blank
AnalizUSD İle USDT Fiyatlarında Uyuşmazlık! USDT/TRY Teknik Analizi

USD İle USDT Fiyatlarında Uyuşmazlık! USDT/TRY Teknik Analizi

Amerikan dolarının artışı, daha ne kadar devam edecek?

Takip et blank

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, dövizde bulunan oynaklık nedeniyle kendi yatırım yaptığı coinleri takip ederken, USDT/TRY paritesinin de yaptığı hareketlere odaklanmış durumda. Forex piyasalarındaki USD ile kripto piyasalarında USDT arasında ki değer farkı bir çok yatırımcı şüphelendiriyor.

Bir çok yatırımcı USD ile USDT arasındaki değer farkının neden olduğunu merak ediyor. Kripto piyasalarında dolar yerine geçen USDT yayın saati itibariyle 14.049 seviyelerinde fiyatlanırken, USD ise 13,67 seviyelerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

blank

Bu değer farkı hafta sonu piyasalar kapalıyken çok daha uçuk seviyelere ulaşıp, USDT’nin TRY karşılığında değer 16 seviyelerini geçmişti. Bu farkın olmasının sebebi Tether’in Amerikan Doları karşılığında tam 1 değerinde olmamasından ve kripto piyasasında yaşanan büyük düşüşlerden kaynaklanıyor.

Kripto piyasasında büyük bir düşüş hareketi gerçekleştiğinde yatırımcılar USDT’ye hücum ediyor ve değeri artmaya devam ediyor. Türk kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği USDT/TRY paritesine ve ülkemizdeki döviz oynaklığının ne zaman bitebileceğine gelin birlikte göz atalım:

Ülkemizdeki Döviz Kuru Hareketleri Daha Ne Kadar Böyle Devam Edecek?

Yayın saati itibariyle 14.049 seviyelerinde fiyatlanmasını sürdüren Tether (USDT), 13.83- 13.60 destek seviyelerinin hemen üzerinde bulunuyor. Bu destek seviyelerinden yukarı doğru süre gelen hareketine devam edebilecek olan USDT, 15.024 seviyelerinde ki direncine yükselebilir.

13.83- 13.60 destek seviyesinden bir geri çekilme yaşanması durumunda yükselen trendini de kırması gereken Tether’in, ilerleyen günlerdeki faiz kararları şekillendirecek gibi duruyor. Her ne kadar şuan ki durumda böyle bir düşüş yaşanması beklenmese de 12.92 seviyelerine bir geri çekilme yaşanabilir.

İlerleyen günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz oranlarında tekrar bir indirimin gelmesi durumunda, Amerikan doları değer kazanmaya, Türk Lirası ise değer kaybetmeye devam edebilir.

Dün okurlarımızla buluşturduğumuz haberimizde yer alan “TCMB başkanının yatırımcılarla buluşmasında faiz indirimi yapılmayacağını ve şimdilik sabit bir piyasa izleyeceğiz” sözlerini sizlerle buluşturmuştuk.

Faiz indirimi gelmemesi durumunda, Amerikan dolarının geri çekilmesi beklenebilir. Hali hazırda içinde bulunduğumuz politikanın değişmesi ve faiz arttırma olayı gerçekleşirse, dövizde sert geri çekilmeler görülebilir gibi duruyor.

blank

ABD Dolar Endeks (DXY) Yükselişi Sürüyor!

Amerika Birleşik Devletlerinin dolar endeksi olan DXY, yükselişini son hız devam ettiriyor. DXY endeksi ABD dolarının diğer ulusal para birimlerine karşı değerini gösteren bir endeks olarak dikkat çekiyor.

FED’in para basımlarının ardından değer kaybeden DXY, çift dip formasyonunu oluşturduktan sonra yükselişine başlamış gibi duruyor. Yayın saati itibariyle 96.55 seviyelerinde bulunan DXY, 99.71 – 102.24 seviyelerine kadar bir yükseliş yapacak gibi duruyor.

Bu direnç seviyesinin üstüne çıkmayı başarırsa 106.39 – 107.77 seviyelerine yükselmesi beklenen DXY, bu dirençten reddedilmesi durumunda ise 89.35 – 87.66 desteğine kadar bir geri çekilme yaşayabilir.

blank

İlerleyen günlerde TCMB’nin faiz artırmaması ve DXY’nin 99.71 – 102.24 seviyelerinde bulunan dirençten düşüşe geçmesiyle, ülkede ki hızlı döviz artışı azalacağı, ayrıca düşüşe geçmesi bekleniyor.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin (BTC) Yeniden “Gözünü Kararttı”: İşte Kritik Veriler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 43.000 dolar denemesinden sonra yeniden tam anlamıyla gözünü kararttı. 41.725 dolara hızlı bir iniş gerçekleştiren BTC, son bir...

Uzman Analist Poppe, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Ve 2 Altcoini Yorumladı!

Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe, kripto para piyasası toparlanırken, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve 2 altcoin hakkında tahminlerini takipçileri ile paylaştı. Son zamanlardaki...

XRP İçin Karar Anı Geldi: Fiyat Hangi Yöne Gidecek?

Kripto para sektörü son günlerde yeniden bir umut ışığı gördü ve Bitcoin (BTC) kısa süre önce 44.500 dolara kadar iğne attı. BTC'nin bu yükselişine...

Milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC) Almak İçin 25.000 Doları İşaret Etti!

DubleLine Capital'in kurucusu milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin'in fiyatının aşırı yüksek olduğunu söyleyerek kripto varlık hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. ''Bond King'' olarak da tanınan Gundlach,...

El Salvador’dan Sonra Bir Ülke Daha Bitcoin (BTC) Aldı!

El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin'i (BTC) ülkede meşru para birimi ilan ederek kesinlikle büyük bir yeniliğe imza attı. BTC'nin artık dolaşımdaki paralardan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Yatırımcılarına Müjdeyi Verdi!

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, web sitesinin kaynak koduna göre Dogecoin'i (DOGE) bir ödeme yöntemi olarak test ediyor. Twitter'da ''Tree of...