Analiz Dolar Ve Altın Düşüşü Sürüyor: 2021'de Hangi Yatırımlar Ön Plana Çıkacak?

Dolar Ve Altın Düşüşü Sürüyor: 2021’de Hangi Yatırımlar Ön Plana Çıkacak?

Türk yatırımcıların panik yapmasına neden olan dolar ve altındaki düşüş devam edecek mi?

Takip et blank

Dolar kuru son dönemin en düşük seviyesine gerileyerek 7.42 TL seviyesine düştü. 1 dolar karşılığı 7.42 TL olurken çok sayıda dolar yatırımcısı ise yüksek fiyatlardan aldıkları dolar kurunun 2021 yılında nasıl performans göstereceği konusunda soru işaretlerine yanıt aramaya başladı.

Dolar kurunun yakın zamanda 7.55 TL seviyesinin üzerinde kalacağını düşünen çok sayıda yatırımcının beklentisi tutmazken, dolarla birlikte altın fiyatlarında da düşüş etkisi görüldü.

448 liraya kadar gerileyen gram altın fiyatı yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratırken, en büyük değer kaybının dolar ve altında olduğu belirtildi. Ekonomistler, beklenmedik bu düşüşün etkisinin birçok farklı sebebi olabileceğini belirtirken, asgari ücret zammı açıklamasının da düşüşte etkili olmuş olabileceğini belirtiyor.

Vaka Sayıları İle İlgili

Birçok ekonomist, beklenen felaketin henüz olmadığını ve 50 binleri geçeceği iddia edilen vaka sayısının alınan başarılı ve etkili önlemler sonucunda 14 binlere gerilemesinin piyasadaki yatırımcıların endişesini giderdiğine dikkat çekiyor.

Dolar kurunun 7.45 lira seviyesine düşmesinde asgari ücret zammı açıklaması, coronavirüs vaka sayısındaki düşüş ve ABD’de geçiş döneminin sessizliğinin etkili olduğu yönünde tahminler var.

2021 Altın Ve Dolar Yılı Mı Olacak?

2020 kripto paracıların yılı oldu ve kripto paraların değeri 2020’de rekorları arka arkaya kırdı. Bu durum piyasada daha fazla yatırımcı artışına sebep olurken, 2020 yılında en fazla değer kaybeden yatırımlar arasında işyeri yatırımları yer aldı. Konut yatırımları da büyük oranda değer kaybederken, yükselen faizler nedeniyle konut fiyatları bölgesel olarak düşürülmek zorunda kalındı. Düşen fiyatlara rağmen konut alımının son aylarda azaldığı, daha büyük azalmaların beklendiği belirtildi.

Ekonomistler, Türkiye ekonomisinde 2020 yılında altın ve doların büyük oranda kazandırdığını, ancak son dönemde en yüksek seviyelerden yatırım yapanların kaybetmesinin “normal” olduğunu belirtiyor. 2021 yılında daha iyi bir yükseliş trendi bekleyen ekonomistler, ONS altının 2021 yılında 2.000 dolar eşiğini geçmesi yönünde beklentileri tutarsa bugünün yatırımcılarının da beklenenden daha fazla kazanabilecek olduğunu belirtiyor.

Dolar Düşüyor, Yatırımlar Artıyor

Türk yatırımcılar, düşen dolar ve altın fiyatlarına rağmen mevcut dolar ve altın varlıklarını arttırma tercihinde bulundular. Döviz mevduatları son haftalarda rekor kırarken, milyonlarca yatırımcı dolara güvenmeye devam edeceğini göstermişti.

*Bu içerik Krioptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. Yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Milyon Dolarlık Varlık Yönetim Şirketi: XRP’yi Kaldırıyoruz

Amun olarak bilinen kripto para varlık şirketi 21Shares'in XRP'yi listelediği kripto para birimleri arasından kaldıracak olduğunu açıkladı. 21Shares, haberlerin yayınlanmasının ardından basına yaptığı açıklamada...

Kripto Para Yatırımcıları İçin İpuçları – Bunları Okumadan Yatırım Yapmayın

Kripto para piyasası diğer bütün piyasalara göre çok daha riskli olmakla beraber tahmini ve analizi oldukça zor olan bir piyasadır. Yatırımcılar anlaşılması zor olan...

Bitcoin Fiyatı 28.000 Doları Aştı: Kısa Süren Yükselişin Ardından %6.5 Oranında Düştü!

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün tarihinde gördüğü en yüksek seviye olan 28 bin dolarlı seviyelere ulaştı. Yatırımcıların büyük kazanç elde ettiği ancak büyük balinaların ani...

Merakla Takip Ediliyordu: Bitcoin Piyasa Hacmi Rekor Kırdı!

Bitcoin bugün 28.377 dolara yükselerek tarihinin en güçlü rekorunu tazelemiş oldu. Ancak tek rekor kıran Bitcoin fiyatı değildi. Kripto para birimi piyasalarının toplam hacmi...

Bu Kripto Paraya Dikkat: AAVE Bu Hafta Ralli Yapabilir!

Adını birçok kripto para yatırımcısının henüz duymadığı AAVE coin hızla yükselmeye devam ediyor. Bu hafta beklentiler çok büyük yükselişler olabileceği yönünde olmasına rağmen birçok...