blank
AltcoinBitcoin, Ethereum Ve XRP Arasında Kalanlar Hangisini Tercih Etmeli? - Çöküş Yakın...

Bitcoin, Ethereum Ve XRP Arasında Kalanlar Hangisini Tercih Etmeli? – Çöküş Yakın Mı? – En Doğru Yatırım Planı Nasıl Olmalı?

Kripto para yatırımı yapacak olan yatırımcılar ne yapmalı ve nasıl hareket etmeli?

Takip et blank

Son dönemde lider kripto para birimi BTC’nin rekor değer kazanması altcoin yatırımcılarını harekete geçirdi. Altcoin yatırımcıları, BTC kadar değer kazanmayan altcoinlere tepki gösterirken, milyonlarca yatırımcı ise piyasadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bu dönemde yeniden karar vermekte zorlandıklarını belirtmeye başladılar.

blank

Altcoin yatırımcılarının kısa vadede beklentisi yükseliş olmasından yana değil ancak bu dönemde birçok yatırımcı “hangi altcoine yatırım yapmalıyım?” sorusunun yanıtını arıyor.

Asıl Soru: Bitcoin Mi, Altcoin Mi?

Bu dönemde analistler yatırımcıların dikkatsiz hareket etmesi durumunda “uzun yıllar kabus görebilecekleri” uyarısında bulunuyorlar. Bunun nedeni aslında 2017 yılında yaşanan gelişmeden dolayı. 2017’de Bitcoin ve altcoinler birbiri ardına rekor kırmış ve yatırımcılar büyük bir beklenti ile en yüksek seviyeleri gören fiyat noktasından birbiri ardına alım yapmışlardı.

Ne analistler, ne de yatırımcılar 2017 yılında bugünkü kadar tecrübe ve bilgi sahibi değildi. Herkes bir heyecanla alım yapmıştı. Hatta o dönemde ‘ünlü’ olarak tanınan analistler “rekorlar devam edecek, bakın bunlar daha başlangıç, hiç düşüş olur mu?!” gibi açıklamaları ile gündeme gelmişlerdi. Bu ‘ünlü’ olarak belirtilen bazı ‘analistler’ bugün yine açıklamalarına devam ediyorlar ve çoğu zaman tahminleri başarılı olmasa da gündemde bir şekilde kalmayı başarıyorlar.

Ancak başarılı ve tecrübeli, ön planda olmaya ihtiyaç duymayan analistlerin görüşleri bu dönemde daha önemli. Başarılı analistler, bu dönemde altcoin rallisinin “henüz yeterli düzeyde gerçekleşmediği” uyarısında bulunarak, Bitcoin için ise gerileme sürecinin başlamış olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bu açıklamalar ise yatırımcılar “Bitcoin mi, altcoin mi?” sorusunun yanıtı konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

XRP Büyük Risk, Ethereum Belirsiz

Bu dönemde yatırımcıların aralıkta kaldığı en büyük belirsizliklerin en başında “ETH mi, XRP mi?” sorusu bulunuyor. Analistlere göre, XRP fiyatının Şubat ayında görülecek dava nedeniyle 0.10 dolar seviyesinin altına düşmesi ve hatta davanın seyrine göre daha büyük düşüşler görülmesi mümkün. Ancak davanın olumlu olması ve sürecin olumluya dönmesi durumunda tüm altcoinler ve Bitcoin karşısında en çok değer kazanabilecek kripto paranın XRP olabileceği beklentisi var.

Dava sürecinin bir anda değişip olumlu olması durumunda XRP’nin 1-3 dolar aralığına çıkabileceğini belirten yorumcular, “böylesi büyük risk alacaklar için XRP daha iyi olabilir” diyor.

Ethereum fiyatı için ise beklentiler bugün 880 dolara kadar düşüş görebileceği yönünde. Ancak kısa-orta vadede analistlerin ve yorumcuların beklentisi 1.700 dolara kadar yükseliş olabileceğine işaret. Bu dönemde ETH-XRP ikilisi arasında kararsız kalan yatırımcılara hem riski azaltmak, hem kazanma şansını arttırması nedeniyle %50 oranında ve hatta %30 ETH, %30 XRP, %30 BTC ve %10 diğer altcoinlere yatırım yapması önerisi verilmekte.

Parayı Dağıtmak Kazanç İhtimalini Arttırabilir

Kripto para yorumcularına göre %30, %30, %30 ve %10 olarak yatırım yapılması kripto para piyasalarında şansı arttırabilecek bir dağılım. Bundan 1 yıl öncesini örnek gösteren yorumcular, 1 yıl önce ETH, BTC ve XRP’nin bugüne oranla daha düşük olduğunu, 1 yıl önce parasını dörde bölen yatırımcıların bugün büyük oranda kazançlı olduklarını hatırlatıyor.

2021 yılında yaşanan gelişmeler her zaman yaşanacak gelişmeler olmasa da rekor kıran kripto para birimi piyasalarında riskli eylemler yerine daha az risk alıp daha yüksek kazanç beklentisi oluşturan yatırımlar yapmak önemli. Bunu yapmak ise dikkatli takip, dikkatli planlama ve paranın birkaç yatırım aracına yatırılmasından geçiyor.

100.000 TL’lik kripto para yatırımı yapan bir yatırımcının 30 bin TL’sini Bitcoin, 30 bin lirasını Ethereum, 30 bin lirasını XRP ve kalan 10 bin liralık kısmını daha farklı altcoinlere ve yeni yatırım araçlarına dağıtmasının “kazançlı olabileceği” inancı gün geçtikçe ilgi çekiyor ve yatırımcıların tercih ettiği yöntem oluyor.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Dogecoin Katili Shiba Inu (SHIB), Bir Müjde Daha Verdi!

Dogecoin (DOGE) kopyası olarak piyasaya hızlı bir giriş yapan kripto para birimi Shiba Inu (SHIB), resmen DOGE'dan daha hızlı ilerliyor. Kısa süre önce Coinbase kripto...

Türkiye’de İkinci Thodex Vakası! Bitrota 30.000 Kişiyi Dolandırdı!

Türkiye'de Thodex borsasının kepenk kapatarak milyar dolarlar ile kayıplara karışmasının ardından, yeni bir dolandırıcılık vakası yaşandığı tespit edildi. Bu defa dolandırıcılığın merkezinde yine bir...

Herkesin Peşinde Koştuğu Coinlist Listelemesi: UMEE, Ön Satışta!

CoinList yeni bir kripto paranın ön satışı için düğmeye basmış durumda. Bir çok yatırımcı CoinList'te ön satışa çıkmış kripto paraların 50 katı, 100 katı...

BENQI Finance (QI) Metaverse Katıldı, Fiyat Coştu!

Akıllı sözleşme platformu Avalanche (AVAX) blok zincirinde oluşturulan, merkezi olmayan likidite piyasası protokolü Benqı Finance (QI), resmi web sitesinden yaptığı açıklamada metaverse'ye katıldığını duyurdu. Açıklamanın...

Shiba Inu (SHIB) Kararı, Bu Şirkete Çok Pahalıya Mal Oldu!

ABD'nin en çok kullanılan hisse senedi alım satım platformlarından olan Robinhood, birçok kripto para yatırımcısını da artık ilgilendirmekte. Robinhood'un çok az sayıda kripto para listelemesi...

Cardano’dan (ADA) Yeni Rekor Geldi!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı olmasına rağmen ayrılıp kendi projesini kurmaya karar veren Charles Hoskinson'ın gözbebeği Cardano (ADA), yeni bir rekor kırdı. Ethereum katili olarak anılan...