Bitcoin (BTC)Bitcoin (BTC), Ekonomik Krize Rağmen Yükselişe Başlayabilir mi?

Bitcoin (BTC), Ekonomik Krize Rağmen Yükselişe Başlayabilir mi?

FED, piyasaların nefes almasını sağlayacak mı?

Takip et blank

Ekonomik belirsizlik dönemlerinde yaşıyoruz. Rusya-Ukrayna savaşı veya COVID-19 salgını, bütün dünyayı ağır bir şekilde yaraladı.

Bu yaralanmalardan, kripto paralar ve küresel piyasalarda payını almış durumda. COVID-19 salgını döneminde yükselişe başlayan BTC, son dönemlerde ise değer kaybettiği görülüyor.

Birçok vatandaşın işsiz kaldığı bu salgın döneminde, hükümetler vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için para basmaya başladılar.

Birçok merkez bankası yoğun bir şekilde para basarken, Bitcoin ve altın gibi arzı kısıtlı ürünler ise sert bir şekilde değer kazanmıştı.

Son dönemlerde ise enflasyon oranları zirve seviyelere ulaştı. Vatandaşların ihtiyaçları olan birçok ürünün fiyatı artarken, para basımı devam ettiği için fiat paralar her geçen gün değer kaybetmekte.

FED, son dönemlerde ise para politikasını yavaş yavaş değiştirmeye karar verdi. Piyasaya sürülüne milyarlarca ABD dolarını tekrar geri toplamak isteyen FED, piyasaların değer kaybetmesine neden olmuş durumda.

Peki Ya Böyle Bir Ortamda Bitcoin ve Kripto paralar Tekrardan Yükselişe Geçemez Mi?

Arzı kısıtlı olan ürünler, yıllara bakıldığında her daim yükseldikleri görülmekte. Altının yükselişi yavaş olsa da, Bitcoin çok daha sert bir şekilde yükseliyor.

FED ilerleyen süreçte varlık alımlarını azaltmaya devam etmesi halinde ABD borsaları ve kripto paraların değer kaybettiği görülebilir.

Ancak FED, borsaların ve küresel piyasaların bu denli sert bir şekilde değer kaybetmesine izin vermeyecek gibi gözüküyor.

Enflasyon ile savaşa bilmesi için şuan itibariyle en az aylık 150 baz puan faiz artışı yapması gereken FED, halen 50-75 baz puan faiz artışlarını tartışıyor.

Bu olaylarda tabi ki enflasyon karşısında ABD dolarının değer kaybetmesi anlamına geleceği gibi küresel piyasaların ve Bitcoin‘in 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek faiz artışı ardından tekrardan yükseliş yaşaması çok muhtemel.

Yaz aylarının sonlarına doğru faiz konusunda çok daha şahin kararlar alması beklenen FED, bu döneme kadar piyasaların nefes almasına yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Terra Labs İstifaları Resmileşti! Bitcoin Yükselirken, LUNA Düşecek mi?

Terra Luna kripto piyasasına damga vurduğu görülüyor. Yaşanan çöküş ardından, Terra Labs'tan istifa haberleri gelmeye başlamıştı. Geçtiğimiz saatlerde The Block’un paylaştığı habere göre Terra Labs'ın...

Bitcoin’in Yükselişlerinde, Bu Altcoin’i Bekleyen Büyük Tehdit!

Kripto piyasasının son dönemlerdeki trendinin Terra Luna olduğu biliniyor. Büyük bir facia yaşayan LUNA ve UST, bütün altcoinleri derinden etkiledi. Son 1 hafta içerisinde 80...

LUNA CEO’su, Dogecoin Kurucusunu Engelledi! Do Kwon Kaçıyor mu?

Terra Luna, kripto piyasasının gündeminde oturmaya devam ediyor. Yaşadığı büyük çöküşün ardından yatırımcıları zarara uğratan ekip, son günlerde çok tutarsız ve bir temele dayandırılamayan...

Bitcoin Kahini, Bu 3 Altcoin’de Boğa Dönemi Bekliyor!

Yaygın olarak takip edilen kripto analisti olan Michaël Van De Poppe, üç popüler altcoinin, merkezi olmayan oracle ağı olan Chainlink'in (LINK) liderliğinde, yükselişe başlamaya...

Bu Altcoin’de Sorun Çözüldü, Bitcoin’in Yükselişinde Patlamaya Hazırlanıyor!

Kripto piyasasının son dönemindeki trendi olan Terra Luna, kripto piyasasını çok derinden etkilediği gözlemlendi. Bu etkilerin ardından bütün stablecoinlere olan güven sarsıldı. En çok Tether'e...

Bu Altcoin, Bitcoin’in Yükselişlerinde Yakım Yapıyor! Fiyatı Yükseltecek mi?

Son 24 saat içinde Shiba Inu resmi yakım hesabı tarafından paylaşılan verilere göre, bir milyardan fazla Shiba Inu coin yakıldı. Son birkaç saat içinde ise,...