Bitcoin (BTC)El Salvador, Akaryakıtı Bitcoin (BTC) İle Alanlara İndirim Uyguluyor

El Salvador, Akaryakıtı Bitcoin (BTC) İle Alanlara İndirim Uyguluyor

BTC ile alış veriş yapan vatandaşlara, indirim müjdesi...

Takip et blank

Dünyada Bitcoin’i ilk yasal para olarak tanıyan El Salvador hükümeti, Bitcoin’i desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde volkanik Bitcoin madenciliği kuran ülke şimdi ise akaryakıt ticaretinde BTC kullanan vadandaşlara yeni bir müjde verdi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, vatandaşların devlet destekli Bitcoin cüzdanı Chivo’yu kullanarak benzin almaları halinde, galon miktarına oranla 0.20 dolar indirimden faydalanabileceğini açıkladı.

Bu açıklamada, “Salvador vatandaşların paraları cebinde kalacak” diye nitelendiren Bukele, bu ilginç haberi twitter hesabından duyurdu.

Naib Bukele açıklamasında şunları sözlere yer verdi:

”Devlet tarafından desteklenen Bitcoin cüzdanı Chiva, en büyük akaryakıt istasyonları ile anlaşmaya vardı. böylece yarından itibaren benzin istasyonları, BTC ile alım yapan müşterilere galon başına 0.20 dolar indirim yapacak.”

Bukela ayrıca, indirimin bir sınırı olmadığını her hangi bir vatandaşın veya şirketin bundan faydalanabileceğini söylüyor. Naib, indirimin ”uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki bir kaç artışı sileceği” ve ”tedarik zincirindeki nakliye ücretini düşüreceğine” inanıyor.

Bununla birlikte El Salvador vatandaşlarının bir kesimi, bu indirimden memnun olmamış gözüküyor. “Vatandaştan alınan vergilerin tekrar indirim ile geri verilmesi, indirim olarak nitelendirilemez” anlamında tepkileri gelmeye devam ediyor.

Bazı El Salvador vatandaşların ise indirimi sadece Chivo cüzdanı olanların faydalanabileceğine alaycı bir şekilde tepki verirken, kimi vatandaşlar ise neden daha önce akaryakıt indirimi yapılmadığı konusunda tepki gösterdi.

Diğer bir yandan Bukele, sıvılaştırılmış gazın yurtiçi fiyatını sabit tutmak için yeni bir fon ayırdıklarını belirtti. Naib Bukele, uluslararası piyasada 25 litrelik sıvılaştırılmış gaz fiyatının 1.17 dolarlık bir artış planlaması olmasına rağmen, Salvador vatandaşlarının maliyetlerde az da olsa indirim olacağını ifade ediyor.

Başkan ayrıca gaz zammını bir yıl ertelediğini ifade ederek, küresel piyasadaki fiyatlarda herhangi bir indirim durumu olması halinde vatandaşlara yansıtılacağını da sözlerine ekledi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Ethereum (ETH) Bu Tarihte, Altcoin’lerde Boğayı Başlatabilir!

Kripto para sektörünün lider altcoini olan Ethereum, Temmuz ayı itibariyle çok sert bir yükseliş trendi başlatmıştı. Bu yükselişler sayesinde ise Bitcoin'in de değer kazanmaya...

Bitcoin’de (BTC) Düğmeye Basıldı, Operasyon Başlıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde beklenenden çok daha yatay hareketler sergiliyor. ABD - Çin gerilimi ve Kosova - Sırbistan çatışmaları nedeniyle...

Binance CEO’su CZ: Servetimin Yüzde 1’i Bitcoin’de, Yüzde 99’u İse..

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, müşterilerine tavsiyeler verdiği görülüyor. Ayı sezonunda yatırımcıların korkuya kapılmaması gerektiğini vurgulayan...

Kahin Analist: Bitcoin (BTC) Bu Seviyeye Kadar Yükselecek, Sonra Çökecek!

Lider kripto para birimi olan Bitcoin kritik günlerden geçmeye devam ediyor. Amerikan Merkez Bankası (FED) tarihinin en agresif faiz artış politikasını uygularken, BTC'de bu...

Bu Metaverse Altcoin’inden, Kritik Bitcoin (BTC) Atılımı!

Kripto para sektörünün trendinin metaverse ürünleri olduğu biliniyor. Her ne kadar bu altcoinler çok büyük bir potansiyel barındırıyor olsa da, halen beklenen derecede büyük...

Bitcoin Düşerken, Bu Altcoin’den Kritik Duyuru Geldi!

VeChain Vakfı, bugün itibariyle VeCarbon platformlarını desteklemek için Amazon Web Services (AWS) ile yeni bir ortaklığa imza attı. Kripto para sektöründe ciddi miktarda ses...