AnalizTürk Yatırımcıları 2020'de Enflasyondan En Çok Hangi Yatırım Aracı Korudu? - Enflasyon...

Türk Yatırımcıları 2020’de Enflasyondan En Çok Hangi Yatırım Aracı Korudu? – Enflasyon Vs Bitcoin

2020 yılında Türk yatırımcılar hangi yatırım araçlarından kazandı, enflasyon karşısında Bitcoin değerini koruyabildi mi?

Takip et blank

2020’yi kısa süre önce geride bıraktık. Çoğu insan için yılların sadece sembolik olarak bir önemi varken, bazı insanlar ise her yeni yılın beraberinde getireceği sorunlar ve mutluluklar nedeniyle her yıla farklı anlamlar yükleyebiliyor.

2020 yılı için tüm dünyada kabul gören tek kelime “berbat” olurken, bazı yatırımcılar ise 2020 yılını “böylesi yıl bir daha gelmez” olarak yorumluyor. Yoldan geçen yüzlerce insana “2020 nasıl bir yıldı?” diye sorsanız 2020’de %55’i aşan oranda gram altından kar eden bir Türk yatırımcı bile size “kötü bir yıl oldu” diyebilir.

Ancak kazanç elde eden yatırımcılar, 2020’nin olumsuzluklarından ziyade arttırdıkları-kazandıkları servetlerine bakıyorlar.

2020’de En Çok Neler Kazandırdı?

2020 yılının hiç şüphesiz en büyük kazananı kripto para birimi oldu. Bitcoin fiyatı rekor üzerine rekor tazeledi. Ancak standart yatırım araçları arasından bakıldığında ise 2020’de %55,9’a varan oranlarda kar ettiren gram altın fiyatı yatırımcılarını yarı yolda bırakmadı.

2020 başında 290 lira seviyesinden alıcı arayan gram altın 2020 yılı içerisinde 540 lira seviyelerine yanaştı. %55’in üzerinde kazandıran gram altın bazı yatırımcılara %63’ün üzerinde kazanç sağladı. Bazı yatırımcılar ise bunca yükselişe rağmen gram altından kazanç değil kayıp yaşadı.

Borsa İstanbul %26,4 Yükseldi

Borsada bazı hisse senetleri 2020’de rekor üzerine rekor tazeledi. Özellikle bazı sağlık şirketleri ve teknoloji şirketleri artan talep nedeniyle %1200’leri aşan oranlarda değer kazandı. 2020’nin lideri doğru hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcılar için %1200’leri aşan hisse senetleri yönünde olurken, bazı hisse senetleri ise kritik düzeyde değer kaybetti.

Borsa İstanbul’un yükseliş oranı %26,4 olurken, havacılık, taşımacılık, turizm hisseleri büyük çöküş yaşadı ve 2020 yılının en çok kaybettiren yatırımları arasında ilk sıralarda yer buldu.

Dolar %24,89, Euro %36,49 Yükseldi

2020 yılında ABD doları %24,89 yükseliş, euro %36,49 oranında yükseldi ve yatırımcılarına gram altından daha az kazandırdı. 2020 yılı enflasyon oranı %14,60 seviyelerinde (ortalama %15) olurken, enflasyon karşısında dolar, euro, gram altın ve Borsa İstanbul kazandırdı. Türk Lirası ise 2020’de büyük oranda değer kaybetti ve enflasyon karşısında ezildi.

TL’de kalan ve TL vadeli yatırımı bulunan yatırımcılar yıl içerisinde ortalama %10-12 arasında kazanç sağladılar. Vadeli mevduat yatırımları en az kazandıran yatırım araçları arasında yer alırken, bankalar yıl sonunda yeni TCMB Başkanı tarafından alınan kararlar sonrasında faizleri %18.25’in üzerine kadar çıkardı ve vadeli mevduat faizleri yükseldi. Ancak 2020’de yatırımcılar böylesi yüksek faiz alamadı.

Bitcoin Rekor Kazandırdı

2020 yılına 8 bin dolarlı seviyelerden başlayan Bitcoin – BTC – fiyatı Aralık 2020’de 28 bin dolar seviyesini aştı. %250’nin üzerinde kazanç sağlarken, 2021 yılının hemen ilk günlerinde rekorlar kırmaya devam etti ve 41.500 doların üzerine yükseldi.

42 bin dolar seviyesini bazı borsalarda gören Bitcoin, 2020 yılında enflasyon karşısında Türk yatırımcıları büyük oranda korudu ve korumakla kalmayarak servetlerini büyük ölçüde arttırmalarına yardımcı oldu. Enflasyon karşısında 2020’de yatırımcılarını koruyan yatırım araçları karşısında bazı hisse senetlerinden sonra en başarılı yatırım aracı Bitcoin – BTC – oldu.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

Elon Musk Bu Sefer Bitcoin’i (BTC) Kurtarabilecek Mi?

Bitcoin (BTC) ile Tesla araçlarının satışlarını destekleyeceğini açıklamasıyla BTC’nin 30.000 dolarlardan 60.000 dolarlara kadar tırmanmasını sağlayan Elon Musk, bu açıklamayı tersine çevirmesiyle BTC’nin yeniden...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Rubenstein Cevapladı: Hükümetler, Kripto Paraları Durdurabilir mi?

Çin, ABD ve Hong Kong'tan gelen kripto paralarla ilgili haberler, kripto para piyasasında büyük bir paniğe yol açtı. Kripto para birimlerinin ağır şekilde regüle...

Kripto Para Piyasası, Çin Başbakan Yardımcısının Açıklamaları İle Yine Sarsıldı!

Çin Devlet Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, özellikle ülke içerisindeki Bitcoin (BTC) madenciliğinin üzerine gidileceği belirtildi. Çin Başbakan Yardımcısı Lie He'nin de başkanlık ettiği...