Analiz Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Güncel Fiyat Analizi – Önemli Seviyeler Neler?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Güncel Fiyat Analizi – Önemli Seviyeler Neler?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) destek direnç seviyeleri neler?

Takip et blank

Kurumsal yatırımcının Bitcoin ve kripto paralara akın etmesiyle birlikte Bitcoin yükselişine devam ediyor. Ekim ayından bu zamana kadar %65’ten fazla yükselen ve onunla korele halde yatırımcısına kazandırmaya devam eden Ethereum için önümüzdeki günlerde takip edilmesi gereken seviyelere gelin birlikte göz atalım…

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafikte Görünümü

Bitcoin CoinMarketCap verilerine göre 356,207,872,704$ piyasa değeri bulunuyor. Geçtiğimiz hafta 367,207,872,704$ seviyelerinde olan piyasa değeri bu hafta Bitcoin’de gördüğümüz düzeltme hareketleri yüzünden gerilemiş durumda.

Yükselen ayrık kanalın içinde bulunan Bitcoin 20.000 dolar direncini hala kıramamış durumda. Her ne kadar 19,500-20.000 dolar direncini denese her seferinde reddedilmeye devam ediyor.

Bu direncin kırılımı yüksek bir momentum sağlayacağı için çok sert yukarı hareketler görmemizi bekleyen analistler, bu direnç üzerinde konsolide olup desteğe çevirmesi durumunda çok daha sağlıklı hareketler görebiliriz diyor.

Direnç üzeri kapanış yapıp vadeli işlemlerde short pozisyon açan yatırımcıları likit etmek için 21.000 dolar seviyelerine yükselip düşüş yaşama ihtimali de bulunan Bitcoin’in önünde önümüzdeki günlerde denenmesi durumunda yükselen ayrık kanalın üst kanadı olan 23800-24100 direnç seviyesi bulunuyor.

20.000 psikolojik direncinden tekrar reddedilmemiz durumunda yükselen trendimiz ile yatay desteğimizin kesişim seviyesi olan 18.000 dolar desteğine kadar bir geri çekilme bekleyebiliriz.

blank

Ethereum (ETH) Günlük Grafikte Görünümü

Ethereum CoinMarketCap verilerine göre 68,063,023,804$ piyasa değeri bulunuyor. ETH 2.0 güncellemesinin 1. fazının gerçekleşmesi üzeri fiyatının yükseleceğine dair çıkan haberlerin sayısı gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Bitcoin’e benzer hareketler yapan Ethereum’da grafik görünümleri de çok benzer duruyor. Yükselen ayrık kanal içinde bulunan Ethereum kritik 600 dolar direnci üzerinde kalmayı halen başaramadı.

Yatırımcıların merak ettiği altcoinlerin yükselişi ne zaman başlayacak düşüncesinin gerçekleşmesi için fitili yakacak olan Ethereum, önümüzdeki günlerde 600 dolar direnci üzerinde kalabilirse 717-738 dolar direncine kadar bir yükseliş görmemiz çok olası gözüküyor.

Analistler 600 dolar direncinden reddedilmemiz durumunda ilk takip edilecek seviye ara destek olan 540 desteği ardından ise 500 psikolojik desteği ve 490-477 teknik destek seviyelerine kadar bir geri çekilme görebiliriz.

blank

Bitcoin.D Haftalık Grafikte Görünümü

Bitcoin Dominance’si halen kararsızlık alanında devam ediyor. Herkesin dört gözle beklediği altcoin rallisi için Dominance tablosunun önce haftalık grafikte gördüğümüz ve geçen haftada tekrardan teyit ettiğimiz yükselen trendini aşağı yönlü kırması gerek.

Yükselen trend ve yatay desteğimiz aşağı yönlü kırıldığı takdirde dominance tablosunda 50 seviyelerine kadar bir düşüş görmemiz olası gözüküyor. Böyle bir durum gerçekleştiğinde altcoinlerde çok sert 2017’ye benzer hareketler göreceğimizi söyleyen analistler dominance tablosunu yakından takip etmemizi öneriyor.

Dominance tablosunda artışlar görmemiz durumda 67,45 direnci kırıldığı takdirde 74 seviyelerine kadar bir yükseliş bekleniyor. Böyle bir senaryo yaşanması durumda altcoinlerde ciddi çok sert düşüşler görebiliriz.

blank

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto para korku ve açgözlülük endeksi bize piyasada ne kadar açgözlülük var alım mı yapılıyor satım mı yapılıyor bunlar hakkında bilgi veren bir endeks. Analistlerin yakından takip ettiği endeks 6 Aralık tarihinde 95 seviyesinde bulunuyor.

Bu seviyeler aşırı açgözlülük olarak geçiyor ve böyle dönemlerin ardından geçmişte büyük düzeltmeler gördük. Bitcoin’in bir günde 3000 dolar düşüşlerini görmeyen ve bu piyasada para kazanmak ne kadar kolay diye düşünen okurlar için bu piyasada para kaybetmenin de bir o kadar kolay olduğunu hatırlatmak isteriz.

blank

*Yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Jed McCaleb 2021’de Ne Kadar XRP Sattı ve Daha Ne Kadar Satacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı dava ederken üst düzey iki yöneticiyi de unutmadı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ve eski CEO'su Chris...

Bitcoin’in (BTC) Boğa Koşusunun Hangi Aşamasındayız?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 61.844 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatının özellikle 2020 yılının son aylarında başlayan bu rallisi...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hafta Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 57.000 dolarla başladığı nisan ayının ilk haftası, büyük değişimlere gebe gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 60.000 dolar seviyesi yeniden...