AltcoinSEC Başkanı Gensler'ın, Bitcoin ve Altcoin'ler Hakkında Yapacağı Konuşma Yayınlandı!

SEC Başkanı Gensler’ın, Bitcoin ve Altcoin’ler Hakkında Yapacağı Konuşma Yayınlandı!

Kripto sektöründe gözler yine Gensler'a çevrildi.

Takip et blank

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), uzun bir süredir kripto karşıtı adımlar atıyor. SEC’in attığı bu adımlar doğrultusunda, lider kripto para birimi Bitcoin‘e (BTC) ve altcoin‘lere olan ilgi yerle bir olmuş durumda.

Yapılan baskılara rağmen spot Bitcoin ETF’lerini onaylamayan SEC başkanı Gary Gensler, bugün itibariyle TSİ 17.00’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade verecek.

İşte SEC başkanı Gensler’ın bugün kripto varlıklar hakkında yapacağı konuşmanın tamamı:

“Kripto menkul kıymet piyasalarıyla ilgili olarak, yatırımcıların ve ihraççıların menkul kıymet yasalarının korunmasını hak etmediklerine dair herhangi bir şey bulunmamaktadır. Kongre, 1933 veya 1934 yılında sadece hisse senetleri ve tahviller gibi varlıkları kapsayabileceğini söyledi, ancak Kongre, menkul kıymet tanımına “yatırım sözleşmesi” gibi 30’dan fazla öğeyi dahil etmişti.

Daha önce de belirttiğim gibi, herhangi bir jetonu önyargılı olarak değerlendirmeden söyleyebilirim ki, kripto varlıklarının büyük çoğunluğu yatırım sözleşmesi standartlarını karşılıyor. Bu nedenle, çoğu kripto jetonunun menkul kıymet yasalarına tabi olduğu bir gerçektir ve bu nedenle çoğu kripto aracının da menkul kıymet yasalarına uyması gerekmektedir.

Bu yasalar yıllardır yürürlüktedir. 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun 5., 15(a) ve 17A(b) maddeleri, menkul kıymet borsaları, aracılar ve komisyoncular olarak faaliyet gösteren aracıların menkul kıymet yasalarına tabi olduğunu ve kayıt yapmaları veya muafiyet gereksinimlerini karşılamaları gerektiğini gerektirmektedir. Bu sektörün menkul kıymet yasalarına uyumsuzluğu nedeniyle piyasalarda birçok sorun yaşandığını görmek şaşırtıcı değildir.

Bu hikaye daha önce yaşadığımız 1920’lerdeki durumu hatırlatıyor. Bu nedenle, yanlış yapanları inceliyoruz. Biz yatırımcı korumasını teşvik etmek için bir dizi uygulama başlattık, bazıları anlaşma ile sonuçlandı, bazıları ise hala mahkemede devam etmektedir. SEC ayrıca kripto güvenlik piyasalarını düzenlemeye karar verdi.

Kripto menkul kıymetleri ile işlem yapılmasına izin veren platformlara ve sözde “DeFi” sistemlerine, mevcut kuralların uygulanabilirliğini teyit eden bir metin yayınladık. Bu yayın aynı zamanda yeni önerilen bir borsa tanımına dahil edilecek sistemlere ek bilgi sağladı.

Mevcut yatırım danışmanı saklama kuralımız zaten kripto fonları ve menkul kıymetleri kapsamaktadır, ancak güncellemeyi öneren önerimiz tüm kripto varlıkları kapsayacak ve nitelikli saklayıcıların sunduğu korumaları artıracaktır.

Bunlar sadece kripto piyasalarına ilişkin önerdiğimiz kurallardan sadece iki örnek. SEC’nin çalışmaları hakkında konuşmaktan mutluluk duyarım, ancak aktif ve devam eden herhangi bir dava hakkında yorum yapamayacağımı belirtmek isterim.”

*Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin Borsası BtcTurk, Bu Altcoin’i Delist Etti ve Otomatik Satış Yaptı!

En büyük Türk kripto para borsalarından bir tanesi olan BtcTurk, son günlerde hack gelişmeleri ile gündeme geliyor. BtcTurk bugün itibariyle son hack olayında istismar...

Bitcoin Ayısı Capo: Portföyümün Önemli Bir Kısmını Bu Altcoin’ler Oluşturuyor!

Kripto para sektörünün en çok konuşulan analistlerinden bir tanesi olan Crypto Capo, son dönemde yaptığı tahminlerle gündeme geliyor. Capo her ne kadar uzun bir...

Bitcoin Borsası Binance, Bu 5 Altcoin’deki Tüm Bakiyeleri USDT’ye Dönüştürdü!

Dev kripto para borsası Binance, bugün itibariyle bazı altcoin'ler hakkında önemli bir duyuru paylaştı. Popüler borsa son paylaştığı duyuruda daha önce delist ettiği BEAM,...

Bitcoin Borsası Binance, Bu Altcoin Paritelerini Delist Etme Kararı Aldı!

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, kısa bir süre önce yeni bir duyuru paylaştı. Popüler borsa Binance son resmi...

SICAK GELİŞME: Kripto Kanun Teklifi, TBMM’den Geçerek Yasalaştı!

Milletvekilleri son 2 gündür TBMM'de kripto kanun teklifini ilişkin yorumlarını paylaşıyordu. Kısa bir süre önce gelen bilgilere göre kripto varlıklara ilişkin düzenlemelerinde içerisinde yer...

Piyasa Uzmanlarına Göre Bitcoin’de (BTC) Bu Hafta Patlama Yaşanacak!

Başarılı bir ticaret gösterge platformu olan Material Indicators'ün kurucu ortağı Keith Alan, önümüzdeki hafta lider kripto para biriminin Bitcoin'in (BTC) fiyatında güçlü dalgalanmalar olacağını...