AnalizHerkesin Aklında O Soru: Ayı Sezonu Mu Geliyor Yoksa 100.000 Dolar Mı?

Herkesin Aklında O Soru: Ayı Sezonu Mu Geliyor Yoksa 100.000 Dolar Mı?

Bitcoin açısından genel piyasa değerlendirmesi…

Takip et blank

Dün Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından Elon Musk’ın desteklediği düşünülen ve köpek coinleri olarak anılan Shiba Inu (SHIB), Akita gibi tokenlerin satışını gerçekleştirmesiyle kripto paralar tarafında resmen bir savaş başlamışa benziyor.

Buterin’in bu hamlesinin ardından Elon Musk’ın Tesla’nın Bitcoin (BTC) ile araba satışlarını askıya aldığını açıklaması Buterin’den sonra piyasaya artçı bir şok daha yaşattı. Yaşanılan bu olaylarla birlikte son 24 saatte %20’lik düşüş gören BTC, yayın saati itibariyle 48.800 dolardan alıcı buluyor.

Ayı Mı? 100.000 Dolar Mı?

Teknik anlamda birçok analistin ve yatırımcının yakın zamanda yukarı yönlü kırılım beklediği BTC, fundamental yani temel anlamda genel haberler üzerine düşüşe geçti. Geçmişte boğa piyasalarında bu tarz bezdirici düşüşlerin yaşandığı görülüyor. Bu düşüşler sırasında trend için en önemli noktanın 20 haftalık hareketli ortalama olduğu vurgulanıyor.

An itibariyle haftalık MA20 olan 48.570 dolar altında kalan BTC’nin bu seviye altında 2 haftalık mum kapanışı yapmasıyla ayı sezonunun gelmesi bekleniyor. Ancak her zamanki gibi mum kapanışlarına önem vermek gerekiyor.

blank
Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Bir diğer önemli kısım ise 20.000 doların kırıldığı 14 Aralık 2020 haftasından zirve seviyesi olan 64.854 dolara çekilen fibonacci düzeltmesine göre BTC fiyatı için 47.300 – 48.800 dolar aralığının önemli bir destek noktası olduğu görülüyor. Burada haftalık MA20’nin bu aralıkta olması da burayı gerçekten önemli bir hale getiriyor.

BTC’de fiyat baskısının oldukça fazla olması, her ne kadar ayı piyasasının geldiğini düşündürtse de hala fiyatta yükseliş yönlü beklentilerin olduğu belirtiliyor. Bu nedenle teknik olarak bahsedilen seviyelerin korunmasıyla birlikte bir süredir yatay seyreden BTC’nin yukarı yönlü kırılım yaparak 100.000 dolara giden bir yola çıkacağı düşünülüyor. Ve bu yükseliş yönlü beklentinin de fiyatla RSI arasındaki pozitif uyumsuzluğu ve StochRSI’ın oversold yani aşırım satım bölgesinde olmasıyla desteklendiği belirtiliyor.

Günlükte Fiyat Bu Seviyeye İğne Atabilir Mi?

BTC grafiğine günlük açıdan bakıldığında uygulanan fibonacci düzeltmesinin daha önce iyi bir şekilde işlediği ve şu anda da fiyatın bu seviyelere uyması bekleniyor. Nitekim önemli bir alan olan 52.000 – 51.000 dolar aralığının altında olan BTC’nin şu anda 48.248 dolara seviyesi üzerinde kalmaya çalıştığı görülüyor.

blank
Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Fiyatın bu seviye altında iki günlük mum kapatması halinde fiyatın 200 günlük hareketli ortalama olan (MA200) 38.845 dolara doğru bir iğne attığını görebiliriz. Ancak bu aşamada 43.000 doların önemli bir seviye olduğu belirtiliyor.

Göstergeler açısından bakıldığındaysa haftalık grafikteki gibi fiyatla RSI arasında bir pozitif uyumsuzluk görülüyor. Ayrıca MACD tarafından momentum negatif yönde olsa da orada da bir pozitif uyumsuzluk söz konusu ediliyor.

Korku Ve Açgözlülük Endeksi Bize Neyi Gösteriyor?

Kripto para piyasasında yatırımcıların piyasaya bakış açılarını değerlendiren bir metrik olan Fear And Greed Index yani korku ve açgözlülük endeksi, bir nevi piyasanın nabzını tutuyor.

Veriler olarak 0 – 25 aralığının Aşırı Korku (Extreme Fear)

25 – 50 aralığının Korku (Fear)

50 – 75 aralığının Açgözlülük (Greed)

75 – 100 aralığının ise Aşırı Açgözlülük (Extreme Greed) seviyeleri olduğu biliniyor. Bu seviyeler ve BTC fiyatı arasında bağ kurulduğunda ise açgözlülüğün yükselmesini takip eden günlerde BTC’nin düşüş yaşadığı görülüyor.

blank
Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Piyasada ne zaman ki korku hat safhaya ulaşırsa o zaman da fiyatta bir dönüşün gerçekleştiği anlaşılıyor. Bu durumda günlük grafikte dünün verilerine göre 31 seviyesinde olan bu göstergenin bugün daha düşük seviyelere inmesi ve aşırı korkuya dönüşmesi bekleniyor. Nitekim geçmişte bu tarz durumlarda fiyatın yukarı yönlü dönüş yaptığı görülüyor.

Kısacası temel anlamda gelen haberlerin etkilediği BTC’nin halen güçlü bir durumda olduğu ve orta uzun vadede yükselişinin devam edeceği beklentilerinin yüksek olduğu söylenebilir. Bu tarz haberle olan düşüşlerde yatırımcıların FUD yani Korku, Belirsizlik ve Şüphe içinde işlem yapmaması doğru bir strateji olabilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

XRP Davasından Yeni Karar Çıktı: Ripple, Son Talebinde Haksız!

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı ve XRP fiyatı sert çakıldı. Ripple davasına bakan Sulh...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Ünlü CEO, Dipten Alım Sinyalini Verdi: Milyonlarca Dolarlık BTC ve ETH Aldı

TRON CEO'su Justin Sun, bugün belki de en önemli gelişmelerden birisi ile anılıyor. Kripto para piyasasının tepetaklak olduğu ve Bitcoin (BTC) başta olmak üzere...

Reef Finance (REEF) Mainnet Tarihi Verdi – REEF fiyatı Yükselişe Geçti!

Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) bir ürünü olan ve kendi blockchain’ini inşa etmeye çalışan Reef Finance (REEF), Reef Chain’in Mainnet’i için önemli bir aşama olan “Canary”...