AltcoinBinance Smart Chain (BSC) Ağındaki 50 Proje, Dolandırıcılık Potansiyeli Taşıyor!

Binance Smart Chain (BSC) Ağındaki 50 Proje, Dolandırıcılık Potansiyeli Taşıyor!

BSC ağında bulunan 50 projenin yatırımcısı risk altında!

Takip et blank

Blokchain güvenlik şirketi PackShield.Inc, yakın tarihli yaptığı bir açıklamada Binance Smart Chain (BSC) blok zinciri üzerinde geliştirilen 50’den fazla projenin potansiyel dolandırıcı olabileceğini tespit etti.

Onlarca projeyi inceleyen güvenlik şirketi, gizli çalışan ekip liderlerinin sınırsız sayıda coinleri kara listelere aktarmasına ve kullanıcıların aldığı kripto varlıkları satmasına izin vermeyen kötü amaçlı yazılımları olduğunu keşfetti.

BSC Ağında Büyük Tehdit

Fırsatların büyük olduğu yerde dolandırıcılık faaliyetlerine de oldukça sık rastlıyoruz. Bunun en iyi örneğini ise kripto para piyasasında görmekteyiz. Blokchain güvenlik firması PackShild, kripto para yatırımcısına darbe vuracak 50 potansiyel dolandırıcı tespit ettiğini söyleyerek yatırımcılara bu projelerden uzak durmasını tavsiye etti.

Firma, 13 Ocak tarihinde attığı bir tweete göre proje geliştiricileri tarafından potansiyel bir ”halı çekme” tehdidi konusunda yatırımcıları uyardı. Kripto para projelerinin arkasında bulunan ekip, projeye yatırımcı çeker. Fakat yatırımcıların tokenleri satmasına izin vermez ve böylelikle toplanan parayı alarak kayıplara karışır, bu duruma ”halı çekme” denilmekte.

Dolayısı ile arkada binlerce mağdur yatırımcı kalırken, milyonlarca dolar para hatta milyarlarca dolar bir anda dolandırıcı ile birlikte yok olur.

Dolandırıcılar, özellikle FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) etkisi ürettikleri proje tokenlerinin satılmasına izin vermezler. Bu tür dolandırıcılık faaliyeti son dönemlerde siber suçlular arasında çok popüler bir yöntem haline geldi.

Coin fiyatları dolandırıcıların arzu ettiği seviyeye kadar çıktığında ise çantasında bulunan milyonlarca tokeni satarak, yatırımcı topluluğunun eline milyonlarca değersiz coin bırakırlar.

Bu tür dolandırıcılık faaliyetine klasik bir örnek vermek gerekirse, sevilen Netflix dizisi Suqid Games’den esinlenerek oluşturulan SQUID coin. Bu projenin arkasında bulunan geliştirici ekip yukarda anlatılan dolandırıcılık stratejisini uygulayarak, projenin bir kaç gün içerisinde %28.000’den fazla yükselmesini beklediler ve sonra toplanan 12 milyon doları çalarak kaçtılar.

Güvenlik şirketi PackShild, BSC ağında geliştirilen BaybSquid, bnbRocket, AstroCoin ve özelikle TRUMP projelerinin kırmızı listenin başını çektiğini söylüyor. Bu projelerin çoğu yeni olduğu ve yatırımcı sayısının azlığından dolayı fiyatı oldukça düşük.

Firma, toplam 100 milyon arzı bulunan TRUMP jetonuna özel bir parantez açarak, 7 gün içerisinde 145.000 dolar işlem hacmine ulaştığını belirtiyor. 271 yatırımcısı bulunan bu coinin büyük risk taşıdığını bildirdi.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Bitcoin’de Yükseliş Serüveni Bu Gece, Saat Kaçta Başlayacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin, bugün itibariyle değer kaybetmeye devam ediyor. Kritik seviyelerde konumlanan BTC, halen yeni bir yükseliş trendi başlatamamış durumda. Birçok yatırımcı yaşanan...

Tarihi Alım Fırsatı Geldi, Bitcoin Üretim Maliyetinin Altına İndi!

Kripto piyasasının en önemli figürlerinden bir tanesi olan Bitcoin madencileri, son yaşanan düşüşlerden dolayı zarar etmeye başladı. 69.000 zirve seviyesinden %60'a yakın oranda bir düşüş...

Türk Analist: “Bitcoin’de Bu Seviyeye Kadar Yükseliş Bekliyorum”!

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir Türk analist olan Selcoin, Bitcoin hakkında yeni düşünceler paylaştı. Geçtiğimiz dönemde Bitcoin ve kripto para tahminlerinde yanıldığını kabul...

Sıcak Gelişme: Joe Biden Konuştu! Bitcoin’de Yükseliş Sona mı Eriyor?

Bugün itibariyle yukarı yönlü hareketler sergileyen lider kripto para birimi, an itibariyle kritik seviyelerde yer almaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bitcoin’e Sıcak Bakmıyorum, NFT’leri Destekliyorum”!

Kripto piyasası ve ardıl olarak gelişen teknolojiler artık Türkiye ve diğer devletlerinde ilgisini çektiği gözlemleniyor. Metaverse konusunda önemli adımlar atan Türkiye, kripto sektörünü adım...

Dogecoin (DOGE) ve Bu Altcoin, Yükselişe Hazırlanıyor!

Kripto para yatırımcıları meme coinleri yakından takip etmeye devam ediyor. Diğer kripto paralara nazaran çok daha hareketli olan meme tokenler, yatırımcılarına ciddi kazançlar getirebiliyor. Son...