AnalizBitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Güncel Fiyat Analizi – Önemli Seviyeler Neler?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Güncel Fiyat Analizi – Önemli Seviyeler Neler?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) destek direnç seviyeleri neler?

Takip et blank

Kurumsal yatırımcının Bitcoin ve kripto paralara akın etmesiyle birlikte Bitcoin yükselişine devam ediyor. Ekim ayından bu zamana kadar %65’ten fazla yükselen ve onunla korele halde yatırımcısına kazandırmaya devam eden Ethereum için önümüzdeki günlerde takip edilmesi gereken seviyelere gelin birlikte göz atalım…

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafikte Görünümü

Bitcoin CoinMarketCap verilerine göre 356,207,872,704$ piyasa değeri bulunuyor. Geçtiğimiz hafta 367,207,872,704$ seviyelerinde olan piyasa değeri bu hafta Bitcoin’de gördüğümüz düzeltme hareketleri yüzünden gerilemiş durumda.

Yükselen ayrık kanalın içinde bulunan Bitcoin 20.000 dolar direncini hala kıramamış durumda. Her ne kadar 19,500-20.000 dolar direncini denese her seferinde reddedilmeye devam ediyor.

Bu direncin kırılımı yüksek bir momentum sağlayacağı için çok sert yukarı hareketler görmemizi bekleyen analistler, bu direnç üzerinde konsolide olup desteğe çevirmesi durumunda çok daha sağlıklı hareketler görebiliriz diyor.

Direnç üzeri kapanış yapıp vadeli işlemlerde short pozisyon açan yatırımcıları likit etmek için 21.000 dolar seviyelerine yükselip düşüş yaşama ihtimali de bulunan Bitcoin’in önünde önümüzdeki günlerde denenmesi durumunda yükselen ayrık kanalın üst kanadı olan 23800-24100 direnç seviyesi bulunuyor.

20.000 psikolojik direncinden tekrar reddedilmemiz durumunda yükselen trendimiz ile yatay desteğimizin kesişim seviyesi olan 18.000 dolar desteğine kadar bir geri çekilme bekleyebiliriz.

blank

Ethereum (ETH) Günlük Grafikte Görünümü

Ethereum CoinMarketCap verilerine göre 68,063,023,804$ piyasa değeri bulunuyor. ETH 2.0 güncellemesinin 1. fazının gerçekleşmesi üzeri fiyatının yükseleceğine dair çıkan haberlerin sayısı gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Bitcoin’e benzer hareketler yapan Ethereum’da grafik görünümleri de çok benzer duruyor. Yükselen ayrık kanal içinde bulunan Ethereum kritik 600 dolar direnci üzerinde kalmayı halen başaramadı.

Yatırımcıların merak ettiği altcoinlerin yükselişi ne zaman başlayacak düşüncesinin gerçekleşmesi için fitili yakacak olan Ethereum, önümüzdeki günlerde 600 dolar direnci üzerinde kalabilirse 717-738 dolar direncine kadar bir yükseliş görmemiz çok olası gözüküyor.

Analistler 600 dolar direncinden reddedilmemiz durumunda ilk takip edilecek seviye ara destek olan 540 desteği ardından ise 500 psikolojik desteği ve 490-477 teknik destek seviyelerine kadar bir geri çekilme görebiliriz.

blank

Bitcoin.D Haftalık Grafikte Görünümü

Bitcoin Dominance’si halen kararsızlık alanında devam ediyor. Herkesin dört gözle beklediği altcoin rallisi için Dominance tablosunun önce haftalık grafikte gördüğümüz ve geçen haftada tekrardan teyit ettiğimiz yükselen trendini aşağı yönlü kırması gerek.

Yükselen trend ve yatay desteğimiz aşağı yönlü kırıldığı takdirde dominance tablosunda 50 seviyelerine kadar bir düşüş görmemiz olası gözüküyor. Böyle bir durum gerçekleştiğinde altcoinlerde çok sert 2017’ye benzer hareketler göreceğimizi söyleyen analistler dominance tablosunu yakından takip etmemizi öneriyor.

Dominance tablosunda artışlar görmemiz durumda 67,45 direnci kırıldığı takdirde 74 seviyelerine kadar bir yükseliş bekleniyor. Böyle bir senaryo yaşanması durumda altcoinlerde ciddi çok sert düşüşler görebiliriz.

blank

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto para korku ve açgözlülük endeksi bize piyasada ne kadar açgözlülük var alım mı yapılıyor satım mı yapılıyor bunlar hakkında bilgi veren bir endeks. Analistlerin yakından takip ettiği endeks 6 Aralık tarihinde 95 seviyesinde bulunuyor.

Bu seviyeler aşırı açgözlülük olarak geçiyor ve böyle dönemlerin ardından geçmişte büyük düzeltmeler gördük. Bitcoin’in bir günde 3000 dolar düşüşlerini görmeyen ve bu piyasada para kazanmak ne kadar kolay diye düşünen okurlar için bu piyasada para kaybetmenin de bir o kadar kolay olduğunu hatırlatmak isteriz.

blank

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

Elon Musk Bu Sefer Bitcoin’i (BTC) Kurtarabilecek Mi?

Bitcoin (BTC) ile Tesla araçlarının satışlarını destekleyeceğini açıklamasıyla BTC’nin 30.000 dolarlardan 60.000 dolarlara kadar tırmanmasını sağlayan Elon Musk, bu açıklamayı tersine çevirmesiyle BTC’nin yeniden...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Rubenstein Cevapladı: Hükümetler, Kripto Paraları Durdurabilir mi?

Çin, ABD ve Hong Kong'tan gelen kripto paralarla ilgili haberler, kripto para piyasasında büyük bir paniğe yol açtı. Kripto para birimlerinin ağır şekilde regüle...

Kripto Para Piyasası, Çin Başbakan Yardımcısının Açıklamaları İle Yine Sarsıldı!

Çin Devlet Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, özellikle ülke içerisindeki Bitcoin (BTC) madenciliğinin üzerine gidileceği belirtildi. Çin Başbakan Yardımcısı Lie He'nin de başkanlık ettiği...