blank
AltcoinBitcoin (BTC) 50.000 Doları Görürken Altcoinler Neden Duruyor?

Bitcoin (BTC) 50.000 Doları Görürken Altcoinler Neden Duruyor?

Bitcoin hakimiyeti, ETH/BTC paritesi ve daha fazlası…

Takip et blank

Yeni aya %10’nun üzerinde yükseliş yaparak giren ve ardından 48.200 dolarda yaptığı haftalık kapanışla piyasada yeni zirve seviyelerinin yeniden konuşulmaya başlandığı Bitcoin (BTC), psikolojik bir seviye olan 50.000 dolar sınırında fiyatlanıyor.

blank

Nihayet 50.000 dolar seviyesine geldiği görülen kripto para piyasasının liderinin bu seviyede ne yapacağı ve altcoinlerin bu yükseliş sonrası hareketsizliği piyasanın çok sorulan soruları arasında yer alıyor. BTC’nin bu noktadan hızla aşağı düşmesi veya hızla 52.000 dolar direncine doğru yükselmesi altların mutlaka düşmesine yol açacaktır. Ancak bu seçeneklerden düşüş yönlü olan senaryoda altların düşüşünün yükseliş senaryosuna göre daha ezici olması bekleniyor.

Yükselen BTC Hakimiyeti!

Günlük grafikte 12 Eylül’den bu yana giderek yükseldiği görülen piyasadaki BTC hakimiyeti, son yaşanan yükselişle beraber 42,82 civarında bulunuyor.

blank
BTC Hakimiyeti Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Analistler, BTC fiyatındaki yükselişle gelen bu hakimiyet yükselişinin altcoinler için çok fazla korkutucu olmadığını ve BTC’nin durulmasıyla altcoinlerin harekete geçeceğini ve bu sırada hakimiyetin düşeceğini belirtiyor.

Ancak kritik bir seviyede olduğu düşünülen BTC fiyatının ani bir hareketle düşüşe geçmesi hakimiyette 43,48 seviyesi üzerine çıkılmasına ve altcoinlerin ciddi darbeler almasına yol açabilir. Kısacası şimdilik BTC hakimiyetinde altcoinler açısından büyük bir sıkıntı yok görünüyor.

TOTAL2 Dirençte!

Piyasadaki altcoinlerin toplam değerini ifade eden TOTAL2 grafiğinde öncelikle 1 trilyon dolar üzerinde olunması güzel ancak burada değerin 1,273 T – 1,287 T dolar arasındaki direnci geçmekte zorlandığı görülüyor.

blank
TOTAL2 Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu durumda değerin 1,168 T dolar altına düşmediği sürece altcoinler tarafında kötü bir senaryonun olmadığı, bu direnç aralığı üzerine çıkması halinde ise altcoinler için güzel bir boğanın geleceği düşünülüyor.

ETH/BTC Paritesinde Son Durum

Altcoinler değerlendirilirken dikkate alınması gerektiği düşünülen bir diğer majör etken ise ETH/BTC paritesi oluyor.

blank
ETH/BTC Paritesi Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Günlük grafik üzerinde MA100 (0,0673 BTC) ve MA50 (0,0706 BTC) seviyeleri arasında kalan ETH/BTC paritesi, grafik üzerinde gösterilen kırmızı direnç çizgisi ve yeşil yükselen trend çizgisi arasında sona yaklaşıyor. Burada bir kırılım yapacağı düşünülen paritenin kırılım yönü altcoinler için oldukça büyük önem taşıyor. Hatta bu kırılımın BTC hakimiyeti ve TOTAL2 tablolarıyla eş zamanlı olacağı öngörülüyor.

Son olarak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse BTC’nin 50.000 dolar üzerindeki kapanışları ve yatay ilerlemesi BTC hakimiyetinde düşüşü ve altcoinlerde yükselişi sağlayabilir. Bu noktada işlem yapmadan önce bu kriterlere göre bir hareketi beklemek doğru olabilir.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ünlü Analistten Ethereum İçin Yeni Açıklama: Bu Seviyeye Hazır Olun!

Kripto para sektöründe yaptığı başarılı tahminleri ve nokta atışı yorumları ile tanınan analist, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum...

Bitcoin (BTC) Tekrar Trend Üstüne Çıktı: Bu 3 Altcoin Rekor Tazeliyor!

Bitcoin, Ethereum ve tüm kripto piyasası güç toplama belirtileri gösterdikçe belirli altcoinlerde hareketlenmeler başladı. Fiyat artışlarında bu 3  altcoin başı çekmeye devam ediyor. CoinGecko'dan alınan...

DOGE ve SHIB, Elon ”Musk’arası” Olmaktan Kurtulamıyor!

Aslında piyasada hakkında bahsedilirken kullanılan klişe tanımlamalar; "dünyanın en zengin insanı, Tesla CEO'su, SpaceX CEO’su Elon Musk..." diye başlayıp devam ediyor. Ama kripto piyasasında bu...

Ünlü Analist Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Büyük Fiyat Artışı Kapıda!

Bitcoin’in son yükseliş hareketleriyle kritik bir eşik olan 2 trilyon dolar üzerine çıkan kripto para piyasası değeri, kripto para sektörünün hızla büyüdüğüne işaret ediyor. Bitcoin’in...

Joe Biden, Türkiye’nin de İçinde Olduğu Bir Koalisyon Kuruyor: Hedef Bitcoin ve Kripto Paralar

Kripto paralara yönelik ilgi ve dikkat son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı ve bunun sadece yatırımcı ilgisi ile sınırlı olmadığı söylenebilir. Lider kripto para...

El Salvador, Akaryakıtı Bitcoin (BTC) İle Alanlara İndirim Uyguluyor

Dünyada Bitcoin’i ilk yasal para olarak tanıyan El Salvador hükümeti, Bitcoin’i desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde volkanik Bitcoin madenciliği kuran ülke şimdi ise akaryakıt...