Bitcoin (BTC) Finans Dünyası, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İle Değişiyor

Finans Dünyası, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İle Değişiyor

Blockchain teknolojisinin kapsama alanı genişlemeye devam ediyor.

Takip et blank

Geleneksel bankacılık sektörü mevcut merkezi ağların tipik sorunlarından uzun süredir rahatsızlık duyuyor. Hantal sistemler veya müşterilerin katlanması gereken yüksek ücretler var ve hesapları üzerinde sınırlı kontrole sahipler. Geleneksel bankacılık, verimsiz ve zaman alıcı bir durumda. Aynı zamanda veri tehditlerine karşı daha savunmasız.

Kripto para birimleri ise bankacılık işlemlerini tamamlamak için çok daha güvenli, şeffaf, verimli ve ucuz bir yol sunuyor. Ayrıca müşterilerin kişisel bilgilerini üçüncü bir şahıs veya aracı ile paylaşma ihtiyacını da ortadan kaldırarak güven zincirini arttırıyor. Veri bütünlüğü ağdaki tüm verilerin değişmez doğası ile sağlanır ve bu bilgiyi kimse değiştiremez, banka bile.

Bankalar kredileri vermek istediklerinde, yalnızca fonların dağıtılması sürecini hızlandırmakla kalmayıp, her işlem blok zinciri kendi ekosistemindeki bloklara kaydedileceği için ödünç verilen fonların nerede kullanıldığını izleyebilir ve oldukça şeffaf bir işlem gerçekleşir.

13 Ocak 2021’de ABD para birimi denetleyici ofisi (OCC), kiralık bir güven şirketi olan Anchorage Trust Company’ye Anchorage Digital Bank olması için şartlı onay verdiğini duyurdu. Bu da Anchorage’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal banka sözleşmesi alan ilk kripto para birimi hizmetleri sağlayıcısı haline getirdi.

Visa, 2019 yılında Coinbase ile ortaklık kurarak kullanıcıların ödeme yapabilmeleri için dijital para birimlerini, itibari para birimine dönüştürmesini sağlayan kripto para destekli bir banka kartı yayınladı. 2020 yılında ise JPMorgan ve PayPal platformlarında kripto bazlı ödemeler zincirine katıldı.

DeFi ve merkezi olmayan tüm finans sistemleri aynı zamanda büyük finans kuruluşlarından da onay almıştır. 1 Aralık 2020 tarihinde de Visa kullanıcılarına, içinde Bitcoin hediye promosyonu olan kredi kartları sunmak için, bir DeFi girişimi olan BlockFi ile ortaklığa girdiğini duyurdu.

Yani asıl soru artık blockchain ve kripto para birimlerinin finans sektörünü bozup bozamayacağı değil, ne zaman ve nasıl olacağı.

Tüm banka ve finans sektörlerinin güvenlik ihlalleri, işlem gecikmeleri, teminat maliyetleri ve şeffaflık gibi zorlukların üstesinden gelmek için merkezi olmayan uygulamalara şimdiden önemli yatırımlar yaptı.

Deriv’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Jean-Yves Sireau da kripto para birimlerinin sunduğu kolaylık ve imkanların, mevcut finans sistemini daha ileriye taşıyacağına inandığını bildirdi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

3. Sıraya Yerleşen Cardano (ADA) Hakkında Sert İddia!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Charles Hoskinson'ın hayata geçirdiği Cardano (ADA), rallisine her şeye rağmen devam ediyor. Bitcoin fiyatının son dönemdeki düşüşlerine en çok dayanan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Hakkında Resmen Meydan Okudu!

Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk, Dogecoin (DOGE) hakkında attığı tweetler nedeniyle başını belaya sokabilir. Musk, neredeyse aylardır DOGE hakkında çeşitli tweetler atarak...

Bitcoin (BTC) 44.106 Doları Gördü: Uzmanların BTC Yorumları Neye İşaret Ediyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) fiyatında yine sert bir düşüş görüldü. BTC fiyatının 58.000 dolara kadar aralıksız yükselişinin sonrasında böyle düzeltmeler yaşanması oldukça...

Dogecoin (DOGE) ve Litecoin’e (LTC) Olan İlgi, Meyvesini Verdi!

Elon Musk'ın favori kripto para birimi Dogecoin ile Bitcoin (BTC) hard forku olan Litecoin (LTC), son dönemde ciddi bir talep ve ilgi artışı yaşadı....

5 Sene Önce 10.000 Dolarlık Yatırım; Bu Kripto Paralar İle 1 Milyon Dolar Olabilirdi

Kripto para sektörü Türkiye'de yeni yeni popülerlik kazanmaya ve ana akım kitlelere yayılmaya başladı. Ancak Bitcoin'in 12 yıllık tarihi boyunca kripto paraların sunduğu fırsatlar...

Cardano (ADA) Rekora Doymuyor: Peki Uzmanlar ADA Hakkında Ne Düşünüyor?

2020 yılının son çeyreğinden bu yana Ethereum'un (ETH) rakibi olarak görülen kripto para projelerinin tam olarak sırasıyla yükseldiği görüldü. Ethereum rakiplerinin büyük bir kısmının...