Bitcoin (BTC)Doğalgaz Fiyatlarındaki Sert Yükseliş, Bitcoin'i (BTC) Etkileyecek mi?

Doğalgaz Fiyatlarındaki Sert Yükseliş, Bitcoin’i (BTC) Etkileyecek mi?

Bitcoin ilerleyen aylarda düşüşe mi geçecek?

Takip et blank

2022 yılının Şubat ayı itibariyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yı işgal etmek için hazırlıklara başladığı görüldü. Rusya-Ukrayna arasında halen devam eden bu savaş, birçok ekonomik krizin ortaya çıkmasına neden oldu.

blank

Yaşanan bu olaylar sonucunda dünyada gıda ve enerji krizleri çıkmasıyla birlikte enflasyon oranlarının sert bir şekilde yükseliş yaşadığı görüldü.

Son atılan adımlar sonrası her ne kadar tahıl krizi yavaş yavaş sona eriyor gibi gözüküyor olsa da, enerji krizi her geçen gün büyümeye devam ediyor.

blank

NATO’nun yaptırımları sonrası Rusya hükümetinin AB devletlerini doğalgaz ve petrol ile tehdit etmesi, yaşam pahalılığını artırdığı gibi enflasyon oranlarının da yükselmesini sağlıyor.

AB devletleri zorunlu bir şekilde Rusya’dan petrol ithalatını azalırken, bugün Refinitiv Eikon firmasının açıkladığı verilere göre, Türkiye’nin Rusya’dan petrol ithalatı geçen yıla göre ikiye katlandı.

Rusya’nın, Avrupa Devletlerine karşı uyguladığı bu sert politikalar sebebiyle ise doğalgazın metreküp başına fiyatı ve enerji firmalarının hisse değerleri sert bir şekilde artış göstermekte.

blank

Doğalgaz Fiyatının Artış Göstermesi Bitcoin’i Etkileyecek mi?

Her ne kadar doğalgazın metreküp başına fiyatı ile lider kripto para birimi çok alakasız gibi gözüküyor olsa da, aslında ters bir korelasyonun olduğu dikkat çekiyor.

Enerji fiyatlarının kış aylarına doğru tekrardan artışa geçmesi bekleniyor. Bu artışlar doğrultusunda ise Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa Birliğinde enflasyon oranları tekrardan yükseliş yaşayacaktır.

Bu enflasyon oranlarını düşürmek isteyen hükümetlerin tekrardan agresif faiz artışları uygulayacağı tahmin edilirken, kripto para birimi gibi riskli varlıklarında tekrardan çöküş yaşadığı görülebilir.

*Yatırım kararlarınızı kendiniz alınız!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Yine Sahneye Çıkıyor!

Kripto para sektörü son süreçte her ne kadar ABD borsalarından yavaş yavaş ayrışmaya başlamış olsa da, halen Amerika Birleşik Devletlerinde alınan kararlardan ve yapılan...

Bitcoin Borsası Binance’deki Bu Altcoin Uçuyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), her ne kadar son günlerde beklenen volatil hareketleri sergileyemiyor olsa da, bazı altcoin'ler ciddi miktarda değer kazanarak sektörün...

Bitcoin Boğası CZ, Son 48 Saatteki 3 Kritik Gelişmeyi Açıkladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance'in kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao, bugün itibariyle kripto para birimlerinin doğasını ve vizyonunu aktarmak...

⚡Bitcoin’de (BTC) 7 Yıl Sonra Bir İlk!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2022 yılı itibariyle zorlu bir süreçten geçmeye devam ediyor. Halen yatırımcıların beklediği volatil yükselişleri gerçekleştiremeyen BTC, ABD dolar...

Bitcoin’de (BTC) Beklenen Yükseliş Başlıyor mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC), son dönemlerde yatay hareketler sergilediği görülüyor. Her ne kadar normal şartlarda bu yatay hareketler altcoin'ler için birer fırsat...

Elon Musk Bu Ay Bitcoin (BTC) Satın Aldığını Açıklayabilir!

Dünyanın en zengin iş insanlarından bir tanesi olan Tesla CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz süreçte devasa Bitcoin satışı yaptığını açıklamıştı. Her ne kadar Musk BTC...