Bitcoin (BTC)Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın Gönlündeki Rezerv Para Birimi Bitcoin (BTC) mi?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Gönlündeki Rezerv Para Birimi Bitcoin (BTC) mi?

Bitcoin gerçekten merkeziyetsiz mi?

Takip et blank

Ülkemizin saygın ekonomi profesörlerinden bir tanesi olan Özgür Demirtaş, yaptığı yorumlarla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Özgür Demirtaş’ın geçmiş yıllardaki iddialarının bugün gerçek olması, vatandaşları şaşırtmakta.

Son yıllarda ekonomi bültenlerinde “ABD doları rezerv para birimi unvanını kaybediyor mu?” şeklinde sorular soruluyor. Özgür Demirtaş geçtiğimiz dakikalarda bu konu ile ilgili bir paylaşım yaptı.

ABD dolarının rezerv para birimi olma özelliğini bir gün kaybedeceğini söyleyen Demirtaş, gönlünde ise merkeziyetsiz yani sahibi olmayan bir para biriminin yattığını vurguladı.

İşte Özgür Demirtaş’ın konu ile ilgili paylaştığı son tweet:

“Amerikan Doları eski gücünde değil. Elbet bir gün Rezerv Para statüsü de zayıflayacak ama bu haftaya olmayacak. Çok çok uzun zaman alacak.”

“abd doları Rezerv Para statüsünü kaybettiği zaman da yerini Diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacak.”

“Gönlümden geçen sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi…”

ABD dolarının rezerv para statüsünü kaybettiğinde, yerini diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacağını söyleyen Demirtaş, Çin Yuan‘ı için kapıları kapatmışa benziyor.

Her ne kadar Özgür Demirtaş’ın “sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi” söylemini Bitcoin‘i kast ederek söylediği düşünülse de, durum farklı olabilir.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) her ne kadar doğası gereği merkeziyetsiz olsa da, dünya gelişmelerinden, ABD hükümetinin hamlelerinden, FED yetkililerinin açıklamalarından veya ABD borsalarından fazlasıyla etkileniyor.

İlerleyen yıllarda Bitcoin’in tam anlamıyla merkeziyetsiz olması ve şimdiki volatilitesinin büyük bir kısmını kaybetmesi, rezerv para birimi olmasını sağlayabilir.

*Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bir Bitcoin Borsası Daha Hacklendi: Borsadan Yüklü Transfer Oldu!

Güvenlik şirketi Cyvers'ın bildirdiğine göre, ünlü kripto para borsası Remitano, son dönemde bir siber saldırıya maruz kaldı ve toplamda 2.7 milyon dolar değerinde varlık...

Bitcoin Yükselirken, Dev Banka FED’in Gelecek Faiz Kararları Hakkında Tahminde Bulundu: Faiz Artışları Bitti...

ABD TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından, finans sektöründen FED beklentileriyle ilgili raporlar gelmeye devam ediyor. Dün enflasyon verisinin beklentinin üzerinde açıklanması gelecek faiz kararı tahminlerini...

Ünlü Analist Bitcoin’in Son Durumunu Değerlendirdi: Bitcoin İçin Kritik Seviyeler Neler?

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsası FTX, iflas mahkemesinden onay alarak 3.4 milyar dolarlık kripto varlığını satabilme yetkisi aldı. Bu varlıkların 1.2 milyar doları Solana...

Bitcoin Borsası Binance TR, Bakıma Girecek: İşte Tarih ve Saati

Dünyanın en büyük borsalarından olan Binance'in Türkiye kolu Binance TR, planlı bir bakım duyurdu. 19 Eylül Salı günü gerçekleşmesi beklenen bakım sırasında borsada yaklaşık 1...

Ethereum Staking Platformu Lido Finance Bu İki Altcoini Kullanacak

Ethereum staking platformu Lido Finance (LDO) wstETH'yi Cosmos'ta başlatmak için Neutron ve Axelar altcoinlerini seçti Yapılan açıklamada, bu işbirliğinin Cosmos ekosisteminde likit staking için zincirler...

Bitcoin Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz dakikalarda açıklanan ve günlerdir gündemde olan FTX borsası, elindeki Bitcoin ve Altcoinleri satmak için mahkemeden izin istemişti. Son dakika olarak paylaştığımız haberimizde korkulan oldu...