blank
AnalizBitcoin Patlamaya Hazırlanıyor! Tüm Detaylarıyla BTC Teknik Analizi

Bitcoin Patlamaya Hazırlanıyor! Tüm Detaylarıyla BTC Teknik Analizi

Bitcoin'de üçgen formasyonun hedefi 100.000 dolar!

Takip et blank

19 Aralık tarihinde gece saat 03.00’da haftalık kapanış geldi. Haftalık kapanışını 46.700 dolar seviyelerinde yapan Bitcoin, artık düşüş serüvenini bitirmiş durumda. Mart ayından süre gelen yükselen trend çizgisinin dip seviyesine gerileyen BTC bu seviyeden itibaren yukarı hareketlenmesi bekleniyor.

Hadi gelin birlikte Bitcoin’de gerçekleşebilecek senaryolara göz atalım:

Bitcoin Haftalık Grafikte Görünümü!

Haftalık grafikte bir boğa formasyonu olan yükselen üçgen formasyonu oluşturan Bitcoin, formasyonun dip seviyesine gelmiş durumda. 2020 Mart ayından bu yana bu trend çizgisinin altına sarkamayan BTC, tekrardan bu seviyeden destek alıyor.

Bu seviyelerden aldığı destekle üst banda doğru yükselmeye başlaması durumunda 61.250 dolar seviyelerine kadar yükselebilecek olan BTC, bu direnç seviyenin kırılmasıyla beraber, grafiğin haftalık olmasını da göz önüne alırsak 100.000 dolar seviyelerine kadar yükselebilir.

blank

Bitcoin 4 Saatlik Grafikte Görünümü

Bitcoin’in yakın zaman dilimlerinden olan 4 saatlik grafikğe baktığımızda ise net bir şekilde gözümüze çarpan bir alçalan takoz formasyonu bulunuyor. Alçalan takoz formasyonunda bir boğa formasyonu olması tekrardan yükselişin geleceğini doğruluyor.

İlerleyen günlerde geçtiği zaman dilimine de bağlı olarak 47.000 – 47.500 dolarlarda bulunan takozun üst trend çizgisinin kırılmasıyla beraber girecek hacim, retestin ardından sert bir yükseliş getirmesi beklenmekte.

blank

Short İşlemler Açılmaya Devam Ediyor!

Kripto piyasalarında yatırımcıların odağı her zaman hangi noktada olursa, fiyatlanma çoğu zaman o noktaya gelmeden yatırımcıları terste bırakmaya çalıştığını biliyoruz. Örnek olarak Bitcoin son ATH’sini yapınca, eski tepeyi de kırdı herkes 100.000 dolar seviyesini bekliyordu ama 42.000 dolarla test olduk.

Şimdi ise bir çok yatırımcı 40.000 – 30.000 dolar seviyelerini bekliyor. “Düşsün ki daha dipten daha çok alabilelim” şeklinde düşünen yatırımcılar ve kaldıraçlı işlemlerle short açan kullanıcıların terste kalması çok yakın gibi gözükmekte.

Göz attığımız metriklerden bir tanesi de, piyasa da yoğun olarak bulunan long ve short işlemlerinin hangisinin çoğunlukta olduğu. Fotoğrafta gördüğünüz gibi short işlemler çoğunlukta, böyle bir durumda fiyatın aşağı gitmesi bekleniyor.

Fiyatın aşağı gitmesinin beklendiği her durumda, fiyatta sert yükselişler görülerek piyasa terste bırakılıyor.

blank

Kripto Korku Endeksi Dip Seviyelerde!

Kripto korku endeksine de göz attığımızda, endeksin dip seviyelere ulaşarak aşırı korku puanlarına gerilediğini görüyoruz. Bu seviyelere indiği bir çok dönemde sert dönüşler yapan BTC, balinaların yardımıyla piyasada korku ve panik oluşturarak yatırımcıların mallarını satmasını arzuluyor.

Balinalar, yatırımcıların ellerindeki malları sattıktan sonra veya “daha fazla düşer oradan dipten alırız” düşüncesiyle beklemelerinden dolayı, küçük yatırımcıları oyunun dışına itmeye devam ediyorlar.

blank

Fiyatın Altında Güçlü Alımlar Var!

Anlık olarak piyasada bulunan bütün yatırımcıların alım satım emirlerini tek bir grafikte toplayarak bize aktaran indikatördeki büyük resme baktığımızda, 45.000 – 40.000 dolar aralığında çok fazla BTC alımı görüyoruz.

40.000 dolar seviyelerine kadar 1800’den fazla BTC alımı bulunurken, 55.000 dolar seviyelerine kadar sadece fiyatta 400 tane BTC satışı bulunuyor.

Alım baskısı çok sertken ellerinde ki malı satıp veya “daha fazla düşer oradan dipten alırız” düşüncesiyle hareket edenler küçük yatırımcılar oluyor, balinalar değil!

blank

*Yatırım kararlarınızı kendiniz alınız!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin (BTC) Yeniden “Gözünü Kararttı”: İşte Kritik Veriler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 43.000 dolar denemesinden sonra yeniden tam anlamıyla gözünü kararttı. 41.725 dolara hızlı bir iniş gerçekleştiren BTC, son bir...

Uzman Analist Poppe, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Ve 2 Altcoini Yorumladı!

Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe, kripto para piyasası toparlanırken, Bitcoin, Ethereum, Ripple ve 2 altcoin hakkında tahminlerini takipçileri ile paylaştı. Son zamanlardaki...

XRP İçin Karar Anı Geldi: Fiyat Hangi Yöne Gidecek?

Kripto para sektörü son günlerde yeniden bir umut ışığı gördü ve Bitcoin (BTC) kısa süre önce 44.500 dolara kadar iğne attı. BTC'nin bu yükselişine...

Milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin (BTC) Almak İçin 25.000 Doları İşaret Etti!

DubleLine Capital'in kurucusu milyarder Jeff Gundlach, Bitcoin'in fiyatının aşırı yüksek olduğunu söyleyerek kripto varlık hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. ''Bond King'' olarak da tanınan Gundlach,...

El Salvador’dan Sonra Bir Ülke Daha Bitcoin (BTC) Aldı!

El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin'i (BTC) ülkede meşru para birimi ilan ederek kesinlikle büyük bir yeniliğe imza attı. BTC'nin artık dolaşımdaki paralardan...

Elon Musk, Dogecoin (DOGE) Yatırımcılarına Müjdeyi Verdi!

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, web sitesinin kaynak koduna göre Dogecoin'i (DOGE) bir ödeme yöntemi olarak test ediyor. Twitter'da ''Tree of...