Analiz "Altın Fiyatında 2.000 Dolar An Meselesi" - Dolar Düşüşte, Altın Yükselişte!

“Altın Fiyatında 2.000 Dolar An Meselesi” – Dolar Düşüşte, Altın Yükselişte!

Uzmanlar ve ekonomistler altın fiyatı konusunda ne diyor? Dolar ve euro kurunda son durum nasıl?

Takip et blank

Türk yatırımcılar, döviz kurlarında son dönemde gözlemlenen düşüşlerin ne kadar süre devam edeceğini merak ediyor. Hem ödeme aracı, hem de yatırım aracı olarak kabul gören euro ve dolara yatırım yapan yatırımcılar, kazançlarının bu dönemde büyük ölçüde düştüğünü, düşüşlerin ne kadar süre devam edeceğini merak ettiklerini belirtiyorlar.

Dolar kuru ve euro kurundaki düşüş adalet ve ekonomide reform yapılacak olduğu çağrıları sonrası büyük ölçüde arttı. Ekonomistler, ABD Başkanı Joe Biden’ın görev süresine 15 günden az süre kaldığını ve bu dönemde ABD yönetiminin Türkiye ile ilgili attığı adımların olumsuz olmasına rağmen yeni Amerikan yönetiminin Türkiye ekonomisi için belirleyici unsur olacağını belirtiyor.

Dolar 7.38, Euro 9.05 Liradan Alıcı Arıyor

Dolar kuru bugün 7.38 liradan, euro ise 9.05 liradan alıcı ve satıcılar arıyor. Altın fiyatlarında ise ONS altın fiyatında yükseliş gözlemlenirken, yükseliş beklentileri çok yüksek. Ancak gram altın fiyatı bugün bu dakikalarda 461 liradan alıcı buluyor ve ONS altın 1.947 dolar seviyelerinde tutunmakta.

Kitco analisti Anna Golubova, altın fiyatında 1.900 dolar eşiğinin aşılmasının “olumlu” gelişmelerden olduğunu, yükselişlerin ardında belirsizlik ve coronavirüs aşısı ile ilgili dağıtım ve etkililik endişelerinin olduğunu belirtiyor.

Commerzbank bünyesinde görevli analist Daniel Briesemann, altın fiyatlarının ABD’de enflasyon beklentilerinin artmasıyla birlikte ABD’li yatırımcılarına altına alım talebinde artışla birlikte fiyat artışları görüldüğünü ve olumlu senaryonun devam etmesinin beklendiğini paylaştı.

Yatırımcılar Güvenilir Yatırım Araçları Arıyor

FXTM baş bünyesinde çalışan stratejist Hussein Sayed, 2021 yılının ilk günlerinde ABD dolarının “istenmeyen para birimi” olarak görüldüğünü ve bunun ardında mevcut yönetim geçişi belirsizliği olduğuna değindi. ABD dolarının bu dönemde azalan ilgi nedeniyle diğer para birimleri karşısında “tutarsız” olduğunu belirten Sayed, “ABD dolarının istenmeyen para birimi olarak – bu dönem için – kabul görmesi ve daha az talep olması altın fiyatlarının yükselmesinde en önemli nedenler arasında” dedi.

Sayed, “yatırımcıların güvenilir yatırım araçları aradığını” belirterek ONS altın fiyatının “her an 2.000 doları geçebileceğini” ve “buna şaşırmayacağını” açıkladı.

ABD’de Başkan Trump yönetiminin son günlerini yaşadığı, Başkan Biden’ın yeni dönemde alacağı kararlar ile altın fiyatlarında artışa neden olabileceği tartışmaları uzun süredir devam etmekte.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) Yatırımcıları Pes Etmiyor: Dava Açan Bu Sefer XRP Yatırımcıları Oldu

ABD'nin finansal düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'a dava açtığından beri XRP yatırımcılarının yüzü gülmüyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) daha önce...

XRP ve LTC Arasında İşler Kızışıyor: Uzmanların XRP ve LTC Yorumları Ne Yönde?

Bitcoin'in (BTC) kırdığı günaşırı rekorlardan sonra altcoin yatırımcıları için de beklenen dönem gelmiş olabilir. BTC fiyatı 35.000 dolara iğne atıp burada durdu ve BTC...

“Ethereum Fiyatı Bu Seviyeyi Geçerse Büyük Yükseliş Olabilir”

Aayush Jindal isimli kripto para analistinin yeni Ethereum fiyatı açıklamasında önemli seviyeler yeniden gündem oldu. Jindal, Ethereum fiyatının kısa vadede 1.150 dolar seviyelerini gördüğünü...

Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) Rekora Gidiyor: Analist Kritik Noktaları Açıkladı

Kripto para piyasası 4 Ocak tarihine oldukça hızlı başladı. Top 10 içerisindeki neredeyse bütün kripto para birimleri yükselişe geçti. 24 saatlik grafikte Ethereum (ETH)...

Bitcoin (BTC) ve Altcoin Yatırımcılarının Gözü Çarşamba Gününe Kilitlendi!

Bitcoin'in (BTC) önderlik ettiği kripto para piyasası son haftalarda hiç olmadığı kadar volatil bir görüntü sergiliyor. BTC/USD paritesinin 35.000 doları test edip devamında 28.000...

Tahminleri Defalarca Kez Doğru Çıktı! “O” Konuştu: Ethereum Fiyatı Fırlayacak!

74.500'den daha fazla kişi tarafından takip edilen ve başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarla ilgili daha önce 6 tahmini doğru çıkan tecrübeli kripto para...