DolarDolar Stokçuları, TCMB'nin Faiz İndirimini Fırsata Çevirdi!

Dolar Stokçuları, TCMB’nin Faiz İndirimini Fırsata Çevirdi!

ABD doları faiz kararının ardından yükselişe devam ediyor.

Takip et blank

ABD dolar endeksi (DXY), Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz artışlarıyla birlikte 2022 yılı içerisinde ciddi miktarda değer kazandı. DXY’de gelen bu yükselişler, yatırım araçlarının düşüş yaşamasına neden olurken, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin de değer kaybetmesine neden oldu.

blank

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ve Türkiye ile benzer enflasyon oranına sahip olan Arjantin‘in yerel para birimi Peso, ABD doları karşısında 2022 yılı başından bu yana yüzde 20‘e yakın değer kaybetti.

blank

blank

Ülkemize baktığımız takdirde ise Türk lirasının ABD doları karşısında 2022 yılı başından itibaren yüzde 40’dan fazla değer kaybettiği görülüyor.

blank

TradingEconomics’in aktardığı verilere göre Arjantin hükümetinin kademeli bir şekilde faiz artışı gerçekleştirerek, Peso’nun ABD doları karşısındaki değer kaybını kısıtladığı dikkat çekiyor.

blank

Türkiye ise bu konu hakkında daha farklı bir politika izlemekte. Faiz indirimlerinin gerçekleşmesi Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybını hızlandırıyor.

blank

Doların Artışında Tek Sorun Faiz İndirimleri mi?

ABD doları son saatlerde tekrardan yukarı yönlü hareketler sergilemekte. Geçtiğimiz aylarda ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bu artışların durdurulması için harekete geçmişti.

Cirosunun yüzde 10’undan fazla döviz varlığı bulunduran şirketlere TL cinsinden kredi verilmesini yasaklayan BDDK, döviz stokçuluğunun önüne geçmeye çalışmakta.

Bankalardaki döviz mevduatının yüzde 70’inin 400-500 adet kişinin elinde olduğu görülüyor. Bankalardan TL kredisi almasının ardından bu krediler ile ABD doları alan kişiler, döviz stokçuluğu yaparak doların Türk lirası karşısında yükseliş yaşamasını sağlamakta.

Enflasyon oranlarının ve ABD dolarının yükselişinin durması için bu döviz stokçuluğu yapan kişilere çok daha büyük yaptırımların getirilmesi gerekmekte.

Her ne kadar faiz indirimleri ABD dolarının Türk lirası karşısında değer kazanmasını sağlıyor olsa da, döviz stokçuluğu da Türk lirasının değer kaybetmesinde bir o kadar büyük rol oynamakta.

blank

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin’de (BTC) Balinalar Harekete Geçti, Operasyon Başlıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bugün itibariyle kritik saatler geçirdiği görülüyor. Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz kararı öncesi devasa yatırımcılar harekete geçti. Başarılı bir...

Ripple’da (XRP) Yükselişler Hızlandı! Hedef Kaç Dolar?

Kripto para sektörünün major altcoin'lerinden bir tanesi olan Ripple (XRP) bugün itibariyle yüzde 20'den fazla yükseliş yaşamayı başardı. Piyasa değeri bu kadar yüksek bir...

Bu Ethereum (ETH) Rakibi Altcoin’de Geri Sayım Başladı!

Kripto para sektörünün major altcoin'lerinden bir tanesi olan Cardano'da Vasil Hard Fork için geri sayım an itibariyle başladı. Birçok yatırımcı ADA'da gerçekleşecek bu fork'un...

Dolar, Altın ve Bitcoin Yatırımcıları, TCMB’nin Faiz Kararını Bekliyor!

Dün itibariyle yatırımcılar gözlerini Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz kararına çevirmişti. Bugün itibariyle ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) alacağı faiz kararı yakından takip...

Popüler Analist: “Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Boğa Sinyali Geldi”!

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği başarılı bir analist olan Michael Van De Poppe, geçtiğimiz dakikalarda yeni bir tweet paylaştı. Kripto para sektörünün toplam...

Bitcoin’in (BTC) Yükselişlerinde Bu Altcoin’ler Ön Plana Çıktı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dünün aksine bugün itibariyle tekrardan değer kazanmaya başlamış durumda. Her ne kadar BTC şimdilik çok sert yükselişler yaşamamış...