AltcoinSNL Dogecoin’de (DOGE) 1 Dolar’ı Getirebilecek Mi? – Teknik Ne Söylüyor?

SNL Dogecoin’de (DOGE) 1 Dolar’ı Getirebilecek Mi? – Teknik Ne Söylüyor?

Dogecoin (DOGE) analizinde önemli seviyeler…

Takip et blank

Piyasayı ve piyasadaki bütün temel ve teknik analizleri alt üst eden Dogecoin (DOGE), Elon Musk’ın 8 Mayıs SNL programını işaretiyle yükselişine devam ediyor.

Dogecoin yatırımcısı, Türkiye saati ile 9 Mayıs 06:30’da gerçekleşmesi beklenen programda Musk’ın her zaman twitter üzerinden yaptığı DOGE shillemesini yapması ve fiyatın 1 dolara doğru yükselmesini bekliyor.

Temel Anlamda FOMO Hakimiyeti!

İlk olarak bir ünlü bir Tiktok fenomeninin shillemesiyle yükseliş serüveni başlayan DOGE, Elon Musk’ın el atmasıyla Dünya genelinde büyük bir FOMO etkisiyle yükselmeye başladı.

Birçok analist, altı boş ve şaka olarak çıkarılan DOGE’nin bu yükselişinin balon olduğunu ve teknik ve temel anlamda da bir dayanağının olmadığını göstermeye çalıştı. Ancak oluşan FOMO ve fiyatın yükselişi, şimdilik analistleri boşa çıkarıyor.

Ayı Uyuşmazlığı Etkisini Gösterdi Mi? Yoksa Daha Fazlası Mı Var?

Günlük grafikte 16 Nisan günü 0.45 dolarlık zirve seviyeyi gördükten sonra 20 günlük hareketli ortalama olan MA20 (0.174 Dolar) seviyesine doğru düzeltme yapan DOGE, yeniden yükselişe geçerek bugün 0.74 dolarlık yeni bir zirve yaptı.

blank
Dogecoin (DOGE) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Daha önceki zirvesinde RSI ve fiyat arasında uyuşmazlık göstermeyen ve Bollinger Bantlarını zorlayan DOGE, %60’lık bir düzeltme gördü. Bugün itibariyle yeniden Bollinger Bantlarını zorlayan ve ayrıca grafikte RSI ve fiyat arasında ayı uyuşmazlığı görülen DOGE, MA20 seviyesi olan 0.395 dolara doğru bir düzeltme yapabilir. Günlük grafikte görülen ayı uyuşmazlığının henüz etkisini göstermediği düşünülüyor.

Günlük grafiğin yanı sıra 4 saatlikte de görülen ayı uyuşmazlığının bugün 15:00’dan sonraki %17’lik düşüşle etkisini göstermiş olabilir. Bu düşüşün ardından grafikte uygulanan fibonacci düzeltmesine göre önemli bir destek olan 0.620 – 0.626 dolar aralığından alıcı bulan DOGE, yayın saati itibariyle 0.662 dolar üzerinden işlem görüyor.

blank
Dogecoin (DOGE) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Yatırımcıların oldukça yüksek risk barındıran DOGE için yatırımlarında mutlaka stoplu olmaları gerektiği belirtiliyor. Günlük açıdan 0.63 altındaki mum kapanışının daha büyük düşüşleri beraberinde getirebileceği için yatırımcılar, stop olarak bu kriteri göz önünde bulundurabilirler.

Yükselen Kama’da İki Farklı Senaryo!

4 Saatlik grafiğe bir farklı bakış açısı ise yükselen kama ve yükselen trend olarak geliyor. Bu bakış açısında fiyatın sarı trend çizgisi üzerinde yükseldiği ve buna göre uygulanan trend temelli fibonacci uzatmasında fiyatın ilk hedefinin 0.815 dolar olduğu görülüyor.

Burada ayrıca oluşan yükselen kamanın yukarı yönlü kırılmasıyla 1 dolar olarak gösterilen kama hedefinin yükselen trend için uygulanan fibonacci’nin ikinci hedefine denk geldiği ortaya çıkıyor.

Birinci senaryomuz olan bu yükseliş yönlü emareleri grafikte RSI ve fiyat arasında oluşan ve boğa uyuşmazlığı olarak nitelendirilen pozitif uyumsuzluk da destekliyor.

blank
Dogecoin (DOGE) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

İkinci senaryoda ise DOGE’nin sarı yükseliş trendini ve dolayısıyla yükselen kamayı aşağı yönlü kırmasıyla düşüşün başlayacağı yönünde oluyor. Bu düşüşün tepki alacağı ilk desteğin Supertrend göstergesindeki 0.59 dolar olduğu ve ardından 0.517 dolarlık seviye olduğu görülüyor. Bu desteklerin yitirilmesiyle DOGE’nin formasyon hedefi olan 0.413 dolara doğru gerilemesi beklenebilir.

Yatırımcılar, bu noktada 0.59 altındaki mum kapanışında dikkatli olarak grafikteki yeşil destek çizgisini takip edebilir. Bu desteğinde altında mum kapanışı olursa stop olmanın doğru bir strateji olacağı düşünülüyor.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

XRP Davasından Yeni Karar Çıktı: Ripple, Son Talebinde Haksız!

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı ve XRP fiyatı sert çakıldı. Ripple davasına bakan Sulh...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Reef Finance (REEF) Mainnet Tarihi Verdi – REEF fiyatı Yükselişe Geçti!

Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) bir ürünü olan ve kendi blockchain’ini inşa etmeye çalışan Reef Finance (REEF), Reef Chain’in Mainnet’i için önemli bir aşama olan “Canary”...

Ripple (XRP) İle İlgili Tepki Çeken “Hata”, Sonunda Düzeltildi

Kripto para piyasası çok sert bir düşüş yaşasa da XRP yatırımcıları uzun süreden beri verdikleri bir mücadelede zafer elde etmeyi başardı. XRP fiyatı 14...