blank
AltcoinShiba Inu (SHIB) Neden Yüzde 2.000 Arttı - Detaylı inceleme

Shiba Inu (SHIB) Neden Yüzde 2.000 Arttı – Detaylı inceleme

SHIB token yükseliş derlemesi ve değerlendirmesi..

Takip et blank

SHIB, şüphesiz bu yılın en iyi oyuncusu oldu.. 2021 yılı içerisinde neden % 2.000 arttığına daha yakından bakalım.

blank

Hiç şüphe yok ki, piyasanın en iyi performansı ve son birkaç haftadır tüm paranın hakim olduğu kripto para birimi Shiba Inu (SHIB).

SHIB Mayıs ayında, aynı Dogecoin (DOGE) gibi fiyatındaki astronomik dalgalanmaları ile ün kazandı. O zamanlar, birçoğunun hiçbir faydası veya işlevi olmayan ve yalnızca çok hızlı bir şekilde çok para kazanma aracı olarak görülüyordu. Kısa yolda para kazanmayı amaçlayan çok çeşitli Doge klonları olarak ortaya çıkmıştı ama ilgi görmemişti.

Birçoğu SHIB’in de aynı olduğunu düşündü. Değeri artmaya başladıktan sonra hayat ve popülerlik kazanan, adını duyurmaya başlayan ve ünlü lakabıyla “Dogecoin katili”. Diğerlerinden farklı olarak, Shiba Inu önemli bir ivme kazandı ve hızla kripto para piyasasının toplam piyasa değerine göre 100 kıymetli tokenlerden biri oldu.

Yine de SHIB’nin hikayesi hepsinden fazla ön plana çıktı. Kripto para birimi, diğer DOGE taklitçileri gibi bir süreliğine popülerliğini yitirdi. Ancak şimdi herkesin konuştuğu şey bu oldu SHIB.. Ve buda sebepsiz değildi.. SHIB’nin fiyatı bu yıl 1 Mayıs’tan bu yana % 2.000 arttı.

Peki bu neden oluyor? Bu yazıda, SHIB’nin astronomik artışının arkasındaki olası nedenleri ve kripto para biriminin ileriye dönük ayakta duracak yetenekleri olup olmadığını inceliyoruz.

blank

Sürü Zihniyeti

Sürü zihniyeti, “bir gruptaki insanların bireylerden ziyade gruptaki diğerleriyle uyumlu şekilde düşünme ve davranma eğilimi” olarak tanımlanan bir davranış kalıbıdır.

Peki, biraz kripto para biriminin sosyal medya kanallarını inceleyelim.

Twitter Sayfası – 1,5 milyon takipçi.

Subreddit (SHIBArmy) – 359.000 üye.

Discord Topluluğu – 150.000 üye.

Instagram – 56.000 takipçi.

Telegram Grubu – 48.000 kişi.

Bunlar, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce doğmuş bir kripto para birimi projesi için biraz büyük rakamlar. Karşılaştırma için, kıdemli kripto para birimlerinden biri olmasına rağmen, Dogecoin’in 2,3 milyon takipçisi var ve buda yaklaşık %50 daha fazla. Başka bir deyişle SHIB’nin çok büyük bir takipçisi var.

Bir gecede zengin olacaklarını umarak birkaç yüz dolar koyan kişilerden ve SHIB’nin 1 dolara gideceğine inanan ve dahi TikTok’tan ilham alan yatırımcılardan bahsediyoruz. Basit ve hızlıca hesaplamalardan sonra, 50 dolarının 100.000 dolara dönüştüğü şuan görmek akıllara durgunluk veren sonuçlar..

Shiba Inu’nun sosyal kanallarının yorumlar bölümüne daha yakından bakıldığında, onlarla etkileşime giren insanların büyük çoğunluğunun aynı fikirde olduğunu, ortak bir amaç etrafında birleştiklerini ortaya koyuyor. “Saadet zinciri gibi yükseliş dalgasını sürdürmek ve memecoin parasıyla hayalerdeki gibi zengin olmak.”

Ayrıca SHIBArmy sloganının arkasında birleşen bu gurup, Enerjilerini SHIB’den uzak, ancak çok küçük bir ilişkiyle sosyal medya etkileşimlerini harekete geçirdiklerini ve fomoyu organize ettiklerini görebiliriz.

blank

En Önemli Etken: “SHIB Fiyatı Ucuz”

SHIB’nin fiyatı, bu yazının yazıldığı sırada 0.00006500 dolar civarında bulunuyor.

