blank
AnalizTam Detaylı Bitcoin Analizi ve BTC'nin Son Durum Değerlendirmesi

Tam Detaylı Bitcoin Analizi ve BTC’nin Son Durum Değerlendirmesi

Bitcoin için sert hareketler kapıda!

Takip et blank

Fiyat sıkışmaya devam ederken Bitcoin cüce mumlar oluşturmaya devam ediyor. Yatırımcıların artık hareketin gelmesini beklediği bu yatay dönemde, kırılım için çok az vakit kaldı.

Bir çok yatırımcı Bitcoin yatırımı yapmak yerine altcoin yatırımı yapmayı tercih ediyor. Bitcoin’in yaşadığı düşüşlerden dolayı yatırım yaptığı altcoinler de geri çekilme olması yatırımcıların canını sıkmaya devam etmekte.

Piyasa dinamikleri değişmeye devam ederken, geçtiğimiz yıllarda Bitcoin kritik seviyelere geldiğinde yatırımcılar Bitcoin alarak BTC’yi güvenli seviyelere taşıdıktan sonra altcoin yatırımlarına devam ediyorlardı.

Uzun süredir Bitcoin kritik destek seviyelerinde tutunmaya çalışırken piyasa üzerindeki hakimiyetini kaybetmeye devam etmekte. Yatırımcılar artık altcoinlerin Bitcoin’den pozitif ayrışmasını bekliyorlar.

Ancak yakın gelecek de böyle bir senaryo pek mümkün gibi gözükmemekte. Hadi gelin birlikte Bitcoin için yaşanabilecek senaryolara detaylı bir şekilde göz atalım:

Bitcoin’de Alçalan Üçgen Kırılıyor!

Bitcoin’e küçük zaman dilimlerinde 1 saatlik olarak göz attığımızda karşımıza çıkan ilk şey, günlerdir sıkışan ve hareket edecek bir yeri kalmamış olan bir ürün… Boğalar 45.700 dolar desteğini bırakmazken ayılar ise BTC’ye düşen tepeler yaptırmaya devam ediyor.

Teknik olarak alçalan üçgen formasyonlarının kırılımı aşağı yönlü ise bu, trendin aynı seyirde devam formasyonu olarak değerlendirilir. Trendin düşüş yönünde olduğunu düşünürsek, formasyonun aşağı yönlü kırılması daha olası gözükmekte.

Her ne kadar formasyonun aşağı kırılma ihtimali daha yüksek olsa da, geçtiğimiz zamanlardaki fiyat hareketlerinde de gördüğümüz gibi alçalan üçgen yukarı yönlü de kırılabilir.

Üçgen formasyonu aşağı yönlü kırıldığı takdir de, 42.000 – 40.5000 dolar desteğinin hemen alt bölgesi olan 39.400 dolar seviyelerine kadar gerilemesi beklenen BTC, 42.000 – 40.5000 dolar desteğinin altındaki stopları da patlatıp, büyük bir hacimle tekrar yukarı dönebilir.

Formasyonun yukarı yönlü kırılması durumunda 52.000 dolar direnç seviyelerine kadar bir yükseliş yaşayacağı gibi bu direncin de kırılması, yatırımcıların piyasaya güvenmesini sağlayacaktır.

blank

 

Büyük Bir “W” Formasyonu mu Oluşuyor?

Bitcoin’e günlük grafikte baktığımızda ikili bir dip formasyonu oluşturmaya başladığını görüyoruz. “Market Maker” Bitcoin’de bir trend dönüş formasyonu oluşturmalı ki tekrardan yukarı yönlü sert hareketler görebilelim.

Yatırımcıların korkusu artmaya devam ederken sabırları da tükenmek üzere. 1 haftadır neredeyse hareket dahi etmeyen Bitcoin, düşen trendin retestinin ardından yukarı yönlü hareket beklentilerini karşılayamamış gibi gözüküyor.

51.800 – 53.500 dolarda bulunan boyun çizgisinin de kırılmasının ardından “W” formasyonun hedef noktası olan 58.000 dolar seviyelerine kadar yükselebilecek olan Bitcoin, böyle bir hareketlerle yatırımcılara acil güven vermesi bekleniyor.

blank

Long İşlem Likidasyonları Zirve Seviyelere Ulaştı!

Bitcoin’de yükseliş ve düşüş olarak pozisyon açan yatırımcılar çoğu zaman piyasanın yönünü belirler. Borsalar ne zaman long pozisyonlar çoğunluktaysa aşağı yönlü bir hareket, short pozisyonlar çoğunluktaysa yukarı yönlü bir hareket uygular.

Yayın sırasında açılmış olan long ve short işlemlere göz attığımızda belirli bir denge olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar patlamayı beklemeyi tercih ederek kırılım yönünde işleme girecekler gibi gözüküyor.

Son günlerde likide edilen pozisyonlara baktığımızda ise long pozisyonların çok daha fazla likit edildiğini, short pozisyonların ise büyük bir likidasyona uğramadığını görmekteyiz. Bu sebeple ilerleyen günlerde gelebilecek kırılım, short pozisyonları likit etmek için yukarı yönlü olabilir.

blank

Boğalar Fiyatı Düşürmemek de Kararlı!

Alım satım emirlerini görebildiğimiz indikatörümüze göz attığımızda, gözümüze ilk çarpan nokta 45.000 dolar seviyesinde bulunan 266 Bitcoin’lik alım. Teknik olarak bu seviye bir destek olmasa da balinalar BTC’yi 45.000 dolar altına indirmek istemiyor.

BTC’de 45.700 dolar desteği kırıldı diyerek short işleme girebilecek olan küçük yatırımcılara, 45.000 dolar desteğinden yukarı yönlü sert bir yükseliş sürprizi yaşatabilir. Bir çok long işlemin ve short işlemin likit olacağı senaryoda, yeni zirveler için hacimli ve doğru bir hareket gerçekleşmiş olacak.

blank

*Yatırım kararlarınızı kendiniz alınız!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin (BTC) Yeniden “Gözünü Kararttı”: İşte Kritik Veriler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 43.000 dolar denemesinden sonra yeniden tam anlamıyla gözünü kararttı. 41.725 dolara hızlı bir iniş gerçekleştiren BTC, son bir...

Uzman Analist Poppe, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Ve 2 Altcoini Yorumladı!

Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe, kripto para piyasası toparlanırken, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve 2 altcoin hakkında tahminlerini takipçileri ile paylaştı. Son zamanlardaki...

XRP İçin Karar Anı Geldi: Fiyat Hangi Yöne Gidecek?

Kripto para sektörü son günlerde yeniden bir umut ışığı gördü ve Bitcoin (BTC) kısa süre önce 44.500 dolara kadar iğne attı. BTC'nin bu yükselişine...

Milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC) Almak İçin 25.000 Doları İşaret Etti!

DubleLine Capital'in kurucusu milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin'in fiyatının aşırı yüksek olduğunu söyleyerek kripto varlık hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. ''Bond King'' olarak da tanınan Gundlach,...

El Salvador’dan Sonra Bir Ülke Daha Bitcoin (BTC) Aldı!

El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin'i (BTC) ülkede meşru para birimi ilan ederek kesinlikle büyük bir yeniliğe imza attı. BTC'nin artık dolaşımdaki paralardan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Yatırımcılarına Müjdeyi Verdi!

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, web sitesinin kaynak koduna göre Dogecoin'i (DOGE) bir ödeme yöntemi olarak test ediyor. Twitter'da ''Tree of...