RehberKripto Para Yatırımcıları İçin İpuçları - Bunları Okumadan Yatırım Yapmayın

Kripto Para Yatırımcıları İçin İpuçları – Bunları Okumadan Yatırım Yapmayın

Kripto para yatırımı yaparken basit hatalar büyük zararlarla sonuçlanabiliyor. Bu yazıda yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konuları sizin için derledik. İşte detaylar...

Takip et blank

Kripto para piyasası diğer bütün piyasalara göre çok daha riskli olmakla beraber tahmini ve analizi oldukça zor olan bir piyasadır. Yatırımcılar anlaşılması zor olan bu piyasada çoğu zaman bilinçsizce hareket ettiği için ciddi zararlar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Özellikle piyasa ile yeni tanışan yatırımcıların genellikle aynı hataları yaparak zarar ettiği de bilinen bir gerçektir. Bu yazıda çokça yapılan hataları, yapılmaması ve yapılması gerekenleri sizin için derledik.

Eğer yeni yatırımcıysanız ve nasıl yatırım yapılacağı hakkında fikriniz yoksa önce aşağıdaki linke göz atmanızı, ardından bu yazıyı okumanızı öneririz:

Kripto Para Yatırımına Yeni Başlayanlara Tavsiyeler Ve Öğretici Bilgiler

İçindekiler

Bir Plan ve Strateji Dahilinde Yatırım Yapın

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce mutlaka kendinize bir alış ve satış hedefi belirleyin.

Seviyeleri takip ederek kendinize bir alım seviyesi belirledikten sonra kâr hedefi belirleyin ve bu hedeflere sadık kalın. (Eğer almak istediğiniz malı istediğiniz seviyeden alamadıysanız fırsatın gelmesini bekleyin veya başka kripto paraları değerlendirin. Malı illa almak için acele ederek hedeflediğiniz yerin üzerinde alış yapmamaya çalışın.)

Ürün, alış yaptıktan sonra belirlediğiniz kâr hedefine gelirse satın. Zira hedefsiz bir şekilde elde tutulan mal, daha sonra gerileyebilir ve elde ettiğiniz bütün kâr yok olabilir. Bu sebeple her zaman hedefinize sadık kalın. Ancak malın daha fazla yukarı gitme durumunu da değerlendirmek istiyorsanız kârınıza mutlaka stop-limit koyun.*

*Bu duruma örnek verecek olursak eğer bir coinden yüzde 10 kâr hedefi belirlediyseniz ve bu hedef gerçekleştiyse malı satmanız en doğrusudur ancak daha fazla yükselme ihtimaline karşı satmak istemiyorsanız mutlaka hedef seviyenizin altına stop-limit koyun. Örneğin yüzde 10’luk hedefin yüzde 2 aşağısına stop koyarak kârınızı yüzde 8’e indirmiş olursunuz. Ancak bu seviyeden gerçekleşebilecek olası bir yükseliş rallisini de kaçırmamış olursunuz.

Stop-Limit Emirlerini Kullanın

Bu piyasada yatırım yaptığınız herhangi bir malın dakikalar içerisinde ciddi şekilde gerileyebileceğini unutmayın.

Bu sebeple kâr hedefiniz doğrultusunda destek seviyelerini takip ederek stop-limit emirlerini kullanın. Örnek verecek olursak kâr hedefiniz yüzde 10 ise aldığınız noktanın yüzde 5 aşağısına stop-limit emri kullanabilirsiniz.

*Sayılar örnek olarak verilmiştir; stop-limit emrinin, trendi değiştirecek destek seviyelerine konulması en doğru yöntemdir.

Her Zaman Kaybetmemeye Odaklanın

Unutmamanız ve her zaman odaklanmanız gereken ilk hedef “kaybetmemek” olmalıdır. Kaybetmemenin en büyük kazanç olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Duygusal Davranmayın

Elinizdeki mala çok güveniyor, haliyle de yükselmesini istiyor olabilirsiniz ancak hiçbir zaman duygusal davranarak yatırım yapmayın. Trend, kendini aşağı yönlü olarak gösterdiği zaman duygusal davranıp “yükselecek” diyerek malı elinizde tutmaya devam etmeyin.

