Analiz ABD, Kripto Paraları Çökertebileceğini Gösterdi Mi? - Yıllardır Yanıtsız Kalan Soru Yanıt...

ABD, Kripto Paraları Çökertebileceğini Gösterdi Mi? – Yıllardır Yanıtsız Kalan Soru Yanıt Buldu!

ABD'nin kripto paraları engellemeye gücünün yetip yetmeyeceği tartışmaları alevlendi.

Takip et blank

ABD’nin kripto para birimlerini engelleyip engelleyemeyecek olduğu tartışmalarını uzun yıllardır okumuş veya en az bir kez böyle bir tartışmayı görmüşsünüzdür. ABD’nin kripto paraları engelleyebileceğini belirtenlere “Amerikan yanlısı”, ABD’nin kripto paraları çökertemeyecek olduğunu belirtenlere ise “ABD’nin etkisini bilmiyor” denilerek her iki tarafın tartışmaların içerisinden çıkamadığı bu durum son günlerde netlik kazanmış sayılır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu – SEC – yönetimi Ripple adlı şirketi dava etti ve bu süreç Ripple tarafından açıklandı. SEC, ABD’nin en önemli finansal kurumu ve yaptırımlar dahil birçok konuda ABD hükümetinin atacak olduğu adımların belirlenmesinde rol oynuyor.

SEC tarafından alınan her bir karar Amerikan hükümetinin kararı sayılıyor ve ABD’nin en önemli kurumları arasında gösteriliyor. SEC’in aldığı son karar, kripto para birimi piyasalarında olan herkesin bildiği XRP adlı kripto para biriminin arkasında olan şirket olan Ripple’a dava açılması oldu.

Ripple’ın Değerini Sildi Süpürdü, Yok Etti!

ABD hükümetine bağlı olan SEC’in dava sürecini henüz resmî olarak başlatmadığı belirtilirken, bununla ilgili sürecin yakın zamanda başlayacağı bildiriliyor. Ancak daha şimdiden Ripple’dan arka arkaya açıklamalar yapıldı ve XRP’nin fiyatında son birkaç gün içerisinde %60’ın üzerinde büyük düşüş oldu. 0.24 dolara ve hatta bazı kripto para borsalarında 0.21 dolara kadar gerileyen XRP, aynı zamanda bazı kripto para birimi borsalarından delist edildi bile. XRP an itibarı ile bir miktar toparlasa da hala son 1 hafta içerisinde yüzde 40 gerilemiş durumda.

Bu süreçte Ripple arka arkaya açıklamalarını sürdürdü ve kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeleri “SEC, kripto para birimlerine savaş açtı. SEC sadece bize değil, tüm kripto para birimi piyasasına karşı resmî bir savaşın fitilini ateşledi” dedi.

Ancak SEC yönetiminin kararı hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise SEC’in kripto para piyasalarına darbe vurmak istemesi durumunda bunu Ripple üzerinden değil, direkt kripto para birimlerinin ‘engellenmesi’ yönünde karar alınmasına yönelik adımlar atabileceği konusunda oldu. Uzman ekonomistler, SEC tarafından alınan kararın ‘yasadışı eylemler’ nedeniyle olabildiği gibi ‘uygunsuz işlemlere aracı olma’ veya ‘yanıltma’ gibi suçlamalar nedeniyle olabileceğini açıkladı.

ABD’nin Kripto Paraları Engelleyecek Yetkisi Ve Gücü Var Mı?

Kripto para camiasında son dönemde başlıktaki soru yanıtını bulmuşa benziyor. Son 24 saat içerisinde Ripple tartışmalarından dolayı yayınlanan konularda çok sayıda yatırımcı “ABD’nin dava edecek olduğu Ripple’ın piyasa değeri şimdiden çöktü. Acaba kripto para birimlerini engelleyeceğini duyursa neler olurdu siz düşünün!” gibi yorumlara sebep oldu.

Kripto para yatırımcılarının %55’inden daha fazlasının ABD’de olduğu ve kripto para yatırımlarının toplamını oluşturan milyarlarca dolarlık piyasanın %60’ından fazlasının ABD merkezli yatırımcıların elinde olduğunu belirten çok sayıda yorumcu, “ABD bugün kripto paraları engelleyeceğini duyursun Rusya ve Çin’den dahil tüm dünyada kripto para yatırımcıları anında büyük zarara rağmen satış yapar” dedi.

Ekonomistler, ABD’nin kripto paraları engelleme gibi bir isteğinin olduğuna dair işaretler olmadığını, kripto paraların engellenmesini gerektirebilecek ‘hiçbir neden’ olmadığını ve ABD hükümetlerinin ve halkının “engellemekten değil, düzenlemekten” yana olduğunu belirtiyor.

Kripto para birimlerinin düzenlenmesi durumunda ise sonucun piyasalarda negatif ve pozitif bazı etkilerinin olabileceği, ancak bunun büyük oranda kripto para birimlerini olumlu etkileyebileceği belirtiliyor.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. İçerikte yer alan görüşler 3. taraflara aittir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Ripple (XRP) İçin Beklenen Sinyal, Dünyaca Ünlü Analistten Geldi

Bir zamanlar toplam piyasa değeri açısından ikinci sıraya kadar yükselip Ethereum'u (ETH) bile yerinden eden XRP, davanın etkileri sebebiyle dibi gördü. XRP fiyatı Ripple'a...

Son Günlerin Vazgeçilmezi BitTorrent’de (BTT) Son Durum Ne? – Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Kripto para piyasasında tekniği alt üst eden coinlerden birisi olan ve eşler arası (peer to peer) protokolünün sürekli geliştirilmesinden sorumlu şirket BitTorrent’in yerel tokeni...

Holo (HOT) Tam Gaz Yükselişe Devam Ediyor! – HOT’un Sıradaki Hedefi Ne?

Kripto para piyasasının her türlü istatistiğini barındıran Coinmarketcap'e göre her geçen gün fiyatındaki artışla 26. sıraya kadar yükselen Holo (HOT), şu saatlerde 5.2 milyar...

Jed McCaleb 2021’de Ne Kadar XRP Sattı ve Daha Ne Kadar Satacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'ı dava ederken üst düzey iki yöneticiyi de unutmadı. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ve eski CEO'su Chris...

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hafta Dikkat Etmesi Gereken 3 Gelişme

Lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 57.000 dolarla başladığı nisan ayının ilk haftası, büyük değişimlere gebe gibi gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 60.000 dolar seviyesi yeniden...

Analist, NFT’ler Sayesinde Rekor Kırmasını Beklediği Altcoini Açıkladı

NFT çılgınlığı son dönemde nispeten hız kesse de NFT'ler ile ilgili kripto para projeleri rekor kırmaya devam ediyor. Ünlü kripto para analisti Ben Armstrong...