Ethereum (ETH) Ethereum'da (ETH) İşler Kızışıyor: Kurucu Vitalik Buterin İle Madencilerin Tehditleri Bitmiyor!

Ethereum’da (ETH) İşler Kızışıyor: Kurucu Vitalik Buterin İle Madencilerin Tehditleri Bitmiyor!

ETH 2.0 güncellemesinin sancıları artıyor..

Takip et blank

Ethereum’un 2.0 geçişi tüm piyasaların yakından takip ettiği ve ölçeklenme açısından çok önemli bir güncelleme olacak. Proof-of-Work’ten (PoW), Proof-of-Stake’e (PoS) geçişin parçası olan güncellemeler, tüm ETH madencilerin gelirlerini yüzde 50 oranında düşürecek. Bu duruma madencilerin tepkileri çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Öyle ki madenciler, ETH kurucu ismi Vitalik Buterin’i açıktan tehdit etmekten geri durmuyorlar. Madenciler Reddit gibi büyük platformlarda “ağ üzerinde %51 saldırı yapmaktan kaçınmayacağız” gibi sözlerini açık bir şekilde dile getiriyor.

Ethereum geliştiricileri ise bu tehditlere boyun eğmiyor. Ağın bir an evvel Proof-of-Stake sistemine geçişini hızlandırmak için adımlar atıyorlar ve her bir tehdit için ETH 2.0’a geçişe dair yeni bir rapor hazırlanıp kamu oyuyla paylaşılıyor.

11 Mart’ta ETH geliştiricisi Mikhail Kalinin, Eth2’nin gelecekteki blok zincirinin, mevcut Ethereum ağıyla birleşmesi için son raporları yayınladı. Belgelerde yazılan bilgiler POS’a geçisin, POW üzerinden mutabakat yükseltmesi ile yürürlüğe girecek temel değişiklik olacağını belirtiyor.

Raporların her birinin yayınlanma zamanı ise Ethereum madencileri ve geliştiricileri arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte gerçekleşiyor. Ethereum’un geliştiricileri, ETH’deki sürekli yüksek ücretler ve ağdaki tıkanıklığı iyileştirmeye yönelik adımlar atmakta. Ancak madenciler ise bu güncellemeler ile önemli bir gelir kaybedeceklerinin derdine düşmüş durumda.

Geçtiğimiz hafta Ethereum’un çekirdek geliştiricilerinin temmuz ayında “Ethereum İyileştirme Önerisi” olan 1559’u uygulamayı planladığını ve Ethereum’un mevcut ücret tabanını sabit bir fiyat ve yakma mekanizmasıyla değiştireceğini bildirdi.

Bu güncelleme teklifinin Ethereum’un artan ücretlerini disipline etmesi beklenirken, 1559 madenci gelirini % 50’ye kadar azaltacak.

Ancak ETH geliştiricileri madenci tepkilerine hazır görünüyor. Geçen ay Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Çin sosyal medyası Wu Blockchain üzerinden madencilere seslendi:

”madenciler %51’lik bir saldırıyla ağı tehdit etmeye devam ederse, hepimiz mümkün olan en kısa sürede PoS sistemine geçeceğiz.”

ETH kurucuları ayrıca, EIP-1559’a geçişte hard fork (güncelleme sırasında 2 farklı kripto para çıkması) olasılığını azaltmak için Temmuz’daki Londra güncellemesini hatırlattı.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Bir Ayda 2,5 Katına Çıkan Tron (TRX) İçin Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Eğlence sektörüne yönelik projelerden biri olan ve 2017 yılında Justin Sun tarafından Singapur’da hayata geçirilen Tron, yerel kripto para birimi TRX ile kontrolü tamamen...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Bir Zamanların Gözde Alltcoini Litecoin (LTC) Yükseliş Hazırlığında mı? – İşte Önemli Seviyeler!

Çalışma prensibi açısından Bitcoin’e (BTC) benzeyen ama BTC’den daha hızlı blok oluşturan bir yapıya sahip ve 2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen kripto para...

Bitcoin (BTC) Piyasayı Sarsmaya Devam Ediyor! – Kısa Vadede Önemli Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında 1.1 trilyon piyasa değeriyle pastanın büyük dilimini oluşturan lider coin Bitcoin (BTC), son 4 saat içerisindeki volatilitesiyle piyasayı sarsmaya devam ediyor. Son...