AnalizYatırımcılar Zararına Bitcoin (BTC) Satışı Yapıyor! Olumlu mu?

Yatırımcılar Zararına Bitcoin (BTC) Satışı Yapıyor! Olumlu mu?

SOPR metriği, dip seviyelere geriledi.

Takip et blank

2022 yılı kripto para sektörü için fazlasıyla kötü geçti. Geçtiğimiz yıl itibariyle çok ciddi düşüşler yaşayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2023 yılının başlamasıyla birlikte ise tekrardan yükselişe geçmiş gibi gözükmekte.

Son 3 aydaki yükselişler sonrasında yatırımcıların genel algısına baktığımızda ise bunca bullish hamleye rağmen halen düşüş beklentilerinin devam ettiği görülüyor.

blank

Başarılı bir CryptoQuant analisti olan Tarek On-Chain’in aktardıklarına göre, yatırımcılar son dönemlerde zararına Bitcoin satışları yapmaya başladı. SOPR göstergesini inceleyen popüler analist, konu ile ilgili şu sözleri aktardı:

“Harcanan Çıktı Kar Oranı (SOPR), kripto para ticaretinde kripto varlıklarını satan yatırımcıların karlılığını ölçmek için kullanılan bir metriktir.”

“Piyasa duyarlılığı hakkında bilgi sağlar ve traderların kripto para birimini satın alma veya satma konusunda bilinçli kararlar vermesine yardımcı olabilir.”

“SOPR yüksek olduğunda bu, birçok yatırımcının varlıklarını karla sattığı anlamına gelir ve bu da piyasada bir yükseliş hissi olduğunu gösterir. Tersine senaryoda, SOPR düşük olduğunda, birçok yatırımcının varlıklarını zararına sattığını bu da potansiyel bir piyasa dibinde olduğumuzu gösterir.”

“SOPR çok düşük bir seviyeye ulaştığında, Bitcoin fiyatının yeniden yükselmeye başladığını belirtmekte fayda var. Örneğin, Kasım 2022’de Bitcoin fiyatı 16.000 dolara ulaştığında, SOPR çok düşük bir seviyedeydi ve bu metrik birçok yatırımcının kripto varlıklarını zararına sattığını gösteriyordu.”

“Bugün, SOPR yine benzer şekilde düşük bir seviyeye ulaştı ve bu da potansiyel olarak piyasada yeni bir yükseliş hissi uyandırabilir.”

“Sonuç olarak SOPR, kripto traderları ve yatırımcıları için değerli bir metriktir ve diğer analiz araçlarıyla birlikte kullanılmalıdır. SOPR’nin çok düşük bir seviyeye ulaşması, Bitcoin fiyatının yeniden yükselmeye başlayabileceğini gösterir.”

*Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

SON DAKİKA: Binance’de Listeli Bu Altcoin, Microsoft İşbirliğini Duyurdu!

Son dakikalarda gelen bilgilere göre dev kripto para borsası Binance'de listelenmiş bir altcoin olan Aptos (APT), Microsoft işbirliğini paylaştı Bu hamle doğrultusunda Azure OpenAI...

Bitcoin (BTC) Yakında Bu Seviyeye Yükselebilir! İşte Sebebi..

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) haberimizin yazıldığı esnada 43 bin dolar seviyelerinden işlem görüyor. BTC bugün itibariyle kayda değer herhangi bir yükseliş veya...

SON DAKİKA: ABD’de Önemli Ekonomi Verileri Açıklandı! Bitcoin İçin İyi mi Kötü mü?

Bugün itibariyle geleneksel finans piyasalarında ve kripto para sektöründe ABD'den gelecek olan ekonomi verileri takip ediliyordu. Geçtiğimiz dakikalarda ABD'deki istihdam ve işsizlik piyasasına ilişkin...

Bitcoin Borsası Binance, Bu 29 Altcoin Paritesini Marjinde Listeliyor!

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, aldığı kararlar ile kripto varlıkların fiyat hareketlerini etkileyebiliyor. Popüler borsa bugün itibariyle birçok altcoin...

Ethereum Kurucusu Buterin Bu Altcoin’den Özür Diledi, Yükseliş Yaşandı!

Kripto para sektörünün lider altcoin'i Ethereum'un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, son dönemlerde gündeme gelmeye devam ediyor. Vitalik Buterin'in paylaştığı altcoin'ler, kayda değer yükselişler yaşayabilmekte. Daha...

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Bu İsim TCMB Başkanı Olursa, Çok İyi Olur!

Kısa bir süre önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanı Hafize Gaye Erkan, TCMB'deki görevinden affını istedi. Hafize Gaye Erkan'ın görevden ayrılması finans piyasaları...