AltcoinRekor Seviyelere Çıkan Ethereum’da (ETH) Sıradaki Hedefler Neler?

Rekor Seviyelere Çıkan Ethereum’da (ETH) Sıradaki Hedefler Neler?

Ethereum (ETH) fiyat analizi…

Takip et blank

Piyasada Bitcoin (BTC) hakimiyetinin giderek düştüğü görülürken Ethereum’daki (ETH) yükselişle bu hakimiyetin çoğunluğunun Ethereum’a (ETH) doğru geçtiği anlaşılıyor.

3.000 dolar seviyesinin önemli olduğu konuşulan ETH, hızla bu seviyeyi kırarak bir sonraki psikolojik hedef olan 4.000 dolar sınırına kadar yükseldi. Bu yükselişle 450 milyar dolarlık piyasa değerine yükselen ETH, neredeyse Bitcoin’in (BTC) piyasa değerinin yarısına kadar geldi. Temel anlamda madenciliğin yakında biteceği göz önünde bulundurularak ETH’nin uzun vadede daha yüksek değerlere ulaşması bekleniyor.

Günlük Grafikte Düzeltme Emareleri!

Yükseliş yaşayan birçok coinde görüldüğü gibi günlük grafikte ETH tarafında da RSI göstergesi ve fiyat arasında negatif uyuşmazlık ortaya çıkıyor. Ayrıca günlük grafikte yükseliş hareketine rağmen hacim çubuklarındaki düşüş, düzeltmenin yakın olduğuna işaret ediyor.

Bu grafikte fiyatın sınırında bulunduğu 4.000 dolarlık seviyenin fiyat için önemli bir direnç olduğu görülüyor. Gün içinde 3.983 dolara kadar yükselen ve bu seviyeden yediği satış baskısı ile gerileyen ETH, yayın saati itibariyle 3.890 dolar üzerinden alıcı buluyor.

blank
Ethereum (ETH) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Grafiği geniş anlamda yorumlamak gerekirse, Ocak ayından bu yana gelen bir paralel yükselen kanal görülüyor. Mart ayı sonuna doğru bu kanaldan bir fakeout yapan ETH, yeniden kanal içine girerek 3 Mayıs günü bu kanalı yukarı yönlü kırdı. Kırılımın ardından bu kanalın üst kanadını yeniden test eden (retest) ETH, hızla yükseliyor.

Günlük grafikle ilgili son teknik işaret ise trend temelli fibonacci uzatması olarak gösterilebilir. Uygulanan bu formasyon sonucunda ise ETH’nin sıradaki hedefinin 4.410 dolar olması bekleniyor. Tabii bu hedefe ulaşması direkt olmayabilir. Yani burada bir düzeltme yapması daha sağlıklı bir yükseliş yapmasını sağlayacaktır.

Yükselen Kama Kırıldı!

Öncelikle günlük grafikteki gibi 4 saatlik grafikte RSI ve fiyat arasında negatif uyuşmazlık görülüyor. Ayrıca grafikte uygulanan fibonacci düzeltmesine göre fiyat önemli bir direnç alanı olan 3935 – 3958 dolar aralığı altında yer alıyor.

blank
Ethereum (ETH) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Son bir haftalık serüveninde yükselen kama oluşturan ETH, genellikle aşağı yönlü kırıldığı bilenen bu kama formasyonunu yukarı yönlü kırmayı başardı. Şimdilik 4.000 dolar sınırına kadar gelen ETH’nin formasyon hedefi olan 4216 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Bu hedefin ve daha yüksek seviyelerin gelmesi için ETH fiyatının 4.000 dolarlık kritik seviye üzerinde kalıcılık sağlaması gerekiyor. Kısa vadeli olarak alım fırsatı kovalayanlar 4.000 dolar üzerindeki mum kapanışlarını veya fiyatın geri çekilerek kama formasyonunun üst kanadını denemesini bekleyebilir. Ayrıca stop olmak için de 3560 dolar altındaki mum kapanışları dikkate alınabilir.

Altcoinler Açısından ETH!

Piyasada yatırımcıların Bitcoinlerini ne oranda ETH’ye çevirdiğini gösterdiği şeklinde yorumlanan ETH/BTC paritesinde Ethereum’un oldukça güzel bir yol kat ettiği görülüyor.

blank
ETH/BTC Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Önemli bir direnç alanı olan kırmızı bölgeyi kıran ve sıradaki direnç olan 0.0688 seviyesini zorlayan ETH, altcoinler için önemli bir aşama kaydetmiş durumda bulunuyor. “Altcoinlerin Babası” olarak da bilinen ETH’nin BTC’ye karşı kuvvetlenmesi, altcoinler için umut kaynağı oluyor.

ETH’nin BTC karşısında değer kazanması ve BTC hakimiyetinin piyasada düşmüş olması, BTC’deki toparlanmayla birlikte altcoinlerin değer artışları yaşamasını sağlayabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki hiçbir ürün sonsuza dek yükselmez ve aynı şekilde de sonsuza dek düşmez.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

1 YORUM

  1. Bu analizleri yapan kişiye sesleniyorum (İsa Aydın);
    Şuana kadar okuduğum ve DOGRULANMA OLALİSİLİGİNİN KUVVETLİ OLDUGUNU SOYLEYEBİLECEGİM BİR YAZİ yazmışsınız. Normalde kolay kolay kimseyi takip etmem fakat en azından simdilik bir süre sizi takip edeceğim. Sıradan sözüm ona EKONOMİ VEYA KRİPTO uzmanı gibi eth çıkar veya x kripto düşer gibi saçmalamamissiniz. Tebrik ve teşekkür ederim.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

XRP Davasından Yeni Karar Çıktı: Ripple, Son Talebinde Haksız!

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı ve XRP fiyatı sert çakıldı. Ripple davasına bakan Sulh...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Reef Finance (REEF) Mainnet Tarihi Verdi – REEF fiyatı Yükselişe Geçti!

Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) bir ürünü olan ve kendi blockchain’ini inşa etmeye çalışan Reef Finance (REEF), Reef Chain’in Mainnet’i için önemli bir aşama olan “Canary”...

Ripple (XRP) İle İlgili Tepki Çeken “Hata”, Sonunda Düzeltildi

Kripto para piyasası çok sert bir düşüş yaşasa da XRP yatırımcıları uzun süreden beri verdikleri bir mücadelede zafer elde etmeyi başardı. XRP fiyatı 14...