Haberler Bitcoin'in (BTC) Zayıflığı Boğa Tuzağına mı İşaret Ediyor?

Bitcoin’in (BTC) Zayıflığı Boğa Tuzağına mı İşaret Ediyor?

Bitcoin yavaşlıyor ve zincir içi ölçümler azalıyor

Takip et blank

Elon Musk’ın piyasaları tetikleyip yukarı yönlü hareketlendirmesinden sonra Bitcoin’in ani yükselişi “bu bir boğa tuzağı mı” sorusunu akıllara getirdi. Yükseliş etkisinden hızlıca kurtulan BTC, gösterdiği bu dalgalı performans sebebiyle yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Her ne kadar Elon Musk’ın attığı Tweet ile yukarı yönlü bir hareket yaşayıp 38.500 dolar seviyelerine kadar bir yükseliş olsa da ardından gelen yüzde 15’lik düşüş, fiyatı eski seviyelerine geri getirdi.

blank
Kaynak Tradingwiew’den alınmıştır. 4 saatlik BTC/USDT grafiği

Zircir İçi Veriler de İç Açıcı Değil!

Elon Musk’ın fiyatı tetiklemesinden önce analistlerin genel görüşleri “düşüş” yönündeydi. Beklenmeyen bir durum olan “Elon Musk etkisi” trendi gün içerisinde “yükseliş” yönüne çevirse de aslında bunun çok da faydası olmadı.

Bu ralliden önce de analistler, zincir içi Bitcoin’in ivmesinin yavaşladığına dair piyasaları zaten uyarıyordu. Örneğin; CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin madencilerinin yüksek satış baskısını kısa vadeli bir düşüş senaryosunun işareti olarak belirledi.

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa bir süre için % 14 artmasına rağmen, 24 saat içinde tekrar 33.000 doların altına geriledi ve yayın saati ile yüzde 15 in üzerinde geri çeklime yaptı. Bu nedenle zayıflayan zincir içi göstergeler, BTC’nin “Elon pompası” ile oluşan kazanımlarının çoğunu geri alacağına dair muhtemelen bir uyarı niteliğini taşıyor.

Nelere Dikkat Etmeli?

Traderlar ve teknik analistler, Bitcoin’in 32.500 $ ila 35.000 $ aralığındaki tepkisini yakından gözlemliyorlar. Bitcoin’in belirtilen destek seviyelerinden ayrılması durumunda, kısa vadeli trendin tersine dönme olasılığı gittikçe artıyor.

Bununla birlikte 35.000 dolar direnci önemli bir hal alırken, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanamaması durumunda tekrar 28.000 dolar seviyelerinin test edilebileceği düşünülüyor. Özellikle 31.000 dolarlık seviye de bu bağlamda önemli bir destek olurken altına olabilecek fiyat kırılımlarının büyük düşüşleri tetikleyebileceği tahmin ediliyor.

Balina Sayısındaki Artış

Borsalardaki balina oranı, sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin (BTC) fiyatında ani bir düşüş gerçekleşmesi ihtimalinde, balinaların da elindeki malı satması ve bu durumunda büyük bir düşüşü tetiklemesi son derece muhtemel. 

Ayrıca zayıf zincir içi göstergeler ve madencilerden gelen satış baskısı ile yatırımcılar, yakın vadede BTC’nin satış dalgalarına yakalanmamaları konusunda da dikkat etmeleri gerekmekte.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve açgözlülük endeksi yüzde 78 oranına yükselerek “aşırı açgözlülük” seviyesine ulaştı. BTC fiyatının başka bir geri çekilme görebileceğine dair ek işaretler arasında “aşırı açgözlülük” seviyeleri de güçlü bir veri niteliğinde. Açgözlülük endeksinin git gide azalması ve Google’daki “Bitcoin” aramalarının da yüzde 50 oranında düşmesi, BTC’deki beklentinin şuan için son bulduğunun göstergesi olabilir.

blank

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

3. Sıraya Yerleşen Cardano (ADA) Hakkında Sert İddia!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Charles Hoskinson'ın hayata geçirdiği Cardano (ADA), rallisine her şeye rağmen devam ediyor. Bitcoin fiyatının son dönemdeki düşüşlerine en çok dayanan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Hakkında Resmen Meydan Okudu!

Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk, Dogecoin (DOGE) hakkında attığı tweetler nedeniyle başını belaya sokabilir. Musk, neredeyse aylardır DOGE hakkında çeşitli tweetler atarak...

Bitcoin (BTC) 44.106 Doları Gördü: Uzmanların BTC Yorumları Neye İşaret Ediyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) fiyatında yine sert bir düşüş görüldü. BTC fiyatının 58.000 dolara kadar aralıksız yükselişinin sonrasında böyle düzeltmeler yaşanması oldukça...

Dogecoin (DOGE) ve Litecoin’e (LTC) Olan İlgi, Meyvesini Verdi!

Elon Musk'ın favori kripto para birimi Dogecoin ile Bitcoin (BTC) hard forku olan Litecoin (LTC), son dönemde ciddi bir talep ve ilgi artışı yaşadı....

5 Sene Önce 10.000 Dolarlık Yatırım; Bu Kripto Paralar İle 1 Milyon Dolar Olabilirdi

Kripto para sektörü Türkiye'de yeni yeni popülerlik kazanmaya ve ana akım kitlelere yayılmaya başladı. Ancak Bitcoin'in 12 yıllık tarihi boyunca kripto paraların sunduğu fırsatlar...

Cardano (ADA) Rekora Doymuyor: Peki Uzmanlar ADA Hakkında Ne Düşünüyor?

2020 yılının son çeyreğinden bu yana Ethereum'un (ETH) rakibi olarak görülen kripto para projelerinin tam olarak sırasıyla yükseldiği görüldü. Ethereum rakiplerinin büyük bir kısmının...