AnalizHafta Sonuna Güzel Bir Başlangıç Yapan Bitcoin’de (BTC) Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Hafta Sonuna Güzel Bir Başlangıç Yapan Bitcoin’de (BTC) Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Bitcoin (BTC) fiyat analizi…

Takip et blank

Bu yılın ilk 30.000 dolar ziyaretini 19 Mayıs’ta yaparak yatırımcıları şoka sokan kripto para piyasasının lideri Bitcoin (BTC), o günden bu yana günlük kapanışlar bazında 40.600 dolar ve 31.500 dolar seviyeleri arasında yatay bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Yatırımcılar için oldukça sıkıcı bir hâl alan bu yatay ilerleyiş, her 31.500 dolar sınırına geldiğinde 20.000 doları bekleyen analistleri ortaya çıkarsa da 40.000 dolara yaklaştığında da 70.000 doları bekleyenleri sahneye taşıyor.

BTC Günlükte Yeniden MA20 Direncinde

Günlük Açıdan 13 Haziran mumunda 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kıran ve ardından 40.600 dolar civarından satış baskısı yiyen BTC’nin MA20 üzerindeki serüveni sadece bir hafta sürdü. Bu serüvenin ardından Binance’de yılın en düşük seviyesi olan 28.805 doları gören BTC, yayın saati itibariyle 34.680 dolar üzerinden alıcı buluyor.

blank
Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Gün içerisinde 34.945 doları gören ve MA20 seviyesi olan 35.121 dolara gelmeden gerileyen BTC’nin 34.500 dolar üzerinde günlük mum kapanışı yapmasıyla MA20 üzerine çıkması bekleniyor. Ancak hafta sonu itibariyle hacimlerin düşük olması bu seviyeden gelebilecek bir satış baskısında fiyatın yeniden 30.000 doları görmesi ihtimalini artırıyor.

Teknik açıdan bu aşamada BTC’nin 34.500 dolar üzeri kapanışı ve bunu takiben pazartesi vereceği tepki dikkate alınarak 37.400 dolar ve 40.600 dolar dirençlerini hedefleyerek alım stratejisi geliştirilebilir. Bu gibi bir durumda risk yönetimi oldukça önemli olduğu için risk iştahına göre bir stop belirlenebilir.

35.000 Dolara Doğru İlerleyiş Devam Ediyor…

Bitcoin (BTC) grafiğinde günlük grafikteki yatay ilerleyişin yanı sıra 4 saatlik grafikte de aşılmaya çalışılan dirençlerin olduğu ve fiyat hareketlerinin bu dirençlere verdiği tepkiler ortaya çıkıyor.

Haziran ayının zirvesi olan 41.330 dolardan bu yana gelen düşüş trendini 28.805 dolara olan ziyaretinin ardından sonlandırdığı görülen BTC, bu düşüş trendini kırıp retestini yaparak 36.600 dolara kadar yükseliş yaşadı.

Bu yükselişe dur diyen 36.545 – 36.946 dolar aralığındaki direnç alanı sonrasında hem fiyat tarafında hem de göstergeler tarafında yaklaşık üç günlük bir düşüş trendi yaşayan BTC’nin bu düşüş trendini kırdığı görülüyor.

blank
Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Yaşadığı bu kırılımın ardından MA50 direnci olan 33.700 doları da kuvvetle kıran BTC’nin ilk hedefinin 35.067 dolar olduğu ancak şimdilik alıcı bulamadığı düşünülüyor. Göstergeler tarafından kırılım sonrası 50 seviyesi üzerine çıkan RSI, alıcıların var olduklarını ancak hacim bakımından güçsüz olduklarını gösterirken StochRSI da aşırı alım bölgesine gelindiğine işaret ediyor.

Son olarak bu noktada MACD göstergesinin de pozitif olması, BTC’nin Pazar gününü iyi geçirerek 35.000 dolar üzerinde bir haftalık kapanış yapabileceği yönündeki beklentileri artırıyor. Bu durumda önümüzdeki haftanın daha yeşil ve umut dolu bir hafta olabileceğini gösteriyor. Her zaman acele etmemek gerektiği için yatırımcıların öncelikle piyasanın yönüne karar vermesini beklemesi ve bu yöne göre işlem yapması gerekiyor.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Bu Akşam Sevinen, Cardano (ADA) Yatırımcıları Oldu

Kripto para piyasası son 24 saat içerisinde %1,3 düşüş yaşadı ve lider kripto para birimi Bitcoin 33.400 dolar seviyesine kadar çekildi. Bitcoin'in 36.000 doları...

JPMorgan’dan Ethereum (ETH) İçin Önemli Açıklama: 2025’e Kadar Bu Seviye Görülebilir

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) son dönemde hafif bir düşüş yaşasa da uzmanların bunun geleceğine dair yaptıkları...

Bitcoin (BTC) Madencilik Konseyi, Beklenen Raporu Açıkladı: Elon Musk’ın Fikri Değişecek mi?

Elon Musk'ın lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) madencilik ve enerji modelini eleştirmesi, kripto para sektörünü sert bir düşüş dönemine sokmuştu. Musk, fosil yakıt tabanlı...

ABD’nin Lider Platformundan Dogecoin (DOGE) Açıklaması: Riskli!

Şaka olarak piyasaya sürülen kripto para birimi Dogecoin'in (DOGE) bir anda dünyanın en değerli kripto paralarından birisi haline gelmesini sağlayan platformlardan birisinin kesinlik Robinhood...

Bitcoin (BTC) Ağındaki Aktif Adres Sayısı Sert Düşüyor!

Bİtcoin (BTC) ağındaki aktif cüzdan adreslerin sayısı, geçtiğimiz altı haftalık süre içerisinde %60 düşüş yaşadı ve 1,3 milyondan 500.000'e kadar geriledi. Bu durum lider...

Binance CEO’sundan Soruşturmalara Yönelik Son Dakika Açıklaması!

Binance son dönemde birbiri ardına gelen kötü haberler ile anıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsası olmasına rağmen Kanada, İngiltere, Cayman Adaları ve son...