blank
NFTNe Bitcoin Ne De Altcoin, En Karlı Kazanç Kapısı NFT’ler Mi?

Ne Bitcoin Ne De Altcoin, En Karlı Kazanç Kapısı NFT’ler Mi?

NFT'ler yeni kazanç kapısına döndü.

Takip et blank

Son üç dört aydır popülerliği günden güne artan NFT’lere ünlü sanatçıların, spor kulüplerinin, büyük müzelerin katılım sağladıklarını ve büyük paralar kazandıklarına şahitlik etmekteyiz. Peki NFT nedir ne işe yarar?

blank

En basit anlatımla NFT’ler, dijital sanat eserlerini ve oluşturulan koleksiyonları tescil edebilir ve bu varlıkların ticaretine izin veren dijital sertifika olarak görülebilir.

İngilizce karşılığı olarak (N)on- (F)ungible (T)okens veya daha kısa olarak NFT’ler ”değiştirilemez kripto paralarar” olarak dilimize çevrilebilir. NFT’ler Bitcoin veya Ethereum gibi kripto paraların blokchain tabanlı blok zincirini kullanarak oluşturulmakta.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkları, günlük hayatta kullandığımız banknotlar gibi bir biri ile takas edilebilir. Fakat NFT’ler eşsizdir ve tekdir bu yönü ile değiştirilemez ve takas edilemez. Daha iyi anlaşılması yönünden örnek vermek gerekirse, Davinci’nin eseri Mona Lisa Tablosu dünyada tek bir orjinali bulunmakta. Bu eserin fotoğrafı çekilebilir veya taklit edilebilir ama asla orjinal değerine ulaşılamaz veya değeri düşürülemez.

NFT jetonları talep görüyor mu?

Bütün NFT’ler çok uçuk fiyatlara satılmıyor. Eşsiz olmasına ve orijinalliğine göre değer kazanmakta. Dünyaca ünlü Cristie’s müzayede evinde 69.3 milyon dolara satılan NFT koleksiyonu, tüm dünyanın dikkatini NFT üzerine çevirmeye yetti.

Bununla birlikte Türkiye’de komedi sanatçısı Cem Yılmaz’ın da NFT alanına girdiğini açıklaması, Türk yatırımcılarını NFT projelerini araştırmaya sevk ettiği görülmekte.

İlgili İçerik  Cem Yılmaz da Kripto Para Sektöründe: İşte Yılmaz'ın İlk NFT'si!

Şimdiye kadar satılmış en pahalı 4 NFT’yi inceleyelim.

2017 yılında Ethereum blok zinciri üzerinde değiştirilemez tokenlerini piyasaya süren şirket, ”Covid Ailen” adı ile de bilenen, CyrptoPunk #7523 NFT’sini 11.8 milyon dolara sattığını duyurmuştu.

CyrptoPunk #3100 ise bir mavi uzaylı tasarımı olarak piyasaya sürüldü ve 7.58 milyon dolardan alıcı buldu.

CyrptoPunk #7804 değiştirilemez tokeni Dylien Field tarafından oluşturuldu ve Twitter’dan isimsiz bir kullanıcı tarafından 7.57 milyon dolara satın alındı.

Son NFT çok ilgili çekici, çünkü ABD eski Başkanı Donald Trump’ın yenilgisi ile dalga geçen bir kullanıcının, CrossRoads adlı 10 saniyelik bir video ile Trump’ın çıplak vücuduna karalanmış küfürler ve yüz üstü yerde yattığını gösteren görsel. Bu NFT ise 6.66 milyon dolardan alıcı bulduğu bilinmekte.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Shiba Inu’da (SHIB) Beklenen Yakım Haberi Geldi! – SHIB’in Yükselişi Devam mı Edecek?

Son günlerin en çok konuşulan kripto parası haline gelen ve twitterda gündem olan Shiba Inu (SHIB), 12. sıraya kadar yükseldikten sonra yaşadığı fiyat düşüşüyle...

Tron Fiyatını Yükseltecek O Haber Geldi! – TRX’de Stake Dönemi!

Kripto para piyasasının boğa sezonlarından biri olan 2017 yılında Justin Sun tarafından kurulan ve  boğadan sonra XRP gibi yatırımcılarını fazlasıyla üzen Tron (TRX), 2021...

Patlamaya Hazırlanan NEO’da Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Açık kaynak kodlu olarak oluşturulan ve Çin’in Ethereum’u olarak bilinen NEO, yükselişi sonrası Bitcoin’in (BTC) gölgesi altında kalan altcoinler arasında yer alıyor. Coinmarketcapte 3,3 milyar...

Veriler Bu Altcoinin Yükselişe Hazır Olduğunu Gösteriyor!

Cardano, geçtiğimiz dönemde çok fazla ortaklığa imza atmış ve özellikle akıllı kontrat desteği ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Eon son EGLD ile yapılan ortaklık,...

MoneyGram Haberiyle Yükselişe Geçen Stellar (XLM) Analizi!

Kripto para piyasasının yaramaz çocuğu Ripple’dan ayrılan Jed McCaleb’in kurucu ortaklığını yaptığı Stellar (XLM), dün gelen MoneyGram ortaklığı ile yükselişe geçerek 0.37 doları gördü. Bu...

Shiba Inu’da (SHIB) Yükseliş Bitti Mi? SHIB’in Bir Sonraki Adımı Ne?

Bitcoin’in (BTC) 50.000 dolar üzerine çıkmasıyla birlikte Ekim ayına yükselişle başlayan kripto para piyasasında BTC’nin ardından hızlı yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Shiba Inu (SHIB),...