Ripple (XRP)Ripple'ın (XRP) En Önemli Teknik ve Temel Analiz İndikatörü McCaleb, Daha Ne...

Ripple’ın (XRP) En Önemli Teknik ve Temel Analiz İndikatörü McCaleb, Daha Ne Kadar Satış Yapabilecek?

XRP, McCaleb duvarına toslamaktan ne zaman kurtulacak?

Takip et blank

Artık XRP yatırımcılarının duymaktan sıkıldığı; SEC dava tarihi, istenilen belgeler, karşılıklı verilen cevaplar ve sonucun ne olacağına kestirmeye çalışan hukuk danışmanları, yatırım yapmış mağdurlar ve analistler…

Türkiye pazarında XRP, hemen hemen tüm kitlelerin ilk önce adını duyduğu kripto paraların başında gelmekte. Hatta öyle ki, dünyada en çok XRP yatırımcısı Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Bunun nedeni ise çok basit: XRP fiyatı çok ucuz!

XRP’nin Teknik ve Temel Analizi Nasıl Yapılmalı

Tüm kripto paralarda olduğu gibi XRP’nin de destek ve direnç alanları yorumlanmalı. Ancak mevcut durumda tüm analizlerden daha önemli olan bir isim ”Jed McCaleb” fiyat belirleyicisi var. Böylesi kritik bir durumda, XRP fiyatıyla ilgili yapılacak öngörünün apayrı bir analiz değerlendirmesi içerisinde yapılması gerekiyor.

Eskiden Ripple’ın kurucu ortaklarından olan Jed McCaleb, daha sonra projeden çeşitli sebeplerle ayrıldı. Akabinde Ripple’a (XRP) rakip bir kripto para birimi kurdu. McCaleb Stellar Lumens’ı kurduğu zaman elinde milyarlarca adet XRP tokenine sahipti.

Elinde bulundurduğu XRP coinleri bir an önce satmak isteyen Jed McCaleb, Ripple ile bir anlaşma sağladı. Yapılan bu anlaşmada;

  • XRP fiyatını manipüle etmeyecek şekilde kademeli satış yapılabilir
  • Her ay belli bir miktar dahilinde satış yapılabilir

Yazının kaleme alındığı sırada McCaleb’in cüzdanında kalan XRP bakiyesi 518,452,253.166819 adet. Bu da 300 milyon doların üzerinde bir tutara denk geliyor.

Jed McCaleb XRP’yi Kana Buluyor

XRP’nin yüksekte tutunan fiyatı her an satış baskısına maruz kalmasına neden oluyor. Tüm haber siteleri ve forumlarda Jed McCaleb’in cüzdan hareketleri XRPSCAN üzerinden kontrol ediliyor. Herhangi bir soğuk cüzdandan borsalara yüklü miktarda XRP aktarımı gerçekleştiği anda piyasaya bir anda panik hakim oluyor.

blank

Aktarılan son bilgilere göre McCaleb, son 2 hafta içerisinde 152 milyon adet XRP’yi nakde çevirdi. Bu miktar, 66 milyon dolara karşılık geliyor. Tabii ki bu XRP’nin 0,50 dolar üstü seviyeleri hesaplanarak elde edilen bir fiyat. XRP fiyatının düşmesi veya yükselmesi bu durumu değiştirebilir.

McCaleb’in XRP Satışları Ne Zaman Bitecek?

Kripto piyasası uzmanlarının ortak görüşlerine göre Jed’in yaklaşık 300 milyon dolar değerinde XRP’si kaldığı tahmin ediliyor.

Ripple kurucu ortağı bu hızla XRP satmaya devam ederse haziran ayı bitmeden elindeki XRP miktarı tamamen bitebilir. Bu da Haziran 2021 dönemine kadar XRP fiyatının devamlı olarak baskılanacağını gösteriyor. Eğer Jed McCaleb bunun yarısı hızında satış yaparsa, Ağustos 2021 tarihinde elindeki XRP’ler bitebilir.

Sec Davası ve Süreci

McCaleb’in elinde kalan XRP’lerin biteceği tarihler oldukça yakın olsa da SEC’in yürütmüş olduğu dava öncesinde böylesine bir hızla XRP satması yatırımcıları düşündürüyor. Her ne kadar XRP, kripto para piyasalarındaki en büyük 7. coin olsa da, içinde bulunduğumuz boğa sezonunda nasibini alamayan tek token olma özelliğine sahip.

Geçtiğimiz haftalarda Ripple, SEC’den menkul kıymet olarak tanımlamadığı Bitcoin ve Ethereum hakkında belge üretmesini istemişti. Mahkeme ise bu talebi onayladı ve davanın yapılacağı tarih olarak 6 Nisan’ı açıkladı. Bu tarihte yapılacak olan görüşme oldukça önemli olarak görülüyor. Özellikle McCaleb’in bu tarihe kadar aceleci bir şekilde XRP satması durumunda, davanın Ripple için olumsuz sonuçlanabileceği iddiası ortaya atılıyor.

Yatırımcılarının XRP Israrı ve Beklentileri

Kaleme alınan bilgiler eşliğinde; XRP üzerindeki kara bulutların dağılmak bir yana arttığı net bir şeklide görülmekte. Tüm olumlu yükselişleri adeta duvara toslamış bir şekilde absorbe edebilecek biri, Jed McCaleb faktörü var. En önemlisi ise Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun XRP aleyhinde açtığı, menkul kıymet ve usulsüzlük davası hala sonuçlanamadı.

Hayli ilginç olan Jed McCaleb, diğer Ripple kurucu ortağı olmasına ve düzenli olarak XRP satmasına rağmen SEC tarafından dava edilmedi. Ama McCaleb ile aynı düzeydeki yöneticiler olan Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’a karşı açılan dava ise devam ediyor.

Bunca olumsuz haber ve felaket söylentileri arasından sıyrılarak ”XRP 10 dolara gidecek” umudu, yatırımcısının yerinde saymasına neden oluyor. Dolayısıyla XRP, içinde bulunduğumuz boğa sezonunda dahi yerinde sayarak yatırımcılarının beklentilerini karşılayamıyor.

Öte yandan böyle bir durumun gerçekleşme olasılığı ise çok düşükte de olsa imkansız değil. Çünkü kripto piyasalarındaki gelişmeler, çoğu zaman en iyi analizcileri ve traderları terste bırakabilecek hareket yapmaya meyillidir.

Bu karmaşık ve olumsuz durumlar karşısında XRP, ardına bir çok mağdur yatırımcı yığmış bir proje olmaktan kaçamıyor.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

XRP Davasından Yeni Karar Çıktı: Ripple, Son Talebinde Haksız!

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı ve XRP fiyatı sert çakıldı. Ripple davasına bakan Sulh...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Ünlü CEO, Dipten Alım Sinyalini Verdi: Milyonlarca Dolarlık BTC ve ETH Aldı

TRON CEO'su Justin Sun, bugün belki de en önemli gelişmelerden birisi ile anılıyor. Kripto para piyasasının tepetaklak olduğu ve Bitcoin (BTC) başta olmak üzere...

Rubenstein Cevapladı: Hükümetler, Kripto Paraları Durdurabilir mi?

Çin, ABD ve Hong Kong'tan gelen kripto paralarla ilgili haberler, kripto para piyasasında büyük bir paniğe yol açtı. Kripto para birimlerinin ağır şekilde regüle...