Ayrıca özellikle hacmi düşük olan coinlere yatırım yapan kişilerden bu coinlere yatırım yapmak için fikir almayın. Zira bu kişiler ellerinde mal oluğu ve yükseleceğini düşündüğü için size yanıltıcı bilgiler verebilir.

Mal Düşerken Alın, Yükselirken Satın

Özellikle çokça yapılan yanlışlardan birisi de yükselen bir ürüne iştahlı bir şekilde *FOMO etkisine kapılarak yatırım yapmaktır. Yatırımcı psikolojisi yükselen ürünlere yatırım yapmaya meyilli olduğu için özellikle güzel bir yükseliş trendi yakalayan coinler bazen iştah kabartıcı olabilir.

Bu durum, coinin ne kadar yükseliş yaşadığıyla doğru orantılı olarak yüksek hızla giden bir trene binmeye benzer. Çok az bir ihtimalle de olsa hareket halinde olan trene atlarsanız sağlıklı bir şekilde binebilirsiniz ama bu durum genellikle “parçalanmanıza” neden olur.

Bu sebeple düşüş yaşanırken özellikle destek seviyelerinden mal toplamaya, direnç seviyelerinden ise malı satmaya çalışın.

Ayrıca piyasada her zaman yeni fırsatlar olacağını bilerek hareket edin ve şunu asla unutmayın: “Fırsat asla kaçmaz!”

*FOMO (fırsatı kaybetme korkusu)

Kârdan Ettiğiniz Zarara Üzülmeyin

Örnek verecek olursak elinizdeki ürün yüzde 10 yükselince satmayıp buradan yüzde 5 oranında düştüğünde satarsanız bu arada kaçan yüzde 5’lik kâr oranını zarar olarak görmeyin ya da siz satış yaptıktan sonra ürün yükselmeye devam ediyorsa buna aldırış etmeyin.

Zira bir ürünü hiçbir zaman en dipten alıp en yükseğe satamazsınız. Kârdan edilen zararlara üzülmek yatırımcının psikolojisini bozan ve hata yapmasına sebep olan ana unsurlardandır. Bu sebeple aldığınız kâr ile mutlu olmayı bilin.

Haberleri Takip Edin

Kripto para piyasası eskiye nazaran çok daha fazla biliniyor ve bu bilinirlik her geçen gün artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca büyük küçük birçok yatırımcı piyasada yatırım yapmaya başladığı için küresel ekonomide gelişen olaylar kripto paraları da doğrudan etkiliyor.

Örneğin tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs sebebiyle BTC 3800 dolar seviyelerine kadar bir gerileme yaşamıştı. Bu sebeple piyasadaki ekonomi ve kripto para haberlerini sıkı bir şekilde takip edin.

Piyasadaki Yatırımcıların Ne Düşündüğünü Gözlemleyin

Sosyal medya kanallarında yatırımcıların piyasa hakkında ne düşündüğünü ve borsalarda açılan “Long” (yükseliş yönünde) ve “Short” (düşüş yönünde) emirlerinin oranlarını takip edin. Böylelikle genel yatırımcı kitlesinin piyasa hakkındaki düşüncelerini analiz etmeye çalışın.

Genellikle fiyatlar, genel görüşün (özellikle küçük yatırımcının) tam tersi şekilde hareketlenmektedir.*

*Bu durum, genellikle böyle olduğu için ifade edilmiştir. Her zaman gerçeği yansıtmamaktadır.

Tüm Paranızla İşlem Yapmayın

Almak istediğiniz ürünü tek bir fiyattan bütün paranız ile almayın ve parça parça alış yapmayı tercih edin.

