Bitcoin (BTC) Finans Dünyası, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İle Değişiyor

Finans Dünyası, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İle Değişiyor

Blockchain teknolojisinin kapsama alanı genişlemeye devam ediyor.

Takip et blank

Geleneksel bankacılık sektörü mevcut merkezi ağların tipik sorunlarından uzun süredir rahatsızlık duyuyor. Hantal sistemler veya müşterilerin katlanması gereken yüksek ücretler var ve hesapları üzerinde sınırlı kontrole sahipler. Geleneksel bankacılık, verimsiz ve zaman alıcı bir durumda. Aynı zamanda veri tehditlerine karşı daha savunmasız.

Kripto para birimleri ise bankacılık işlemlerini tamamlamak için çok daha güvenli, şeffaf, verimli ve ucuz bir yol sunuyor. Ayrıca müşterilerin kişisel bilgilerini üçüncü bir şahıs veya aracı ile paylaşma ihtiyacını da ortadan kaldırarak güven zincirini arttırıyor. Veri bütünlüğü ağdaki tüm verilerin değişmez doğası ile sağlanır ve bu bilgiyi kimse değiştiremez, banka bile.

Bankalar kredileri vermek istediklerinde, yalnızca fonların dağıtılması sürecini hızlandırmakla kalmayıp, her işlem blok zinciri kendi ekosistemindeki bloklara kaydedileceği için ödünç verilen fonların nerede kullanıldığını izleyebilir ve oldukça şeffaf bir işlem gerçekleşir.

13 Ocak 2021’de ABD para birimi denetleyici ofisi (OCC), kiralık bir güven şirketi olan Anchorage Trust Company’ye Anchorage Digital Bank olması için şartlı onay verdiğini duyurdu. Bu da Anchorage’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal banka sözleşmesi alan ilk kripto para birimi hizmetleri sağlayıcısı haline getirdi.

Visa, 2019 yılında Coinbase ile ortaklık kurarak kullanıcıların ödeme yapabilmeleri için dijital para birimlerini, itibari para birimine dönüştürmesini sağlayan kripto para destekli bir banka kartı yayınladı. 2020 yılında ise JPMorgan ve PayPal platformlarında kripto bazlı ödemeler zincirine katıldı.

DeFi ve merkezi olmayan tüm finans sistemleri aynı zamanda büyük finans kuruluşlarından da onay almıştır. 1 Aralık 2020 tarihinde de Visa kullanıcılarına, içinde Bitcoin hediye promosyonu olan kredi kartları sunmak için, bir DeFi girişimi olan BlockFi ile ortaklığa girdiğini duyurdu.

Yani asıl soru artık blockchain ve kripto para birimlerinin finans sektörünü bozup bozamayacağı değil, ne zaman ve nasıl olacağı.

Tüm banka ve finans sektörlerinin güvenlik ihlalleri, işlem gecikmeleri, teminat maliyetleri ve şeffaflık gibi zorlukların üstesinden gelmek için merkezi olmayan uygulamalara şimdiden önemli yatırımlar yaptı.

Deriv’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Jean-Yves Sireau da kripto para birimlerinin sunduğu kolaylık ve imkanların, mevcut finans sistemini daha ileriye taşıyacağına inandığını bildirdi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

XRP Duruşmasında Sular Durulmuyor: SEC, Ripple’a Sert Çıktı!

ABD'nin finansal regülatörü SEC, Ripple'a karşı açtığı davadaki kararlılığını sürdürüyor. ABD'nin finansal regülatörü, Ripple'ın kayıtlarını incelemek ve XRP satışlarını tespit etmek için ABD dışındaki...

Ripple’da (XRP) Yükseliş Beklentisi Arttı! – XRP Fiyat Analizi

Kripto para piyasasının yatırımcılarını süründüren coinleri arasında bulunan ve coinmarketcapte 62 milyar dolar piyasa değeriyle 4. sırada yer alan Ripple (XRP), yayın saati itibariyle...

Bitcoin’i (BTC) Harekete Geçiren Haber Belli Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içerisinde %7,4 yükseliş elde etti ve bir anda beklenmeyen bir artış yakaladı. BTC fiyatının günlerdir...

Yüz Milyonlarca XRP’lik Transferler Dikkat Çekti!

XRP fiyatı son 24 saat içerisinde %14'e yakın yükseliş elde etti ve bunun aslında 30 Nisan gecesindeki dava öncesi normal olduğu söylenebilir. Davada Ripple'ı...

Ripple (XRP) İçin Dava Sonrasındaki Süreç Belli Oldu: Ünlü CEO Açıkladı

ABD merkezli blockchain devi Ripple'ın şu an yaşadığı en büyük sıkıntı, ABD'de kendisine karşı açılan dava olarak biliniyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu...

ABD, Bitcoin (BTC) Cüzdanlarını “Hacklemek” İçin Hacker Arıyor!

ABD'nin vergi idaresi olarak bilinen IRS, kripto para sektörüne yönelik oldukça sert ve tepki çekecek bir adım attı. IRS kısa süre önce kripto para...