blank
AnalizBitcoin’de Mayıs Benzerliği: Ayılar Artık Daha Güçlü!

Bitcoin’de Mayıs Benzerliği: Ayılar Artık Daha Güçlü!

Bitcoin grafiğinde benzerlikler…

Takip et blank

Son ATH seviyesi olan 69,000 dolardan bu yana sürekli olarak bir düşüş eğilimi gösteren Bitcoin (BTC), kripto para piyasasını da beraberinde sürüklemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü bir kırılma yaşayarak hızla düşüşe geçen ve gece ansızın 42,000 dolara denk gelen iğne, piyasada 2 milyar doları geçen bir likidasyona neden oldu. Yapılan bu operasyon, vadeli tahtalarında ve grafiklerdeki birçok yapının temizlenmesine neden oldu. Bu düşüş sonrası günlük açıdan BTC grafiğine bakıldığında, Mayıs ayı benzerliği dikkat çekiyor.

Mayıs Ayı Negatif Uyuşmazlığı ve Günümüz!

Bu senenin başında şubat ve nisan ayları arasında yükselen tepeler yaparak 64,854 dolar zirvesine giden BTC, RSI göstergesi ile negatif bir uyuşmazlık göstererek düşüşe geçti.

blank
Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingvie

Bu uyuşmazlıkla başlayan ve Temmuz ayının son haftasına kadar süren düşüş süreci, sonrasında yerini yükselişe ve yeni ATH’a bırakırken günümüzde de bunun olup olmayacağı merak konusu oluyor. Şayet benzer bir durum izleyecek olursak, BTC fiyatının 4 Aralık günü iğne attığı 42,000 dolar ile olan fiyat boşluğunu yavaş yavaş toplaması yani bu fiyata doğru düşmesi beklenebilir.

Şimdilik çizilen fibonacci düzeltmesine göre 47,778 dolar seviyesini destek edinen BTC’nin bu seviyeyi kırmasıyla, bu düşüşü gerçekleştirebileceğine işaret edebilir. Bu noktada bir başka veri olan DslATH grafiği yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Son ATH’dan Sonra Ayı Sezonuna Mı Girdik?

Bitcoin hakkında birçok verinin yer aldığı Buy Bitcoin Worldwide adlı sitedeki Days since last ATH grafiğine bakıldığında BTC’nin yeni bir düşüş sezonuna girdiği görülüyor.

blank
Bitcoin (BTC) DslATH Verisi – Kaynak: Buy Bitcoin Worldwide

Son ATH’dan sonraki günleri sayan ve her günü bir renkli nokta ile ifade eden bu grafik, 0 – 1400 gün arası kırmızıdan maviye doğru ilerliyor. En son 2017 yılındaki rallide görülen kırmızı noktaların 69,000 dolar seviyesinden sonra yeniden başladığı görülüyor.

Bu veriler karşılaştırıldığında, kırmızı noktaların başlangıcı sonrasında piyasada AYI diye tabir edilen düşüş sürecinin başladığı anlaşılıyor. Tabii ki de piyasada hiçbir zaman tek bir veri üzerinden işlem yapmamak gerekiyor ancak, buradaki veriye göre düşüşün devam edebileceği düşünülüyor.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

ABD’de Bitcoin ve Kripto Paraları İlgilendiren Toplantı Tarihi Belli Oldu!

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının yakından takip ettiği ülke, tartışmasız ABD olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile ABD'de ekonomi ve maliye üzerine yapılan toplantılar, Bitcoin...

Bitcoin ve Piyasalarda Nefesler Tutuldu: FED Kararı Açıklanıyor!

Bitcoin'in günlerdir düşüş yaşamasına sebep olan FED kararlarında son saatlere girildi. FED'in varlık alımlarını hangi seviyeye getireceğini ve faiz oranlarını açıklaması için son 2...

Başarılı Analist, Bitcoin İçin Şu Tarihi İşaret Etti!

Son zamanlarda Türk kripto para yatırımcıları arasında yoğun rağbet gören başarılı analist Kripto Poyraz, Bitcoin'in tarihsel döngü grafiğini çizerek resmi Twitter hesabı üzerinden takipçileri...

Bitcoin’in Yükselişi Bu Yüzden! Rothschild Investment Bitcoin Aldı!

Monroe Rotschild tarafından 1908 yılında kurulan Rotschild Investment şirketi, Bitcoin satın aldığını açıkladı. Bitcoin ve kripto paraların düşüşe geçtiği dönemde böyle bir satın almanın...

Türkiye’den Bitcoin ve Kripto Para Kararı: Yatırımcıdan Vergi Alınacak mı?

NTV tarafından paylaşılan habere göre son yapılan kripto para toplantılarında bireysel yatırımcıdan vergi alınmama fikri ağır basmaya başladı. Türk kripto para borsalarına ise sermaye...

Flaş Gelişme: Rusya Başkanı Vladimir Putin ”Bitcoin Bizim İçin Çok Önemli” Dedi!

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin kısa süre önce yaptığı açıklamada Bitcoin madenciliğinin Rusya için çok önemli bir yere sahip olduğunu açıkladı. Böyle bir açıklamanın...