AnalizHaftaya ABD'de Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Etkilenecek mi?

Haftaya ABD’de Enflasyon Verisi Açıklanacak! Bitcoin Etkilenecek mi?

Enflasyonda çöküş yaşanacak mı?

Takip et blank

Dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi olan Amerika Birleşik Devletleri, son dönemlerde finans piyasalarını derinden etkiliyor. Enflasyon artışları nedeniyle faiz oranlarını artıran FED, borsalarda ve kripto para sektöründe çöküşü tetiklemekte.

Önümüzdeki hafta itibariyle ise ABD’de yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklanacak. 3 aydır üst üste düşüş yaşayan enflasyon oranları, bu ay itibariyle tekrardan düşüş yaşayacağı tahmin edilmekte.

Her ne kadar geçtiğimiz ay itibariyle enflasyon yüzde 8.5’dan yüzde 8.3’e düşüş yaşamış olsa da, beklentilerin yüzde 8.1 olması Bitcoin’in değer kaybetmesine neden oldu.

blank

Başarılı bir veri sağlayıcısı olan TradingEconomics’in aktardıklarına göre, ABD’de enflasyon beklentisinin yine yüzde 8.1 olduğu gözlenmekte.

Amerikan Merkez Bankası (FED) üyelerinin şahin açıklamaları ve faiz artış hamleleri, enflasyonun yüzde 8’in dahi altında açıklanmasını sağlayabilir.

Böyle bir senaryoda uzun yıllardır ekim aylarında olduğu gibi yükselişe geçmesi beklenen Bitcoin, altcoin‘lerin de toparlanmasına olanak verebilir.

Enflasyon oranlarının beklentilerin veya önceki ayki verilerin üzerinde açıklanması ise lider kripto para biriminin 14 bin – 16 bin dolar aralığına gerilemesine neden olacaktır.

Bazı başarılı ekonomistlere göre, enflasyon oranları bu ay itibariyle sert bir şekilde düşecek. Haziran ayında yüzde 9.1 ile zirveye ulaştığı tahmin edilen enflasyon, artık düşüş yaşayarak BTC‘nin yükselmesini sağlayabilir.

*Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

3 Yorum

 1. “Amerikan Merkez Bankası (FED) üyelerinin şahin açıklamaları ve faiz artış hamleleri, enflasyonun yüzde 8’in dahi altında açıklanmasını sağlayabilir.“
  Bunun hakkında 2 yorumum var:
  1- Evet, bu doğru ve bilinen bir şey. Madem böyle, insanlar neden bu kadar dikkate alıyorlar; binde 2 lik fark yüzünden ortalık karıştı, dünya ekonomisi etkilendi.
  2- Bu rspu cocu düzen ne zaman yıkılacak? Ne zaman dürüstlük ve insanlık desteklenecek? Ne zaman insanlar bilinçli ve doğru bilgiye değer verir olacak.
  Başka sözüm yok.

  • Evet. Açıklanan bilgiler heryerde kağıt üstünde istenildiği gibi oynanıp açıklanıyor. Canları düşürmek isterse düşürürler. Canları doları arttırmak isterse yüksek gösterirler. Money talks.

 2. Sorduğunuz sual sual değil.Tabiki etkilenecek.Olum bitcoin iti düşmek için can atıyor.Havada nem var.Hadi düş.Bugün canı sıkılır hadi düş.Bitcoinin düşmemesi için bir sebep yok.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

CZ Açıkladı: Bitcoin Borsası Binance, Bu Altcoin’lere Yatırım Yapıyor!

Kripto para sektörü benimsenmeye devam ediyor. Atılan adımlar sayesinde birçok firma artık dijital varlıklar ile ödemeleri destekliyor. Her ne kadar ödemeler artış gösteriyor olsa...

Bitcoin Borsası Binance’deki Bu Altcoin, Bugün Değerini 2’ye Katladı!

Kripto para sektörüne yatay hareketler hakim olduğu görülüyor. Her ne kadar sektördeki volatilite çok düşük olsa da, bazı saatlerde balinalar dönem dönem bazı altcoin'lere...

Bu Ethereum (ETH) Rakibi Altcoin, Her An Yükselişe Geçebilir!

Kripto para sektörünün lider altcoin'i olan Ethereum (ETH), her ne kadar geçmiş yıllarda rakipsiz olsa da, son boğa döngüsünde birçok dişli rakibi ortaya çıkmış...

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Faiz Artışı Yaklaşıyor!

Kripto para sektörü 2022 yılı itibariyle ciddi miktarda değer kaybetti. Zirve seviyesinden yüzde 75 oranında çöküş yaşayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), halen...

Türk Bitcoin Fenomeni Sattı, Bu Altcoin Değerini 6’ya Katladı!

Türk kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir fenomen olan Enes Turan (Paradotor), bugün itibariyle gündemde yer aldı. Popüler analistin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir...

Bitcoin Kahini Poppe, XRP ve Bu 2 Altcoin’i Değerlendirdi!

Kripto para sektörünün popüler analistlerinden bir tanesi olan Michael Van De Poppe, sektörü yorumlamaya devam ediyor. Uzun bir süredir Bitcoin'de boğa olduğunu açıklayan Poppe,...