Analiz CAATSA Yaptırımları Onaylandı: Yatırımcılar TL Yerine Hangi Yatırımları Seçiyor?

CAATSA Yaptırımları Onaylandı: Yatırımcılar TL Yerine Hangi Yatırımları Seçiyor?

CAATSA yaptırımları onaylandı, yatırımcılar hangi varlıkları tercih ediyor?

Takip et blank

Amerikan yönetimi bugün CAATSA yaptırımlarını içeren sözleşmeleri imzaladı. Reuters, en az 5 yaptırımın her an duyurulabileceğini açıklarken dün akşam saatlerinde 7.90 TL seviyesini aşan dolar kuru bugün 8.02 TL seviyesine kadar yükselerek son dönemin en güçlü rekorunu kırdı. Tarihini rekorunu 8.56 TL seviyesinin üzerinde kısa süre önce kıran dolar kurunun yeniden tarihinin en güçlü rekorunu kırıp kırmayacağı konusunda ise belirsizlik hakim durumda.

Yatırımcılar Dolar, Euro Ve Altın Satın Aldı

Geçtiğimiz haftalarda yatırımcılar en çok dolar varlıklara ve altına yöneldiler. Düşen altın fiyatlarını bir alım fırsatı olarak gören yatırımcılar, bugün itibariyle de güçlü dolar alımına yöneldiler. Bitcoin alan Türk yatırımcıların sayısının düşüş beklentileri nedeniyle düşük olduğu iddia edilirken, sadece Türkiye merkezli değil, tüm dünyada son 100 saat içerisinde yaşanan düşüşler nedeniyle Bitcoin’e talebin çok düşük seviyelerde olduğu netlik kazandı.

TL varlıkların değer kaybedeceği beklentisi nedeniyle hızlıca dolar, euro ve altın satın alan Türk yatırımcıların kısa süre içerisinde beklentisi yükseliş yönünde. CAATSA yaptırımları arasında finans sektörünü hedef alan yaptırımların Başkan Donald J. Trump tarafından seçilmesi durumunda Türkiye ekonomisinde ciddi değişimler görülebileceği belirtiliyor. Ancak uzmanların beklentileri arasında yaptırımların en hafif olanlarının seçilmesi, Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların finans sektörünü hedef almayacağı yönünde.

Yatırımcılar ise her halükarda dolar kurunun ve döviz varlıkların yükseleceği düşüncesiyle bugün başta bankalar olmak üzere kuyumcular ve döviz ofislerinden yüksek miktarlarda alımlar yapmayı sürdürdüler.

Yaptırımlar Uygulandığı An Rekor Kıracağı Beklentisi Var

CAATSA yaptırımları onaylandı ancak açıklanmadı. Beklentiler, Türk finans dünyası ve yabancı yatırımcılar açısından yaptırımların Donald Trump yönetimi tarafından açıklanmasından hemen dakikalar sonra döviz varlıkların büyük hızla yükseleceği yönünde. ABD saatiyle gündüz, Türkiye saatiyle piyasaların kapalı olduğu saatlerde açıklanması beklenen yaptırımların bankalardaki döviz alış-satış makas açıklığı nedeniyle yatırımcıların açıklamadan bir gün sonra alım ve satışlarının dengesini değiştirebileceği belirtiliyor.

CAATSA yaptırımlarının uygulanması kesinleşmiş olmasına rağmen yarın veya sonraki günlerde açıklanmasının mümkün olduğu, kesin tarih bilinmiyor olsa da yaptırımların “çok yakın zamanda” açıklanması beklentisi olduğu belirtilmekte.

“Beklentiler Ters Tepebilir” Uyarısı

Analistler ise ONS altın fiyatındaki dolar türünden düşüşün etkili olabileceğini, Türk yatırımcıların altın yatırımı yaparken bu dönemde çok dikkatli olması gerektiğini paylaşıyorlar. Döviz varlıkların bu nedenle altına oranla çok daha fazla tercih edildiği belirtilirken, Türk yatırımcıların “çok akıllı” davrandıklarını belirten analistler, “Türkiye’deki yatırımcılar nereye ve ne zaman yatırım yapacaklarının çok iyi bilincindeler. Piyasa koşullarını iyi takip ediyorlar” diye belirtmekteler.

Bazı analistler ise altının uzun vadede en çok kazandıracak yatırımlar arasında olsa bile bu dönemde döviz varlıkların da oldukça ilgi gördüğünü ve bazı altın yatırımcılarının bile dövize yöneldiklerini belirtmekteler.

*Bu içerik piyasa koşullarına uygun olarak üretilmiştir. Sosyal medya verileri ve gündeme dair yerel medyadan yararlanılmıştır. Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir ve herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Jed McCaleb 2021’de Ne Kadar XRP Sattı ve Daha Ne Kadar Satacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı dava ederken üst düzey iki yöneticiyi de unutmadı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ve eski CEO'su Chris...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hafta Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 57.000 dolarla başladığı nisan ayının ilk haftası, büyük değişimlere gebe gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 60.000 dolar seviyesi yeniden...

Bitcoin’in (BTC) Boğa Koşusunun Hangi Aşamasındayız?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 61.844 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatının özellikle 2020 yılının son aylarında başlayan bu rallisi...