Bu, 1 dolarla ortalama olarak 14.000 SHIB token satın alabilirsiniz anlamına geliyor. SHIB’in 1 dolara gittiğini hayal edin. Gözlerinizi kapayın ve hemen şimdi 100 dolar yatırım yaptığınızı ve dahi şimşek hızıyla SHIB’nin 1 dolara gittiğini hayal edin. Şimdi de aynısını 500 dolar ve 1000 dolar için yapın..

Küçük bir perakende yatırımcı aslında küçük değildir. Kitleler bu tip projelere hayat veren ve yön verenlerdir. 50 – 100 dolarlık alımları azımsamamak gerekir, milyonlarca küçük yatırımcı bu bütçelerle alım yapıyor ve fiyatlar böylece fırlıyor.

Ve mutlaka 1 dolara gitmesi gerekmiyor, değil mi? 1.000 dolar yatırırsanız ve 0.1 dolara giderse, yine de bir banka yükü para kazanabilirsiniz..

Sosyal medyada toplum etkileyicileri tarafından vaad edilen şey işte budur. SHIB bu kehanetlerin çoğunu yerine getirdi. Bu yazı başlığının dediği gibi, yüzde 2.000 arttı. Neden tekrar yapmasın? Kripto piyasasına gelen birçok insan bunu düşünüyor. Ama gerçek bu kadar basit olmaktan çok uzak. SHIB artık günümüzde ucuz olmaktan çok uzakta.

Herhangi bir ticaret bilgisi bir yana, az yatırım bilgisi olan insanlar piyasanın asli değerini belirliyor. SHIB’nin mevcut dolaşım arzı 549,153,111,315,363 token ve bu da toplam piyasa değerini 39 milyar dolara çıkarıyor.

blank

 

Dogecoin ve Elon Musk ile Bağlantısı

Dogecoin sevenler bundan hoşlanmayabilir ama bu bir gerçek, ya da en azından son ralliye kadar bir gerçekti. Doge’un dalgalanması SHIB’i ve diğer tüm klonları harekete geçirdi.

Dogecoin’in başka hiçbir kripto para biriminde olmayan şey, Elon Musk’ın ironik yakınlığı. Bugüne kadar kimse Dogecoin’in dünyanın para birimi haline gelmesi konusunda ciddi olup olmadığını söyleyemez. Sırf bir ironi ve hatta belki de alaycılık ustası olduğu için, insanlar onun söylediği pek çok şeyden nadiren emin olabiliyorlar.

Bununla birlikte, aynı zamanda çok popüler ve etkili bir kişi olduğunu hatta ne kadar zengin olduğunu unutmamak gerekir. Onun fikri tüm piyasaları hareket ettiriyor, sadece kriptopiyasasını değil. Bitcoin’i eleştirdiğinde BTC’nin fiyatı düştü. Onu övdüğünde yükseldi. Dogecoin konuştuğunda DOGE dalgalanıyor ve DOGE yükseldiğinde diğer madeni paralar da pozitif havadan faydalanıyor.

Şimdi, SHIB’in son ralli boyunca oldukça ilişkisiz oldukları için Doge’nin tasmasından kurtulmayı başardığı bir gerçek oldu. Ancak bunun doğru olmaya devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Yine de, DOGE’nin SHIB üzerindeki etkisi kesin ve Elon Musk’ın attığı/atacağı tweet..

Ancak şu anda DOGE o kadar çekici görünmüyor, 1 dolardan yalnızca %300 uzakta. Buda 100X 1000X beklentileri peşinde koşan biri için pek çekici gelmiyor. Öte yandan SHIB yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı daha çekici.

blank

Borsalar SHIB Listeleme Yarışına Girdi

Kripto para borsaları size para kazandırmak için mevcut değildir. Para kazanmak için varlar hatta en çok parayı kazananlar onlar. Siz zarar da etseniz onlar her zaman kardalar.. SHIB de bu yüzden borsaların gözdesi konumunda ve özellikle ilgi çekici durumda. Çünkü kaldıraç oranını kafalarına göre yönetebileceklerinden, kaldıraçlarla oynamaya daha yatkın olan birçok perakende yatırımcı var.

Borsalar çok farklı şekillerde para kazanırlar, ancak bunlardan sadece biri pozisyonlar açılıp kapatıldığında komisyon ücreti almak.

