blank
EkonomiDoların Yükselişi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ı Koltuğundan Etti!

Doların Yükselişi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı Koltuğundan Etti!

T.C Hazine ve Maliye Bakanı istifa etti!

Takip et blank

Yüksek enflasyon, yüksek faiz kuru ve sürekli değer kaybeden bir Türk Lirası’nın (TL) bedeli, T.C Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a kesildi. Son zamanlarda medyaya da yansıdığı kadarıyla Erdoğan ile Elvan’nın faiz politikaları uyuşmuyordu.

Lütfi Elvan, bakanlıktan istifasını Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a sunmasının ardından, dilekçesi kabul edildi ve yeni Hazine ve Maliye Bakanlık Koltuğuna Nurettin Nebati getirildi.

Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde ”Lütfi Elvan’ın görevinden af talebi kabul edildi” denildi.

blank

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankasının faiz kararı öncesi açıklamalarda bulunan eski Maliye Bakanı Elvan, şu sözleri ifade etmişti:

”Enflasyon konusunda malesef istediğimiz konumda değiliz. Hedeflediğimiz büyümenin ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor. Enflasyonla mücadele kararlılığımızı net bir şekilde gösteriyoruz.

Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrarlı bir seviyeye gelecek ve ülkenin risk pirimi düşecektir.”

Bakan Elvan’ın bu konuşması, Merkez Bankasının faiz indirme kararına karşı olduğu şeklinde algılanmış ve parti içinden ve iktidara yakın bir çok kesimden tepki toplamıştı.

USD/TRY’de Durum ne?

Ülkede döviz kuruyla ilgili oturmuş belli bir sistem olmadığından dolayı, sürekli Merkez Bankası Başkanı veya Hazine ve Maliye Bakanının görevden alınması bir rutin haline gelmiş durumda. Bu nedenle T.C devletinde hiç bir zaman kalıcı ekonomik istikrar sağlanamıyor.

Enflasyon oranları yükseliyor, faiz yükseliyor ve en önemlisi ülkenin para biriminin diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı, ülke vatandaşlarının alım gücünü oldukça zayıflatmış görünüyor.

USD/TRY paritesine baktığımızda doların Türk Lirası karşısında 14 seviyesinden 12.48 civarına kadar bir geri çekilme yaşamıştı. Bu çekilme, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda gerçekleşmişti. Ancak dolar haberimizin yayın saati ile USD 13.46 seviyesinden el değiştiriyor.

blank

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin (BTC) Yeniden “Gözünü Kararttı”: İşte Kritik Veriler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 43.000 dolar denemesinden sonra yeniden tam anlamıyla gözünü kararttı. 41.725 dolara hızlı bir iniş gerçekleştiren BTC, son bir...

Uzman Analist Poppe, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Ve 2 Altcoini Yorumladı!

Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe, kripto para piyasası toparlanırken, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve 2 altcoin hakkında tahminlerini takipçileri ile paylaştı. Son zamanlardaki...

XRP İçin Karar Anı Geldi: Fiyat Hangi Yöne Gidecek?

Kripto para sektörü son günlerde yeniden bir umut ışığı gördü ve Bitcoin (BTC) kısa süre önce 44.500 dolara kadar iğne attı. BTC'nin bu yükselişine...

Milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC) Almak İçin 25.000 Doları İşaret Etti!

DubleLine Capital'in kurucusu milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin'in fiyatının aşırı yüksek olduğunu söyleyerek kripto varlık hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. ''Bond King'' olarak da tanınan Gundlach,...

El Salvador’dan Sonra Bir Ülke Daha Bitcoin (BTC) Aldı!

El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin'i (BTC) ülkede meşru para birimi ilan ederek kesinlikle büyük bir yeniliğe imza attı. BTC'nin artık dolaşımdaki paralardan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Yatırımcılarına Müjdeyi Verdi!

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, web sitesinin kaynak koduna göre Dogecoin'i (DOGE) bir ödeme yöntemi olarak test ediyor. Twitter'da ''Tree of...