Bitcoin (BTC)El Salvador, Akaryakıtı Bitcoin (BTC) İle Alanlara İndirim Uyguluyor

El Salvador, Akaryakıtı Bitcoin (BTC) İle Alanlara İndirim Uyguluyor

BTC ile alış veriş yapan vatandaşlara, indirim müjdesi...

Takip et blank

Dünyada Bitcoin’i ilk yasal para olarak tanıyan El Salvador hükümeti, Bitcoin’i desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde volkanik Bitcoin madenciliği kuran ülke şimdi ise akaryakıt ticaretinde BTC kullanan vadandaşlara yeni bir müjde verdi.

blank

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, vatandaşların devlet destekli Bitcoin cüzdanı Chivo’yu kullanarak benzin almaları halinde, galon miktarına oranla 0.20 dolar indirimden faydalanabileceğini açıkladı.

Bu açıklamada, “Salvador vatandaşların paraları cebinde kalacak” diye nitelendiren Bukele, bu ilginç haberi twitter hesabından duyurdu.

Naib Bukele açıklamasında şunları sözlere yer verdi:

”Devlet tarafından desteklenen Bitcoin cüzdanı Chiva, en büyük akaryakıt istasyonları ile anlaşmaya vardı. böylece yarından itibaren benzin istasyonları, BTC ile alım yapan müşterilere galon başına 0.20 dolar indirim yapacak.”

Bukela ayrıca, indirimin bir sınırı olmadığını her hangi bir vatandaşın veya şirketin bundan faydalanabileceğini söylüyor. Naib, indirimin ”uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki bir kaç artışı sileceği” ve ”tedarik zincirindeki nakliye ücretini düşüreceğine” inanıyor.

Bununla birlikte El Salvador vatandaşlarının bir kesimi, bu indirimden memnun olmamış gözüküyor. “Vatandaştan alınan vergilerin tekrar indirim ile geri verilmesi, indirim olarak nitelendirilemez” anlamında tepkileri gelmeye devam ediyor.

Bazı El Salvador vatandaşların ise indirimi sadece Chivo cüzdanı olanların faydalanabileceğine alaycı bir şekilde tepki verirken, kimi vatandaşlar ise neden daha önce akaryakıt indirimi yapılmadığı konusunda tepki gösterdi.

Diğer bir yandan Bukele, sıvılaştırılmış gazın yurtiçi fiyatını sabit tutmak için yeni bir fon ayırdıklarını belirtti. Naib Bukele, uluslararası piyasada 25 litrelik sıvılaştırılmış gaz fiyatının 1.17 dolarlık bir artış planlaması olmasına rağmen, Salvador vatandaşlarının maliyetlerde az da olsa indirim olacağını ifade ediyor.

Başkan ayrıca gaz zammını bir yıl ertelediğini ifade ederek, küresel piyasadaki fiyatlarda herhangi bir indirim durumu olması halinde vatandaşlara yansıtılacağını da sözlerine ekledi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ünlü Analistten Ethereum İçin Yeni Açıklama: Bu Seviyeye Hazır Olun!

Kripto para sektöründe yaptığı başarılı tahminleri ve nokta atışı yorumları ile tanınan analist, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum...

Ünlü Analist Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Büyük Fiyat Artışı Kapıda!

Bitcoin’in son yükseliş hareketleriyle kritik bir eşik olan 2 trilyon dolar üzerine çıkan kripto para piyasası değeri, kripto para sektörünün hızla büyüdüğüne işaret ediyor. Bitcoin’in...

SEC, Dört Bitcoin ETF’i İle İlgili Kararını Verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dört Bitcoin ETF'i ile ilgili kararını bir kere daha erteledi. Kripto para sektörü şu an için büyük...

Joe Biden, Türkiye’nin de İçinde Olduğu Bir Koalisyon Kuruyor: Hedef Bitcoin ve Kripto Paralar

Kripto paralara yönelik ilgi ve dikkat son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı ve bunun sadece yatırımcı ilgisi ile sınırlı olmadığı söylenebilir. Lider kripto para...

Kripto’nun Ronaldo’su Diye Bilinen Analist: Bu 3 Altcoin 100 Doları Geçecek!

Yaptığı analizlerle kripto piyasasında kahin gözüyle bakılan analist Michael van de Poppe, kısa bir süre önce yeni altcoin öngörülerini Twitter takipçileri ile paylaştı. Analiste göre...

Dubai Polisi, Kripto Para Yatırımcılarını Korumak İçin BitOasis İle Anlaştı!

Dubai polisi, kripto paralara yönelik artan dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek amacıyla emsal bir karara imza atıyor. Kripto para yatırımcılarına güvenli bir ortam sunmayı hedefleyen Dubai...