Analiz "Altın Fiyatında 2.000 Dolar An Meselesi" - Dolar Düşüşte, Altın Yükselişte!

“Altın Fiyatında 2.000 Dolar An Meselesi” – Dolar Düşüşte, Altın Yükselişte!

Uzmanlar ve ekonomistler altın fiyatı konusunda ne diyor? Dolar ve euro kurunda son durum nasıl?

Takip et blank

Türk yatırımcılar, döviz kurlarında son dönemde gözlemlenen düşüşlerin ne kadar süre devam edeceğini merak ediyor. Hem ödeme aracı, hem de yatırım aracı olarak kabul gören euro ve dolara yatırım yapan yatırımcılar, kazançlarının bu dönemde büyük ölçüde düştüğünü, düşüşlerin ne kadar süre devam edeceğini merak ettiklerini belirtiyorlar.

Dolar kuru ve euro kurundaki düşüş adalet ve ekonomide reform yapılacak olduğu çağrıları sonrası büyük ölçüde arttı. Ekonomistler, ABD Başkanı Joe Biden’ın görev süresine 15 günden az süre kaldığını ve bu dönemde ABD yönetiminin Türkiye ile ilgili attığı adımların olumsuz olmasına rağmen yeni Amerikan yönetiminin Türkiye ekonomisi için belirleyici unsur olacağını belirtiyor.

Dolar 7.38, Euro 9.05 Liradan Alıcı Arıyor

Dolar kuru bugün 7.38 liradan, euro ise 9.05 liradan alıcı ve satıcılar arıyor. Altın fiyatlarında ise ONS altın fiyatında yükseliş gözlemlenirken, yükseliş beklentileri çok yüksek. Ancak gram altın fiyatı bugün bu dakikalarda 461 liradan alıcı buluyor ve ONS altın 1.947 dolar seviyelerinde tutunmakta.

Kitco analisti Anna Golubova, altın fiyatında 1.900 dolar eşiğinin aşılmasının “olumlu” gelişmelerden olduğunu, yükselişlerin ardında belirsizlik ve coronavirüs aşısı ile ilgili dağıtım ve etkililik endişelerinin olduğunu belirtiyor.

Commerzbank bünyesinde görevli analist Daniel Briesemann, altın fiyatlarının ABD’de enflasyon beklentilerinin artmasıyla birlikte ABD’li yatırımcılarına altına alım talebinde artışla birlikte fiyat artışları görüldüğünü ve olumlu senaryonun devam etmesinin beklendiğini paylaştı.

Yatırımcılar Güvenilir Yatırım Araçları Arıyor

FXTM baş bünyesinde çalışan stratejist Hussein Sayed, 2021 yılının ilk günlerinde ABD dolarının “istenmeyen para birimi” olarak görüldüğünü ve bunun ardında mevcut yönetim geçişi belirsizliği olduğuna değindi. ABD dolarının bu dönemde azalan ilgi nedeniyle diğer para birimleri karşısında “tutarsız” olduğunu belirten Sayed, “ABD dolarının istenmeyen para birimi olarak – bu dönem için – kabul görmesi ve daha az talep olması altın fiyatlarının yükselmesinde en önemli nedenler arasında” dedi.

Sayed, “yatırımcıların güvenilir yatırım araçları aradığını” belirterek ONS altın fiyatının “her an 2.000 doları geçebileceğini” ve “buna şaşırmayacağını” açıkladı.

ABD’de Başkan Trump yönetiminin son günlerini yaşadığı, Başkan Biden’ın yeni dönemde alacağı kararlar ile altın fiyatlarında artışa neden olabileceği tartışmaları uzun süredir devam etmekte.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Jed McCaleb 2021’de Ne Kadar XRP Sattı ve Daha Ne Kadar Satacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı dava ederken üst düzey iki yöneticiyi de unutmadı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ve eski CEO'su Chris...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hafta Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 57.000 dolarla başladığı nisan ayının ilk haftası, büyük değişimlere gebe gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 60.000 dolar seviyesi yeniden...

Analist, NFT’ler Sayesinde Rekor Kırmasını Beklediği Altcoini Açıkladı

NFT çılgınlığı son dönemde nispeten hız kesse de NFT'ler ile ilgili kripto para projeleri rekor kırmaya devam ediyor. Ünlü kripto para analisti Ben Armstrong...