Bitcoin (BTC) Dünyaca Tanınan Ekonomist: “Bitcoin'i (BTC) Çok Fazla Büyütüyorsunuz”

Dünyaca Tanınan Ekonomist: “Bitcoin’i (BTC) Çok Fazla Büyütüyorsunuz”

Ekonomist Jeffrey Sachs, Bitcoin'e oldukça mesafeli...

Takip et blank

Öncü kripto para birimi Bitcoin, ismini büyütmeye son sürat devam ediyor. Piyasa değerini katlayarak ilerleyişini sürdüren BTC, popülerliği ile birlikte artık insanları “Nedir bu Bitcoin?” sorusundan öte “Nasıl alınır bu Bitcoin?” söylemlerine doğru yönlendirmeye başladı.

İlişki içerisinde olduğu kitleleri arttıran lider kripto para birimi, kendisine yönelik pozitif yaklaşımı çoğaltırken aynı zamanda doğal bir şekilde olumsuz bakışı ve değerlendirmeleri de bir hayli arttırdı. Bitcoin’i üzecek şekilde bir yaklaşım son olarak Latin Amerika, Doğu Avrupa, Eski SSCB ve Afrika hükümetlerine verdiği ekonomik danışmanlıklarla tanınan ünlü ekonomist Jeffrey Sachs tarafından geldi.

Geçtiğimiz günlerde konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta Bitcoin ile ilgili görüşlerini paylaşan Sachs, bir numaralı kripto para birimini benimseyen bir düşünce yapısında olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin bana göre fazlası ile büyütülüyor. Onu bir değişim aracı olarak görmüyorum ve kendisine ithaf edilen değer deposu kavramının içini dolduramayacak eksikleri mevcut.”

Ülkelere sağladığı danışmanlıklarda, küresel boyuttaki yoksulluk sorununa yönelik çalışmaları ile ses getirmiş olan isim, dijital para teknolojisinden ziyade geçerliliği hali hazırda süren ülke para birimlerine atıfta bulunarak:

“Son zamanlarda popülerleşen dijital para birimleri yerine dijital euro, dijital dolar kavramlarına yoğunlaşılmalı.

Bu kavramları dünyaya entegre edebilecek kuruluşlar, küresel çaplı para birimlerini hızla teknolojiye uygun bir şekilde dijital hale getirmeliler. Yasa dışı işlemler ve dolandırıcılık sarmalına dönen btc’nin şöhreti durdurulmalı.”

Konferanstaki konuşmasının büyük bir bölümünü BTC’ye ayıran Jeffrey Sachs, kripto para madencilik faaliyetlerine de değinerek Bitcoin’e ”çevre düşmanı” yakıştırmalarında bulundu:

“Madencilik müthiş bir kaynak israfı ve yaşadığımız çevreye son derece zarar verici sonuçları olacaktır. Karbondioksit emisyonuna yönelik çalışmalar yapan kitlelerin, Bitcoin madenciliğini denetlemesini öneriyorum.”

Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon dolara çıkmasına da değinen ekonomist, bunu finansal varlıklarını kripto paralara yönlendiren bizlerin yaptığını ve sonuçlarını ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğimizi söylemlerine ekledi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Bir Ayda 2,5 Katına Çıkan Tron (TRX) İçin Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler!

Eğlence sektörüne yönelik projelerden biri olan ve 2017 yılında Justin Sun tarafından Singapur’da hayata geçirilen Tron, yerel kripto para birimi TRX ile kontrolü tamamen...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Bir Zamanların Gözde Alltcoini Litecoin (LTC) Yükseliş Hazırlığında mı? – İşte Önemli Seviyeler!

Çalışma prensibi açısından Bitcoin’e (BTC) benzeyen ama BTC’den daha hızlı blok oluşturan bir yapıya sahip ve 2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen kripto para...

Bitcoin (BTC) Piyasayı Sarsmaya Devam Ediyor! – Kısa Vadede Önemli Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında 1.1 trilyon piyasa değeriyle pastanın büyük dilimini oluşturan lider coin Bitcoin (BTC), son 4 saat içerisindeki volatilitesiyle piyasayı sarsmaya devam ediyor. Son...