Bitcoin (BTC)Dünyaca Tanınan Ekonomist: “Bitcoin'i (BTC) Çok Fazla Büyütüyorsunuz”

Dünyaca Tanınan Ekonomist: “Bitcoin’i (BTC) Çok Fazla Büyütüyorsunuz”

Ekonomist Jeffrey Sachs, Bitcoin'e oldukça mesafeli...

Takip et blank

Öncü kripto para birimi Bitcoin, ismini büyütmeye son sürat devam ediyor. Piyasa değerini katlayarak ilerleyişini sürdüren BTC, popülerliği ile birlikte artık insanları “Nedir bu Bitcoin?” sorusundan öte “Nasıl alınır bu Bitcoin?” söylemlerine doğru yönlendirmeye başladı.

blank

İlişki içerisinde olduğu kitleleri arttıran lider kripto para birimi, kendisine yönelik pozitif yaklaşımı çoğaltırken aynı zamanda doğal bir şekilde olumsuz bakışı ve değerlendirmeleri de bir hayli arttırdı. Bitcoin’i üzecek şekilde bir yaklaşım son olarak Latin Amerika, Doğu Avrupa, Eski SSCB ve Afrika hükümetlerine verdiği ekonomik danışmanlıklarla tanınan ünlü ekonomist Jeffrey Sachs tarafından geldi.

Geçtiğimiz günlerde konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta Bitcoin ile ilgili görüşlerini paylaşan Sachs, bir numaralı kripto para birimini benimseyen bir düşünce yapısında olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin bana göre fazlası ile büyütülüyor. Onu bir değişim aracı olarak görmüyorum ve kendisine ithaf edilen değer deposu kavramının içini dolduramayacak eksikleri mevcut.”

Ülkelere sağladığı danışmanlıklarda, küresel boyuttaki yoksulluk sorununa yönelik çalışmaları ile ses getirmiş olan isim, dijital para teknolojisinden ziyade geçerliliği hali hazırda süren ülke para birimlerine atıfta bulunarak:

“Son zamanlarda popülerleşen dijital para birimleri yerine dijital euro, dijital dolar kavramlarına yoğunlaşılmalı.

Bu kavramları dünyaya entegre edebilecek kuruluşlar, küresel çaplı para birimlerini hızla teknolojiye uygun bir şekilde dijital hale getirmeliler. Yasa dışı işlemler ve dolandırıcılık sarmalına dönen btc’nin şöhreti durdurulmalı.”

Konferanstaki konuşmasının büyük bir bölümünü BTC’ye ayıran Jeffrey Sachs, kripto para madencilik faaliyetlerine de değinerek Bitcoin’e ”çevre düşmanı” yakıştırmalarında bulundu:

“Madencilik müthiş bir kaynak israfı ve yaşadığımız çevreye son derece zarar verici sonuçları olacaktır. Karbondioksit emisyonuna yönelik çalışmalar yapan kitlelerin, Bitcoin madenciliğini denetlemesini öneriyorum.”

Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon dolara çıkmasına da değinen ekonomist, bunu finansal varlıklarını kripto paralara yönlendiren bizlerin yaptığını ve sonuçlarını ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğimizi söylemlerine ekledi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Cardano (ADA) ve Avalanche (AVAX) Yarışı Bitmiyor: Fiyatı Bu Veri Belirleyecek

Kripto para sektörünün önde gelen iki projesi olan Cardano (ADA) ve Avalanche (AVAX) arasında çok amansız bir mücadele var gibi gözüküyor. Ethereum'un rakipleri arasında...

Ripple (XRP) Fiyat Analizi: XRP’yi Ne Bekliyor?

Kripto para piyasası yeniden hareketlendi ve toplam piyasa değerine göre en büyük altıncı kripto para birimi XRP de son 24 saat içerisinde %3 yükseliş...

Direnç Üzerine Çıkan Polkadot’da İki Önemli Nokta! – DOT Fiyat Analizi

Kripto para piyasasında 2021 yılına damgasını vuran altcoinlerden biri olan ve 36,2 milyar dolarlık piyasa değeriyle 8. sırada yer alan Polkadot (DOT), yayın saati...

Dogecoin (DOGE) İle İlişkili Usulsüzlük Yapan Şirkete Ağır Yaptırım!

ABD merkezli kripto para platformu Coinseed, yaptıklarından sonra çok ağır bir yaptırım ile karşılaşmış gibi gözüküyor. Yatırımcıların DOGE yatırımlarını kazanca dönüştüreceğini iddia eden ve...

Bitcoin (BTC) Grafiğinde “Altın Kesişim” Görüldü: Neler Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 44.000 dolara kadar olan düşüşünü yavaş yavaş telafi etmeye ve hareketlenmeye başladı. Bitcoin'in boğa koşusu bazı uzmanlara göre...

Merkez Bankası Başkanı Açıkladı: Bitcoin’in (BTC) Hiç Bir Kıymeti Yok!

Bitcoin alım satım işlemlerinin itibari paralara kıyasla Merkez Bankaları tarafından 'usulsüz mal takasına' benzediği iddiaları ortaya atıldı. Merkez Bankası Başkanı toplumun Bitcoin’i yasal para birimi...