blank
AltcoinSolana’nın Yükselişi Nereye Kadar Devam Edecek? – SOL Fiyat Analizi!

Solana’nın Yükselişi Nereye Kadar Devam Edecek? – SOL Fiyat Analizi!

Solana (SOL) fiyatında yaşanan yükselişin sonu mu geliyor?

Takip et blank

Kripto para piyasası lideri Bitcoin’in (BTC) 52.000 dolarlık önemli bir direnci zorladığı şu sıralarda 162 dolar üzerinden alıcı bulan Solana (SOL) son zamanlarda piyasaya damgasını vuruyor.

Son bir ayda %346, bir haftada ise %70 yükseliş yaşayan SOL, şüphesiz %10.533’lük yükselişiyle de bu yılın en çok yükselenleri arasına girmeyi başarıyor. Birkaç haftadır oldukça büyük bir ilgi görmeye başlayan NFT furyasının da etkisiyle iyi bir yükseliş yaşayan SOL’e karşı yatırımcıların aklındaki soru nerede satmalıyım oluyor. Bizde bu soruya bir nebze olsun açıklık getirmeye çalışacağız.

Günlükte Aşırı Alım Bölgesi!

Yükselişiyle yaklaşık 46,5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan SOL’ü teknik anlamda günlük zaman diliminde incelediğimizde, yükselişin oldukça dik olduğu yeşil mumlarla karşılaşıyoruz.

Göreceli güç endeksi olarak bilinen, üründeki alış ve satış gücünü ifade eden RSI göstergesinin 86 seviyesinde olması SOL’ün aşırı alım bölgesinde olduğunu gösteriyor. Bu durum artık yatırımcıların kâr almaya başlayabileceğine işaret ediyor. Yani kısaca cüzdanında kısa vadeli SOL tutanların 160 dolar üzerinde bir miktar kâr alımı yapması, düşüş yönlü bir harekette yatırımcıların bu durumdan etkilenmemesini sağlayabilir.

blank
Solana (SOL) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

RSI göstergesi ve fiyatı grafik üzerinde karşılaştırdığımızda, fiyatın yükselişine rağmen RSI seviyesinin giderek düştüğünü gözlemliyoruz. Bu durum teknik anlamda “Güçlü Ayı Uyuşmazlığı” olarak nitelendiriliyor ve bunun sonucunda fiyatta bir düşüş beklentisi oluşuyor. Alım yapmak isteyen yatırımcılar bu düşüş senaryosunun aktif olmasını bekleyerek MA20 seviyesi olan 100 dolara kadar ara seviyelerden, 145 – 132 – 122 ve 113 dolar bölgelerinden parçalı olarak alım yapabilir. Elinde kısa vadeli SOL tutan yatırımcıları bu düşüş ihtimaline karşı uyarıyor ve mutlaka stop koymalarını tavsiye ediyoruz.

Yükselen Kanal Görünümü

Günlük grafiğin yanı sıra 4 saatlikte de gücünü “Yükselen Kanal” ile gösteren SOL, yayın saati itibariyle bu kanal formasyonunun üst bandına yakın seyrediyor.

Kanalın üst bandının fibonacci açısından da önemli bir direnç alanı olarak nitelendirilen 169,5 – 171,5 dolar aralığına denk geldiği görülüyor. Fiyatın şimdilik en fazla bu seviyelere kadar gelmesi beklenirken RSI göstergesi göze çarpıyor. Bu sefer RSI tarafında iki farklı görünüm bulunuyor.

blank
Solana (SOL) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Birinci görünüm, günlük zaman dilimindeki gibi alçalan tepeler yapan RSI’a rağmen fiyatın yükselen tepeler yapması ve düşüş yönlü beklenti oluşturması oluyor. İkinci görünüm ise RSI’ın alçalan tepeler serisini kırmış olarak görülüyor. Bu kırılım ne kadar fiyatta yükselişi tetikleyebilecek olsa da artık bir düzeltme mahiyetinde düşüşün olması bekleniyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi halindeyse ilk destek 145 dolar olması ve diğerlerinin 130 – 116 – 105 – 98 dolar şeklinde sıralanması beklenebilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ethereum’un Dev Balinaları, Shiba Inu (SHIB), (LINK) ve 2 Altcoine Kafayı Taktı!

Bitcoin ve kripto para piyasası zarar yazmaya devam ediyor. Ancak, en büyük Ethereum balinaları alttan kripto para topluyor. Blokchain balina izleme sitesi WhaleStats'ın verilerine...

XRP İçin Karar Anı Geldi: Fiyat Hangi Yöne Gidecek?

Kripto para sektörü son günlerde yeniden bir umut ışığı gördü ve Bitcoin (BTC) kısa süre önce 44.500 dolara kadar iğne attı. BTC'nin bu yükselişine...

Bitcoin (BTC) Yeniden “Gözünü Kararttı”: İşte Kritik Veriler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 43.000 dolar denemesinden sonra yeniden tam anlamıyla gözünü kararttı. 41.725 dolara hızlı bir iniş gerçekleştiren BTC, son bir...

Milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC) Almak İçin 25.000 Doları İşaret Etti!

DubleLine Capital'in kurucusu milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin'in fiyatının aşırı yüksek olduğunu söyleyerek kripto varlık hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. ''Bond King'' olarak da tanınan Gundlach,...

Elon Musk’ın “3 Harfli” Etkisiz Tweeti, BabyDoge’ye Yaradı!

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) topluluk üyeleri, Tesla şirketinin CEO'su Elon Musk'ın paylaşım yaptığı her tweeti analiz etmeye çalışıp, yükselişten bir pay elde...

Bitcoin (BTC) Güne Olumlu Başladı: Elon Musk’ın Etkisi Sürüyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni yılın ilk yeşillenmelerinden birisini yaşamakta. Bitcoin fiyatı kısa süre önce 40.000 doların altına sarksa da an itibarıyla...