Analiz CAATSA Yaptırımları Onaylandı: Yatırımcılar TL Yerine Hangi Yatırımları Seçiyor?

CAATSA Yaptırımları Onaylandı: Yatırımcılar TL Yerine Hangi Yatırımları Seçiyor?

CAATSA yaptırımları onaylandı, yatırımcılar hangi varlıkları tercih ediyor?

Takip et blank

Amerikan yönetimi bugün CAATSA yaptırımlarını içeren sözleşmeleri imzaladı. Reuters, en az 5 yaptırımın her an duyurulabileceğini açıklarken dün akşam saatlerinde 7.90 TL seviyesini aşan dolar kuru bugün 8.02 TL seviyesine kadar yükselerek son dönemin en güçlü rekorunu kırdı. Tarihini rekorunu 8.56 TL seviyesinin üzerinde kısa süre önce kıran dolar kurunun yeniden tarihinin en güçlü rekorunu kırıp kırmayacağı konusunda ise belirsizlik hakim durumda.

Yatırımcılar Dolar, Euro Ve Altın Satın Aldı

Geçtiğimiz haftalarda yatırımcılar en çok dolar varlıklara ve altına yöneldiler. Düşen altın fiyatlarını bir alım fırsatı olarak gören yatırımcılar, bugün itibariyle de güçlü dolar alımına yöneldiler. Bitcoin alan Türk yatırımcıların sayısının düşüş beklentileri nedeniyle düşük olduğu iddia edilirken, sadece Türkiye merkezli değil, tüm dünyada son 100 saat içerisinde yaşanan düşüşler nedeniyle Bitcoin’e talebin çok düşük seviyelerde olduğu netlik kazandı.

TL varlıkların değer kaybedeceği beklentisi nedeniyle hızlıca dolar, euro ve altın satın alan Türk yatırımcıların kısa süre içerisinde beklentisi yükseliş yönünde. CAATSA yaptırımları arasında finans sektörünü hedef alan yaptırımların Başkan Donald J. Trump tarafından seçilmesi durumunda Türkiye ekonomisinde ciddi değişimler görülebileceği belirtiliyor. Ancak uzmanların beklentileri arasında yaptırımların en hafif olanlarının seçilmesi, Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların finans sektörünü hedef almayacağı yönünde.

Yatırımcılar ise her halükarda dolar kurunun ve döviz varlıkların yükseleceği düşüncesiyle bugün başta bankalar olmak üzere kuyumcular ve döviz ofislerinden yüksek miktarlarda alımlar yapmayı sürdürdüler.

Yaptırımlar Uygulandığı An Rekor Kıracağı Beklentisi Var

CAATSA yaptırımları onaylandı ancak açıklanmadı. Beklentiler, Türk finans dünyası ve yabancı yatırımcılar açısından yaptırımların Donald Trump yönetimi tarafından açıklanmasından hemen dakikalar sonra döviz varlıkların büyük hızla yükseleceği yönünde. ABD saatiyle gündüz, Türkiye saatiyle piyasaların kapalı olduğu saatlerde açıklanması beklenen yaptırımların bankalardaki döviz alış-satış makas açıklığı nedeniyle yatırımcıların açıklamadan bir gün sonra alım ve satışlarının dengesini değiştirebileceği belirtiliyor.

CAATSA yaptırımlarının uygulanması kesinleşmiş olmasına rağmen yarın veya sonraki günlerde açıklanmasının mümkün olduğu, kesin tarih bilinmiyor olsa da yaptırımların “çok yakın zamanda” açıklanması beklentisi olduğu belirtilmekte.

“Beklentiler Ters Tepebilir” Uyarısı

Analistler ise ONS altın fiyatındaki dolar türünden düşüşün etkili olabileceğini, Türk yatırımcıların altın yatırımı yaparken bu dönemde çok dikkatli olması gerektiğini paylaşıyorlar. Döviz varlıkların bu nedenle altına oranla çok daha fazla tercih edildiği belirtilirken, Türk yatırımcıların “çok akıllı” davrandıklarını belirten analistler, “Türkiye’deki yatırımcılar nereye ve ne zaman yatırım yapacaklarının çok iyi bilincindeler. Piyasa koşullarını iyi takip ediyorlar” diye belirtmekteler.

Bazı analistler ise altının uzun vadede en çok kazandıracak yatırımlar arasında olsa bile bu dönemde döviz varlıkların da oldukça ilgi gördüğünü ve bazı altın yatırımcılarının bile dövize yöneldiklerini belirtmekteler.

*Bu içerik piyasa koşullarına uygun olarak üretilmiştir. Sosyal medya verileri ve gündeme dair yerel medyadan yararlanılmıştır. Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir ve herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Milyon Dolarlık Varlık Yönetim Şirketi: XRP’yi Kaldırıyoruz

Amun olarak bilinen kripto para varlık şirketi 21Shares'in XRP'yi listelediği kripto para birimleri arasından kaldıracak olduğunu açıkladı. 21Shares, haberlerin yayınlanmasının ardından basına yaptığı açıklamada...

Kripto Para Yatırımcıları İçin İpuçları – Bunları Okumadan Yatırım Yapmayın

Kripto para piyasası diğer bütün piyasalara göre çok daha riskli olmakla beraber tahmini ve analizi oldukça zor olan bir piyasadır. Yatırımcılar anlaşılması zor olan...

Merakla Takip Ediliyordu: Bitcoin Piyasa Hacmi Rekor Kırdı!

Bitcoin bugün 28.377 dolara yükselerek tarihinin en güçlü rekorunu tazelemiş oldu. Ancak tek rekor kıran Bitcoin fiyatı değildi. Kripto para birimi piyasalarının toplam hacmi...

Bitcoin Fiyatı 28.000 Doları Aştı: Kısa Süren Yükselişin Ardından %6.5 Oranında Düştü!

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün tarihinde gördüğü en yüksek seviye olan 28 bin dolarlı seviyelere ulaştı. Yatırımcıların büyük kazanç elde ettiği ancak büyük balinaların ani...

Ripple CEO’su: SEC Kripto Paralara Saldırıyor

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu - SEC - tarafından kendisi ve Ripple'a yönelik suçlamalar hakkında konuştu. Garlinghouse, kripto para...

Bu Kripto Paraya Dikkat: AAVE Bu Hafta Ralli Yapabilir!

Adını birçok kripto para yatırımcısının henüz duymadığı AAVE coin hızla yükselmeye devam ediyor. Bu hafta beklentiler çok büyük yükselişler olabileceği yönünde olmasına rağmen birçok...