HaberlerNitelikli Fikri Tapu (NFT) Nedir, Ne İşe Yarar?

Nitelikli Fikri Tapu (NFT) Nedir, Ne İşe Yarar?

NFT alımı yapmak isteyenler hangi platformlara yönelebilir?

Takip et blank

Son dönemlerde yeni bir isim belirlenene kadar “Değiştirilemez Token” olarak adlandırılan NFT‘ler, dijital ortamda bir kişiye bir varlığın mülkiyet ve sahiplik hakkını vermek için oluşturuldu.

blank

İlk başlarda çok sığ bir sektör olan NFT piyasası, günümüze kadar o kadar büyük bir değişime ve dönüşüme uğradı ki, Türk Dil Kurumu bu ürünleri artık “Nitelikli Fikri Tapu” olarak nitelendirmeye başladı.

Değiştirilemez Token (NFT) Nedir?

İlk paragrafımızda aktardığımız gibi her ne kadar NFT‘ler ilk piyasaya sürüldüğü dönemlerde çok daha sığ bir sektör olsa da, şuan itibariyle hayatının her alanına entegre edilmeye başladı.

blank

Dijital ortamda bir varlığın blok zinciri teknolojisi sayesinde sadece bir kişiye ait olarak işaretlenmesi NFT olarak adlandırılabilir.

Nasıl Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosundan sadece 1 tane varsa, her NFT‘den de dünya üzerinde sadece 1 tane bulunmakta.

NFT’ler, İnsan Hayatını Değiştirebilir mi?

Nitelikli Fikri Tapular (NFT) hakkında insan hayatını değiştirecek kadar büyük birçok proje olsa da, şimdilik bunların yaygınlaşmadığı görülüyor.

Web3 sayesinde NFT biletleri ile konserlere katılmak, tiyatro gösterilerine gitmek veya ufak bir örnek olarak belediye otobüslerine binmek dahi mümkün olabilir.

Şimdilik ise NFT‘lerin daha çok bir topluluğa ait olmak veya metaverse projeleri üzerinde arazi satın almak için kullandığı görülüyor.

NFT’ler Üzerinden Yatırımcılar Gelir Elde Edebilir mi?

NFT‘lerin de kripto para sektörü ile birçok ortak yönünün olduğu görülüyor. NFT üretip satışını yaparak gelir elde edilebilirken, bu ürünlerin al satını yaparak da birçok yatırımcı gelir elde edilmekte.

Decentraland veya The Sandbox gibi ürünlerin metaverse arazilerinin alım satımını yapmanın da bir NFT ticareti olduğunu unutmamak gerek.

NFT’ler Nereden Satın Alınır?

Değiştirilemez Token satın almak isteyen yatırımcılar daha çok OpenSea ve Rarible gibi platformları tercih edilmekte. Bu 2 platform daha çok Ethereum tabanlı ürünlere yönelim gösterirken Solana tabanlı ürünlere ilgi duyanlar ise Magic Eden platformunu da tercih edebilirler.

NFT‘ler ilerleyen yıllarda dünyayı değiştirebilecek kadar büyük bir teknoloji haline gelebilecek olsa da, yakın zamanda kripto para sektörünün ardıl ürünleri olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Yine Sahneye Çıkıyor!

Kripto para sektörü son süreçte her ne kadar ABD borsalarından yavaş yavaş ayrışmaya başlamış olsa da, halen Amerika Birleşik Devletlerinde alınan kararlardan ve yapılan...

Bitcoin Borsası Binance’deki Bu Altcoin Uçuyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), her ne kadar son günlerde beklenen volatil hareketleri sergileyemiyor olsa da, bazı altcoin'ler ciddi miktarda değer kazanarak sektörün...

Bitcoin Boğası CZ, Son 48 Saatteki 3 Kritik Gelişmeyi Açıkladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance'in kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao, bugün itibariyle kripto para birimlerinin doğasını ve vizyonunu aktarmak...

⚡Bitcoin’de (BTC) 7 Yıl Sonra Bir İlk!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2022 yılı itibariyle zorlu bir süreçten geçmeye devam ediyor. Halen yatırımcıların beklediği volatil yükselişleri gerçekleştiremeyen BTC, ABD dolar...

Bitcoin’de (BTC) Beklenen Yükseliş Başlıyor mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC), son dönemlerde yatay hareketler sergilediği görülüyor. Her ne kadar normal şartlarda bu yatay hareketler altcoin'ler için birer fırsat...

Elon Musk Bu Ay Bitcoin (BTC) Satın Aldığını Açıklayabilir!

Dünyanın en zengin iş insanlarından bir tanesi olan Tesla CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz süreçte devasa Bitcoin satışı yaptığını açıklamıştı. Her ne kadar Musk BTC...