Dün, Shiba Inu’nun borsada işlem gören hacmi, piyasa değerini aştı ve tek bir günde 40 milyar doların üzerinde SHIB alım satım işlemi görüldü.

SHIB’i listeleme kararının borsalar için özellikle kazançlı olduğu aşikar. Ancak bu listelemeler aynı zamanda SHIB’in fiyatı üzerinde yakın ve doğrudan patlama etkisi üretti. Binance, FTX, Coinbase ve benzeri gibi büyük borsalar, düşük değerli kripto para birimlerini ve hatta büyük sermayeli olanları listelediğinde, bu durum çekişme üretme eğiliminde kalıyor. Diğer borsalarda listeleme yarışına girdiğinde SHIB’in fiyatı, önde gelen kripto borsasının listeleyeceğini açıklamasının ardından %70 arttı.

blank

Sonuç Olarak, SHIB’e Yatırım Yapmak Doğru mu?

Bu soruya herkesin farklı bir cevabı var ve belki de doğru bir cevabı yok. Temel bir perspektiften bakıldığında, kripto para biriminin bu noktada, piyasa üzerinde spekülasyon dışında hiçbir şey için kullanılmadığından, SHIB’nin yolunda gitmenin pek bir şey olmadığı söylenebilir.

ShibaSwap projenin merkezi olmayan borsası, son 24 saat içinde yaklaşık 760 milyon dolarlık etkileyici bir hacim kaydetti. Yine de, bunun %80’inden fazlası SHIB’in ekosistemiyle ilişkili madeni paralardan geliyor. Dolayısıyla bu ihtimaller ışığında, özellikle uzun vadede SHIB’e ciddi bir yatırım yapmak ve karlı çıkmak zor olabilir.

Öte yandan, yukarıda bahsettiğimiz gibi SHIB, SHIBArmy’e sahip milyonlarca insandan oluşan bir topluluk ve bu oldukça güçlü bir şey olabilir.

blank

Bu, SHIB’in toplam 39 milyar dolarlık piyasa değerinin 28 milyar dolarının kontrolünü elinde tutan on kişi veya kuruluşun portföyündeki SHIB’leri satmaya karar verirse ne olacağını hayal edin.

Bir dizi farklı nedenden dolayı SHIB’e uzun vadeli bir yatırım yapmak ve karlı çıkış yapmak zor olabilir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Robinhood Önemli Testlerini Dogecoin’le (DOGE)Yaptı!

Robinhood’un baş işletme görevlisi Christine Brown, twitter üzerinden alfa test aşamasıyla ilgili görüntüler paylaştı. Bu fotoğrafta en çok dikkat çeken nokta yapılan testlerin Dogecoin...

Metaverse’nin Yükselen 5 Yıldızı: Olağan Üstü Ralli Yapıyor!

Dünyada tedarik zincirinde artan aksaklıktan dolayı ekonomik ve finans alanında büyük sıkıntıların yaşandığını görüyoruz. Dolayısı ile bu durum birçok ülkenin ekonomik ve toplumsal olarak...

Elon Musk’tan Dogecoin Yatırımcılarına “Borsalardan Çekilin” Çağrısı!

Bir süredir Elon Musk ile Binance arasında ki gerginlik devam ediyordu. Binance'nin Dogecoin işlemlerini askıya alması Elon Musk'ın çok canını sıkmış gibi gözüküyor. Bir...

Bitcoin Grafiği Korkutuyor! BTC Teknik Analizi

Bitcoin geri çekilmeye devam ederken korkutan formasyonlarda gün yüzüne çıkmaya başladı. Yayın saati itibariyle 56.700 dolar seviyelerinde bulunan BTC, büyük bir omuz baş omuz...

El Salvador’un Son Hamlesi, Bitcoin’in Fiyatını 1 Milyon Dolara Taşıyacak!

Lider kripto para birimi Bitcoin'i meşru para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke konumundaki El Salvador, kesinlikle attığı adımlarla ses getirmeye devam ediyor. Lider...

Ripple Balinası 10 Milyon XRP’yi Borsadan Çekti! Teknik Analiz

Bir çok yatırımcının odak noktası olan Ripple (XRP) yatay seyrine devam ediyor. Yatırımcılar arasında artık Ripple'ın bir stablecoin oldu gibi söylemler dolaşsa da balinalar...