AltcoinSolana’nın Yükselişi Nereye Kadar Devam Edecek? – SOL Fiyat Analizi!

Solana’nın Yükselişi Nereye Kadar Devam Edecek? – SOL Fiyat Analizi!

Solana (SOL) fiyatında yaşanan yükselişin sonu mu geliyor?

Takip et blank

Kripto para piyasası lideri Bitcoin’in (BTC) 52.000 dolarlık önemli bir direnci zorladığı şu sıralarda 162 dolar üzerinden alıcı bulan Solana (SOL) son zamanlarda piyasaya damgasını vuruyor.

blank

Son bir ayda %346, bir haftada ise %70 yükseliş yaşayan SOL, şüphesiz %10.533’lük yükselişiyle de bu yılın en çok yükselenleri arasına girmeyi başarıyor. Birkaç haftadır oldukça büyük bir ilgi görmeye başlayan NFT furyasının da etkisiyle iyi bir yükseliş yaşayan SOL’e karşı yatırımcıların aklındaki soru nerede satmalıyım oluyor. Bizde bu soruya bir nebze olsun açıklık getirmeye çalışacağız.

Günlükte Aşırı Alım Bölgesi!

Yükselişiyle yaklaşık 46,5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan SOL’ü teknik anlamda günlük zaman diliminde incelediğimizde, yükselişin oldukça dik olduğu yeşil mumlarla karşılaşıyoruz.

Göreceli güç endeksi olarak bilinen, üründeki alış ve satış gücünü ifade eden RSI göstergesinin 86 seviyesinde olması SOL’ün aşırı alım bölgesinde olduğunu gösteriyor. Bu durum artık yatırımcıların kâr almaya başlayabileceğine işaret ediyor. Yani kısaca cüzdanında kısa vadeli SOL tutanların 160 dolar üzerinde bir miktar kâr alımı yapması, düşüş yönlü bir harekette yatırımcıların bu durumdan etkilenmemesini sağlayabilir.

blank
Solana (SOL) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

RSI göstergesi ve fiyatı grafik üzerinde karşılaştırdığımızda, fiyatın yükselişine rağmen RSI seviyesinin giderek düştüğünü gözlemliyoruz. Bu durum teknik anlamda “Güçlü Ayı Uyuşmazlığı” olarak nitelendiriliyor ve bunun sonucunda fiyatta bir düşüş beklentisi oluşuyor. Alım yapmak isteyen yatırımcılar bu düşüş senaryosunun aktif olmasını bekleyerek MA20 seviyesi olan 100 dolara kadar ara seviyelerden, 145 – 132 – 122 ve 113 dolar bölgelerinden parçalı olarak alım yapabilir. Elinde kısa vadeli SOL tutan yatırımcıları bu düşüş ihtimaline karşı uyarıyor ve mutlaka stop koymalarını tavsiye ediyoruz.

Yükselen Kanal Görünümü

Günlük grafiğin yanı sıra 4 saatlikte de gücünü “Yükselen Kanal” ile gösteren SOL, yayın saati itibariyle bu kanal formasyonunun üst bandına yakın seyrediyor.

Kanalın üst bandının fibonacci açısından da önemli bir direnç alanı olarak nitelendirilen 169,5 – 171,5 dolar aralığına denk geldiği görülüyor. Fiyatın şimdilik en fazla bu seviyelere kadar gelmesi beklenirken RSI göstergesi göze çarpıyor. Bu sefer RSI tarafında iki farklı görünüm bulunuyor.

blank
Solana (SOL) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Birinci görünüm, günlük zaman dilimindeki gibi alçalan tepeler yapan RSI’a rağmen fiyatın yükselen tepeler yapması ve düşüş yönlü beklenti oluşturması oluyor. İkinci görünüm ise RSI’ın alçalan tepeler serisini kırmış olarak görülüyor. Bu kırılım ne kadar fiyatta yükselişi tetikleyebilecek olsa da artık bir düzeltme mahiyetinde düşüşün olması bekleniyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi halindeyse ilk destek 145 dolar olması ve diğerlerinin 130 – 116 – 105 – 98 dolar şeklinde sıralanması beklenebilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ünlü Analistten Dogecoin (DOGE) Hakkında Kritik Açıklama

Kripto para piyasası şu an için çok sert bir düşüş yaşıyor gibi gözükmekte ve Bitcoin'in %8 gerilediği anlarda birçok altcoin bunun çok daha üstünde...

Kripto Para Piyasası Eriyor: İşte Düşüşte Son Gelişmeler!

Kripto para piyasası hafta sonu tutunma çabaları gösterdikten sonra haftanın ilk gününe kıpkırmızı girdi. Lider kripto para birimi Bitcoin öncelikle 48.000 dolar, devamında ise...

Ripple (XRP) Ağında Yıllardır Beklenen Değişim Gerçekleşti!

XRP, özellikle piyasaya sürüldüğü yıllarda ağ olarak kesinlikle lider kripto para birimi Bitcoin ve hemen arkasındaki Ethereum'dan çok daha farklıydı. Kendi konsensüs modeline sahip...

Cardano’dan (ADA), DeFi Alanında Yeni Atılım

Cardano (ADA), önümüzdeki aylarda merkezi olmayan finans (DeFi) altyapısını genişletmeye hazırlanıyor. Bu yeni projenin şekillenmesi için blockchain ağında bir güncellemeyi tamamlaması gerekiyor. Cardano geliştiricileri,...

Ünlü Analist Pizzino Açıkladı: Polkadot (DOT), Avalanche (AVAX) ve Diğer İki Altcoin Boğa Koşusuna...

Kripto yatırımcısı ve trader Jason Pizzino, altkoin piyasası hareketlenmeye devam ederken DOT, AVAX, ATOM ve SUSHİ’yi yakın takibine aldığını belirtti. Youtube platformunda 210.000 aktif aboneye...

Bu Hafta Dikkat Edilecek 3 Kripto Para Belli Oldu: Bitcoin (BTC ) – Polkadot...

Kripto para sektörü bu haftaya kızıl başlasa da sektörü hareketlendirebilecek veya kendi çapında hareket elde edebilecek altcoinler hala var. Özellikle uzun süredir konsolidasyon yaşayan...