AnalizBitcoin (BTC) Balon mu? Enflasyona Karşı Yatırımcılarını Koruyamıyor!

Bitcoin (BTC) Balon mu? Enflasyona Karşı Yatırımcılarını Koruyamıyor!

Bitcoin, enflasyona yenildi.

Takip et blank

Dünyada enflasyon oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. COVID-19 pandemi dönemi ile başlayan artış, Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da çok alevlenmiş gibi gözükmekte.

Dünyanın birçok yerinde gıda krizleri yaşanmaya başladığı gözlenmekte. Çin’den gelen ticaret ağlarında sorun yaşanması, birçok sektörü derinden etkiledi.

Bağımsız bir veri sağlayıcısı olan Trading Economics’in aktardığı verilere göre, Euro bölgesindeki enflasyon oranı ortalama %8.1 olduğu gözlenmekte.

ABD’de bu enflasyon oranı %8.6 seviyelerinde seyrederken, ülkemizde ise TÜİK’in açıkladığı son verilere göre %73.5 oranına ulaşmış durumda.

blank

Bitcoin, Enflasyona Karşı Nasıl Bir Tutum Sergiledi!

Dünyada enflasyon artışlarına baktığımız takdirde 2021 yılının Eylül ayında sert yükselişlerin başladığını görmekteyiz.

Bu dönemlerde ise lider kripto para birimi 55 bin dolar seviyelerinde seyrediyordu. Enflasyon artışları ile birlikte 69 bin dolara kadar yükselmeyi başaran BTC, birçok yatırımcının “Bitcoin enflasyona karşı en iyi koruma aracı” şeklinde düşünmesini sağladı.

Ardından enflasyon artışlarının sertleşmesi ve merkez bankalarının faiz kararlarını alması, Bitcoin‘in ATH yaparak düşüş serüvenine girmesine neden oldu.

69 bin dolar tepesinden bu yana çok sert değer kaybeden BTC, enflasyonun dünyada yükseliş yaşadığı dönemlerde %60 oranında düşüş yaşamış durumda.

Bitcoin‘in %60’lık düşüşlerinde %95’den fazla değer kaybeden altcoinler ise birçok yatırımcının kripto piyasasına küsmesine neden olduğu gözlenmekte.

İlerleyen günlerde 28 bin dolar desteğinin kaybetmesiyle birlikte 20 bin dolar seviyelerine kadar düşüş yaşayabilecek olan BTC, halen bir dönüş sinyali vermediği dikkat çekmekte.

blank

*Yatırım kararlarınızı kendiniz alınız!

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Dikkat: Bitcoin’de (BTC) Patlama İçin Geri Sayım Başladı!

Lider kripto para birimi Bitcoin bugünün erken saatlerinde her ne kadar değer kazanmış olsa da, son saatlerde ciddi miktarda sert bir şekilde düşüşe geçmiş...

Son Dakika: Bitcoin’de (BTC) Düşüşlerin Sebebi Belli Oldu!

Lider kripto para birimi Bitcoin, dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Rusya - Ukrayna savaşının başlamasının ardından büyük bir çöküş yaşayan BTC, yine benzer...

Çöküşü Bilen Analist, Bitcoin’de (BTC) Yine mi Haklı Çıkacak?

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir isim olan Crypto Capo, kripto gündeminde yer edinmeye devam ediyor. Geçmiş dönemlerde yaptığı başarılı tahminlerle sektörde ses...

Son Dakika: Bu Gelişme, Bitcoin’de (BTC) Sert Düşüş Getirdi!

Dünyada birçok ülke arasında gerginlik çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Rusya - Ukrayna savaşının çıktığı görülmüştü. Dün itibariyle ise Çin - Tayvan gerilimi kripto...

Bitcoin (BTC) Yükselirken, Bu 2 Altcoin Temmuz Ayında Ralliyi Başlattı!

Bitcoin 1 yılın ardından ilk kez bu kadar büyük bir yükseliş yaşadı. Temmuz ayı itibariyle yüzde 25'e varan bir yükseliş yaşayan lider kripto para...

Dikkat: Binance CEO’su CZ, Bitcoin’de (BTC) Boğanın Formülünü Açıkladı!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, bugün itibariyle paylaştığı bir tweet'de, kripto para sektörü hakkında kritik söylemlerde...