Bitcoin (BTC)Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın Gönlündeki Rezerv Para Birimi Bitcoin (BTC) mi?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Gönlündeki Rezerv Para Birimi Bitcoin (BTC) mi?

Bitcoin gerçekten merkeziyetsiz mi?

Takip et blank

Ülkemizin saygın ekonomi profesörlerinden bir tanesi olan Özgür Demirtaş, yaptığı yorumlarla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Özgür Demirtaş’ın geçmiş yıllardaki iddialarının bugün gerçek olması, vatandaşları şaşırtmakta.

Son yıllarda ekonomi bültenlerinde “ABD doları rezerv para birimi unvanını kaybediyor mu?” şeklinde sorular soruluyor. Özgür Demirtaş geçtiğimiz dakikalarda bu konu ile ilgili bir paylaşım yaptı.

ABD dolarının rezerv para birimi olma özelliğini bir gün kaybedeceğini söyleyen Demirtaş, gönlünde ise merkeziyetsiz yani sahibi olmayan bir para biriminin yattığını vurguladı.

İşte Özgür Demirtaş’ın konu ile ilgili paylaştığı son tweet:

“Amerikan Doları eski gücünde değil. Elbet bir gün Rezerv Para statüsü de zayıflayacak ama bu haftaya olmayacak. Çok çok uzun zaman alacak.”

“abd doları Rezerv Para statüsünü kaybettiği zaman da yerini Diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacak.”

“Gönlümden geçen sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi…”

ABD dolarının rezerv para statüsünü kaybettiğinde, yerini diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacağını söyleyen Demirtaş, Çin Yuan‘ı için kapıları kapatmışa benziyor.

Her ne kadar Özgür Demirtaş’ın “sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi” söylemini Bitcoin‘i kast ederek söylediği düşünülse de, durum farklı olabilir.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) her ne kadar doğası gereği merkeziyetsiz olsa da, dünya gelişmelerinden, ABD hükümetinin hamlelerinden, FED yetkililerinin açıklamalarından veya ABD borsalarından fazlasıyla etkileniyor.

İlerleyen yıllarda Bitcoin’in tam anlamıyla merkeziyetsiz olması ve şimdiki volatilitesinin büyük bir kısmını kaybetmesi, rezerv para birimi olmasını sağlayabilir.

*Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Yatırım Şirketi Bernstein: Bitcoin (BTC) Bu Tarihte 1 Milyon Dolar Olacak!

Yatırım şirketi Bernstein'daki analistler, lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 2033 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşacağını öne sürdü. Araştırmacılar bu sonuca, en büyük...

Bitcoin Borsası Binance’den Bu 3 Altcoin’e Güzel Bir Haber Geldi!

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün itibariyle popüler yapay zeka altcoin'leri hakkında bir duyuru paylaştı. Binance son duyurusunda Fetch.ai...

Tether CEO’su: Bitcoin’i (BTC) Seviyorum Ancak Bu Altcoin’leri Sevmiyorum!

Dev stablecoin Tether'in (USDT) CEO'su Paolo Ardoino, Bitcoin'in (BTC) olağanüstü düzeyde merkeziyetsiz yapısına dikkat çekti. Ardoino lider kripto para birimi BTC'nin, diğer kripto para...

1 Bitcoin’in (BTC) Ortalama Madencilik Maliyeti 86 Bin Doları Aştı! Neler Oluyor?

Kripto para sektöründe kaotik süreç devam etmekte. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafta sonu özelinde yatay hareketler sergiliyor. Son günlerde yaşadığı düşüşleri telafi...

Bitcoin (BTC) 2024 Yılı Ağustos Ayında 350 Bin Dolar Olacak Diyen Uzman, Yeni Açıklama...

En çok satan finans kitaplarından bir tanesi olan “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, insanları fiyatı daha da artmadan lider kripto para birimi...

Dev Kripto Yatırımcısı Amber, Düşüşlerde Ethereum (ETH) ve Bu Altcoin’i Topluyor!

Kripto para sektöründeki kaotik süreç devam etmekte. Hafta sonu özelinde her ne kadar kayda değer düşüşler yaşanmamış olsa da, genel olarak kripto varlıkların içerisinde...