Örneğin 1000 dolarlık sermayeniz varsa 300 dolar ile belli bir seviyeden, 300 dolar ile de başka bir seviyeden alım yapabilirsiniz. Böyle yaptığınızda ürün, aldığınız fiyatın altına düşse bile daha düşükten almak ve ortalamanızı düşürmek için fırsatınız olacaktır.

Yani almak istediğiniz malı her zaman kademeli bir şekilde toplayın. Ayrıca kenarda her zaman -en kötü senaryoları değerlendirebilmek için- belli bir miktar para bulundurun.

Tek Bir Ürüne Girmeyin

Tek bir ürüne bütün paranızı yatırarak kâr ve zarar riskini bir yere bağlamış olursunuz. Kendinize bir sepet oluşturun ve en çok güvendiğiniz coine daha fazla para ayırarak hepsine belli bir miktar yatırım yapın. Böylelikle kâr ve zarar oranlarınızı dengelemiş olursunuz.

Panikle Satış Yapmayın

Kripto paralar, daha önce de bahsettiğimiz gibi oldukça “volatil” ürünlerdir. Bu sebeple en ufak düşüşte hemen satış yoluna gitmeyin ve stop-limit emrinize sadık kalarak panikle elinizdeki malı satmaktan kaçının.

Sert düşüşler genellikle “balina”ların (büyük yatırımcıların) tuzağıdır. Bu tuzağa düşmeyin ve sabırlı olun.

Emanet Veya Borç Para İle Yatırım Yapmayın

Zaten birçok riski bünyesinde barındıran kripto paralara emanet veya borç parayla yatırım yapmayın. Zira bu para kısa vadede size lazım olduğu için bu durumun oluşturduğu baskı ile hata yapma ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır.

Özellikle yeni yatırımcıysanız her zaman kaybetmeyi göze aldığınız ve kaybettiğiniz zaman üzülmeyeceğiniz miktarlar ile yatırım yapın ve piyasada tecrübe edinmeye çalışın.

Sizin de kripto para piyasalarında yaşadığınız deneyimleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

6 Yorum

  1. Hocam elinize saglik iyi nuanse edip belirtmissiniz bir cok durumu kripto para piyasasina gore.hemen hemen hepsini uygulamaya calisiyorum sadece duserken satiyorum yukselince aliyorum acaba cok mu abes olur bu durum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) Bu Kripto Platformunu Satın Aldı! İşte Ayrıntılar..

Bugün itibariyle kripto para sektörünün en önemli altcoin'lerinden bir tanesi olan Ripple (XRP), New York merkezli dijital varlık platformu Standard Custody and Trust Company'yi...

İşte Bitcoin’in 50 Bin Dolara Yükseldiği Gün, En Çok Artan Altcoin’ler!

Kripto para sektöründe yeni hafta fazlasıyla iyi başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni hafta ile birlikte 50 bin dolar seviyesine ulaştı. 2021...

Dev Kripto Balinaları Bitcoin’in Düştüğü Gün Bu 2 Popüler Altcoin’i Topluyor!

Bugün itibariyle kripto para sektöründe keskin geri çekilmelerin meydana geldiği görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) yeniden düşüşler yaşaması, haliyle son süreçte yükseliş...

Bitcoin Ayısı Capo, Portföyünde Bu 4 Altcoin’i Tutuyor!

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir analist olan Crypto Capo, bugün itibariyle yaşanan sert hareketler sonrasında yeni analizler paylaştı. Uzun bir süredir altcoin'lerde...

Bitcoin’de (BTC) ABD Enflasyon Verileri Bekleniyor! Saat Kaçta Açıklanacak?

Kripto para sektöründe bugün itibariyle gözler ABD enflasyon verilerine çevrilmiş durumda. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) endeksi verisi geleneksel finans piyasalarını etkileyebileceği gibi kripto...

Dev Bitcoin Borsası Bu Altcoin’i Listeledi, Ani Yükseliş Yaşandı!

Güney Kore merkezli en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Bithumb, bugün itibariyle yeni bir listeleme duyurusu paylaştı. Son paylaşılan bilgilere göre Mantle...