HaberlerBitcoin'in (BTC) Zayıflığı Boğa Tuzağına mı İşaret Ediyor?

Bitcoin’in (BTC) Zayıflığı Boğa Tuzağına mı İşaret Ediyor?

Bitcoin yavaşlıyor ve zincir içi ölçümler azalıyor

Takip et blank

Elon Musk’ın piyasaları tetikleyip yukarı yönlü hareketlendirmesinden sonra Bitcoin’in ani yükselişi “bu bir boğa tuzağı mı” sorusunu akıllara getirdi. Yükseliş etkisinden hızlıca kurtulan BTC, gösterdiği bu dalgalı performans sebebiyle yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Her ne kadar Elon Musk’ın attığı Tweet ile yukarı yönlü bir hareket yaşayıp 38.500 dolar seviyelerine kadar bir yükseliş olsa da ardından gelen yüzde 15’lik düşüş, fiyatı eski seviyelerine geri getirdi.

blank
Kaynak Tradingwiew’den alınmıştır. 4 saatlik BTC/USDT grafiği

Zircir İçi Veriler de İç Açıcı Değil!

Elon Musk’ın fiyatı tetiklemesinden önce analistlerin genel görüşleri “düşüş” yönündeydi. Beklenmeyen bir durum olan “Elon Musk etkisi” trendi gün içerisinde “yükseliş” yönüne çevirse de aslında bunun çok da faydası olmadı.

Bu ralliden önce de analistler, zincir içi Bitcoin’in ivmesinin yavaşladığına dair piyasaları zaten uyarıyordu. Örneğin; CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin madencilerinin yüksek satış baskısını kısa vadeli bir düşüş senaryosunun işareti olarak belirledi.

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa bir süre için % 14 artmasına rağmen, 24 saat içinde tekrar 33.000 doların altına geriledi ve yayın saati ile yüzde 15 in üzerinde geri çeklime yaptı. Bu nedenle zayıflayan zincir içi göstergeler, BTC’nin “Elon pompası” ile oluşan kazanımlarının çoğunu geri alacağına dair muhtemelen bir uyarı niteliğini taşıyor.

Nelere Dikkat Etmeli?

Traderlar ve teknik analistler, Bitcoin’in 32.500 $ ila 35.000 $ aralığındaki tepkisini yakından gözlemliyorlar. Bitcoin’in belirtilen destek seviyelerinden ayrılması durumunda, kısa vadeli trendin tersine dönme olasılığı gittikçe artıyor.

Bununla birlikte 35.000 dolar direnci önemli bir hal alırken, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanamaması durumunda tekrar 28.000 dolar seviyelerinin test edilebileceği düşünülüyor. Özellikle 31.000 dolarlık seviye de bu bağlamda önemli bir destek olurken altına olabilecek fiyat kırılımlarının büyük düşüşleri tetikleyebileceği tahmin ediliyor.

Balina Sayısındaki Artış

Borsalardaki balina oranı, sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin (BTC) fiyatında ani bir düşüş gerçekleşmesi ihtimalinde, balinaların da elindeki malı satması ve bu durumunda büyük bir düşüşü tetiklemesi son derece muhtemel. 

Ayrıca zayıf zincir içi göstergeler ve madencilerden gelen satış baskısı ile yatırımcılar, yakın vadede BTC’nin satış dalgalarına yakalanmamaları konusunda da dikkat etmeleri gerekmekte.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve açgözlülük endeksi yüzde 78 oranına yükselerek “aşırı açgözlülük” seviyesine ulaştı. BTC fiyatının başka bir geri çekilme görebileceğine dair ek işaretler arasında “aşırı açgözlülük” seviyeleri de güçlü bir veri niteliğinde. Açgözlülük endeksinin git gide azalması ve Google’daki “Bitcoin” aramalarının da yüzde 50 oranında düşmesi, BTC’deki beklentinin şuan için son bulduğunun göstergesi olabilir.

blank

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

Elon Musk Bu Sefer Bitcoin’i (BTC) Kurtarabilecek Mi?

Bitcoin (BTC) ile Tesla araçlarının satışlarını destekleyeceğini açıklamasıyla BTC’nin 30.000 dolarlardan 60.000 dolarlara kadar tırmanmasını sağlayan Elon Musk, bu açıklamayı tersine çevirmesiyle BTC’nin yeniden...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Rubenstein Cevapladı: Hükümetler, Kripto Paraları Durdurabilir mi?

Çin, ABD ve Hong Kong'tan gelen kripto paralarla ilgili haberler, kripto para piyasasında büyük bir paniğe yol açtı. Kripto para birimlerinin ağır şekilde regüle...

Solana (SOL) İkinci Bir Yükseliş Dalgasına Mı Hazırlanıyor? – İşte Önemli Seviyeler!

Piyasadaki olumsuz haberlerin etkisiyle düşüş yaşayan Bitcoin (BTC), altcoinleri de beraberinde götürüyor. Bu kötü durum içinde Solana (SOL) için oldukça önemli ve güzel bir...