Bitcoin (BTC) Türkiye, Kripto Paralar İle ilgili Ne Yönde Karar Alacak?

Türkiye, Kripto Paralar İle ilgili Ne Yönde Karar Alacak?

Ülkede kripto paralara yönelim arttı ve artışın getirileri olumsuzlukları da doğuruyor...

Takip et blank

Bitcoin, haberimizin yayın saati ile 59.200 dolarlık seviye ile kripto para piyasalarında yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor.

Amerikan Merkez Bankası Fed’in, faiz arttırımı gerçekleştirmeyeceklerine yönelik açıklamasının ardından olumlu sinyaller veren öncü kripto para birimi, yatırımcılarını memnun etmeyi başardı.

Geçmiş dönemde merkeziyetsiz ve kontrol edilemez yapısı sebebiyle birçok engellemeye ve eleştirilere maruz kalan BTC’ye karşı son zamanlarda bu olumsuz algı değişmeye başladı. Öyle ki zamanında bu piyasaya olumsuz tutum sergileyen birçok kurum ve devletin artık kripto paraları “kaçınılmaz son” olarak gördüğü biliniyor.

İlgili İçerik  ABD'den Gelen Haber, Bitcoin'i (BTC) Yeniden 59.000 Dolar Seviyesine Taşıdı

Her ne kadar birçok ülke, Bitcoin ve Blockchain teknolojisine entegre olmaya çalışsa da bu her ülke için geçerli değil. 2020 yılının son çeyreği ile beraber pozitif ilerleyişini sürdürüp yeni yılın başlaması ardından Tesla Motors, Square ve MicroStrategy gibi dev şirketlerin yatırımları ile tarihi rekorlarını geliştiren Bitcoin, ilk olarak bazı ülke yönetimleri tarafından olumsuz tavır ve yaptırımlara maruz kaldı.

Özellikle Hindistan ve Nijerya başta olmak üzere bazı ülkeler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımına sınırlamalar getirdi veya getirme aşamasındalar.

Ülkemizde Son Durum Ne?

Türkiye’de Blockchain teknolojisinin ülke içerisindeki kullanımının artması ve artış ile beraber yaşanmaya başlanan dolandırıcılık gibi olumsuz olayların getirdiği mağduriyetlerin çoğalması sonrasında, kripto paralara yönelik regülasyon çalışmaları olacağını önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri ve daha sonrasında bakanların demeçleri ile belli oldu.

İlgili İçerik  Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kripto Paralara Yönelik Adımlar Atıyoruz"

İlgili İçerik  Mustafa Varank Sonrasında Maliye Bakanı Lütfi Elvan da Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Ülkemizde kripto paralara yönelik bu gelişmeler yaşanırken sektör içerisinden de konu ile alakalı açıklamalar yapılmaya yoğun bir şekilde başlandı.

Türk kripto borsası Paribu’nun hukuk müşaviri konumunda bulunan Mehmet Türkarslan, bir haber sitesine yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Sektör, ülkemiz içerisinde bugünlerde yoğun bir şekilde bilgi sahibi olmadan piyasaya giriş yapan Kripto para yatırımcılarının, kripto yatırımlarından yüksek getiri vaadeden sahte finansal danışmanlar tarafından dolandırılması şeklinde ilerleyiş sürdürüyor.

Vatandaşlarımız, ülkemiz para biriminin gittikçe değersizleşmesi ve enflasyon ile baş edebilmek adına, geleneksel varlıklara yatırım yapmaktan öte artık popülerliği dünyayı saran kripto paraya geçiş yapıyor. Yetkililer de potansiyel olarak önemli miktarda vergi geliri kaybetmekten endişe ediyor.”

Türkarslan, kripto paraların ulusal para birimleri yerine konulabilecek varlıklar olması yönünde küresel bir eğilim olduğunu belirtti ve Türk hükümetinin de bu yaklaşımı benimseyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Elon Musk’ın kripto para dünyasına olan söylemleri ve yatırımlarının, hükümet için bir uyandırma çağrısı olduğunun altını da çizen Mehmet Türkarslan, “Türk hükümet yetkililerinin Elon Musk ile yakın ilişkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, otomobil üretimini görüşmek üzere ilk kez 2017 yılında onunla bir araya geldi. En son olarak ise geçtiğimiz ocak ayında uzay araştırmalarına yönelik fikir alış verişinde bulundular.” dedi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Bir Ayda 2,5 Katına Çıkan Tron (TRX) İçin Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Eğlence sektörüne yönelik projelerden biri olan ve 2017 yılında Justin Sun tarafından Singapur’da hayata geçirilen Tron, yerel kripto para birimi TRX ile kontrolü tamamen...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Bir Zamanların Gözde Alltcoini Litecoin (LTC) Yükseliş Hazırlığında mı? – İşte Önemli Seviyeler!

Çalışma prensibi açısından Bitcoin’e (BTC) benzeyen ama BTC’den daha hızlı blok oluşturan bir yapıya sahip ve 2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen kripto para...

Bitcoin (BTC) Piyasayı Sarsmaya Devam Ediyor! – Kısa Vadede Önemli Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında 1.1 trilyon piyasa değeriyle pastanın büyük dilimini oluşturan lider coin Bitcoin (BTC), son 4 saat içerisindeki volatilitesiyle piyasayı sarsmaya devam ediyor. Son...