Kripto paraların Türkiye’deki bilinirliği ve kullanımı, üst düzey seviyelere ulaşmış gibi gözüküyor. Kripto paraların böylesine popüler bir seviyeye ulaşması ise yasalarla ilgili değişimlerin yaşanmasını sağlıyor. Şimdi ise belki de Türkiye tarihinde ilk olarak görülebilecek bir durum yaşandı. İstanbul 14. İcra Dairesi kaynaklı bir ihbarname ile bir kullanıcının BtcTürk üzerindeki varlıklarının dondurulduğu ortaya çıktı.

Kripto Paralara Haciz İşlemi!

Avukat Kerem Bilen tarafından aktarılan bilgilere göre kullanıcıya yönelik açılan icra talepli davanın devamında hesabın kullanımı engelledi. Kullanıcının hesabını yeniden kullanıma açabilmesi için ise BtcTürk’e mahkemeden resmi bir yazı iletilmesi gerektiği vurgulanıyor.

İlginç olan durum ise kullanıcının BtcTürk kripto para borsasındaki varlıklarının haczedilmemiş olması. Böyle bir yasal dayanak olmadan haciz işleminin gerçekleştirilememesine karşın hesaba bloke konulması ise durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Kripto paraların haczedilebilmesi için bunları ya para birimi ya da emtia olarak kabul edilmesi gerekmekte. Türkiye’de kripto paralara yönelik herhangi bir tanım bulunmuyor ve buna rağmen hesaba bloke konulması tartışmalara sebep olabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ise kısa süre önce yayınladıkları gönderide MASAK kapsamında kripto paralara yönelik çalışma başladığını vurgulamıştı. Bu çalışmanın detayları ise henüz paylaşılmadı.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!
Önceki İçerikYükselmesi Muhtemel Altcoinlerden Synthetix (SNX) Fiyat Analizi!
Sonraki İçerikBitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Birlik Olup Gümüşü Geride Bırakabilir!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here