve 3 yıldır hiçbir kazanç elde etmeden piyasada kaldıkları süreyi gözlerinin ‘önünden geçirdiler.’

Ancak bu süre zarfında çok sayıda 20 bin dolardan Bitcoin sahibi olan yatırımcı zararına, çok büyük zararla ellerindeki Bitcoin ve altcoin varlıklarını satmıştı. Ethereum’a bin doların üzerinden sahip olanlar beklemelerine rağmen hâlâ bile çok az zararla satış yapabilmiş değil çünkü Ethereum henüz 637 doların üzerini görmüş değil.

Yıl sonunda yatırım yaparken anlık kararlar vermemek yatırımcılar için en önemli karar olmalı. Eğer ki anlık karar verirseniz bir anlık kararın bedelini uzun yıllar çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Yıl sonunda yatırım yapmak yerine bir sonraki Ocak ayında yatırım yapmak daha fazla kar elde etmenizi sağlayabilir. Çoğu insan satış yapacak, çoğu insan ise yeniden kripto para sahibi olacağı için piyasada ya çok büyük yükselişler, ya da çok büyük düşüşler olması mümkün. Dengeli piyasa fiyatlarından yatırım yapmak her zaman daha az risk, daha dengeli kazanç elde etmenize yardımcı olabilecek bir hamledir.

Paranızın Hepsini Kripto Paralara Yatırmayın

Kripto para sahibi olduğunuz zaman zengin olmayacaksınız. Bu düşüncedeyseniz ve hevesinizi kırdıysak özür dileriz. Ancak size şu sözü hatırlatmak isteriz: “Dost acı söylermiş…”

Kripto para birimlerinden zengin olanlar arasında ilk dönemlerinde yatırım yapanlar bile zengin olamadı. Çok az sayıda insan binlerce dolarlık Bitcoin’e çok düşük fiyatlardan sahip olarak zengin oldular ancak büyük çoğunluk o dönemde kripto paraların ‘K’sini’ bile bilmiyordu.

1 ay içerisinde, 1 yıl içerisinde Bitcoin sayesinde zengin olamayacağınızı, aksine sürekli bekleyecek olduğunuz kripto para birimi yatırımından büyük kayıp yaşama riskiniz olduğunu asla unutmayın.

Bitcoin 31 Aralık 2019 tarihinde 7 bin dolarlı seviyelerdeydi, bugün ise 19.500 dolarlı seviyelerde. Bu %167’lik kazançtan daha fazlasına eşit görünüyor. Ancak gelecek yıl böyle olmayabilir. Örneğin 2017 yılında rekor kırıldığında 20 bin dolarlı seviyelerde olan Bitcoin fiyatı bir sonraki 2018 yılının aynı Aralık ayı 10. gününde 3 bin dolarlı seviyelerdeydi ve %500’ün üzerinde değer kaybetmişti. Yatırım yaparken yatırım yapacağınız paranın en fazla %10 kadarını Bitcoin’e ayırın.

1.000 TL paranız varsa bunun 100 lirasından daha fazlasını Bitcoin’e yatırmak sizin için bir risk teşkil etmiyorsa %25’e kadar yatırmak belki doğru olabilir. Ancak paranızın kaybı durumunda üzülecek, sorunlarla karşılaşacaksanız sadece sorun yaşamayacak kadarını -bazen bu 1.000 TL’de 10 TL bile olabilir- Bitcoin’e yatırın.

100 bin liralık yatırım için ayırdığınız para varsa ve 10 bin liralık kısmını riske atabileceğinizi belirtiyorsanız ve kaybetmeniz durumunda sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız bunun hepsini Bitcoin (BTC) alarak değil daha çok çeşitli altcoinlere – Ethereum vb. – yatırmayı düşünün.

Umarız ki 2021 yılında tüm yatırımcılar yüksek kazanç elde eder…

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. İçerikte yazılı örnekler sadece örnek olarak gösterilmesi için verilmiştir. Bitcoin fiyatları ilgili tarihlerde olan mevcut fiyatlardır. Bu içerik yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir. Tüm yatırımlar ve yatırım işlemleri yatırımcının kendi sorumluluğunda ve bilincindedir. 

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Jed McCaleb 2021’de Ne Kadar XRP Sattı ve Daha Ne Kadar Satacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı dava ederken üst düzey iki yöneticiyi de unutmadı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ve eski CEO'su Chris...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hafta Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 57.000 dolarla başladığı nisan ayının ilk haftası, büyük değişimlere gebe gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 60.000 dolar seviyesi yeniden...

Bitcoin’in (BTC) Boğa Koşusunun Hangi Aşamasındayız?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 61.844 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatının özellikle 2020 yılının son aylarında başlayan bu rallisi...