AnalizABD, Kripto Paraları Çökertebileceğini Gösterdi Mi? - Yıllardır Yanıtsız Kalan Soru Yanıt...

ABD, Kripto Paraları Çökertebileceğini Gösterdi Mi? – Yıllardır Yanıtsız Kalan Soru Yanıt Buldu!

ABD'nin kripto paraları engellemeye gücünün yetip yetmeyeceği tartışmaları alevlendi.

Takip et blank

ABD’nin kripto para birimlerini engelleyip engelleyemeyecek olduğu tartışmalarını uzun yıllardır okumuş veya en az bir kez böyle bir tartışmayı görmüşsünüzdür. ABD’nin kripto paraları engelleyebileceğini belirtenlere “Amerikan yanlısı”, ABD’nin kripto paraları çökertemeyecek olduğunu belirtenlere ise “ABD’nin etkisini bilmiyor” denilerek her iki tarafın tartışmaların içerisinden çıkamadığı bu durum son günlerde netlik kazanmış sayılır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu – SEC – yönetimi Ripple adlı şirketi dava etti ve bu süreç Ripple tarafından açıklandı. SEC, ABD’nin en önemli finansal kurumu ve yaptırımlar dahil birçok konuda ABD hükümetinin atacak olduğu adımların belirlenmesinde rol oynuyor.

SEC tarafından alınan her bir karar Amerikan hükümetinin kararı sayılıyor ve ABD’nin en önemli kurumları arasında gösteriliyor. SEC’in aldığı son karar, kripto para birimi piyasalarında olan herkesin bildiği XRP adlı kripto para biriminin arkasında olan şirket olan Ripple’a dava açılması oldu.

Ripple’ın Değerini Sildi Süpürdü, Yok Etti!

ABD hükümetine bağlı olan SEC’in dava sürecini henüz resmî olarak başlatmadığı belirtilirken, bununla ilgili sürecin yakın zamanda başlayacağı bildiriliyor. Ancak daha şimdiden Ripple’dan arka arkaya açıklamalar yapıldı ve XRP’nin fiyatında son birkaç gün içerisinde %60’ın üzerinde büyük düşüş oldu. 0.24 dolara ve hatta bazı kripto para borsalarında 0.21 dolara kadar gerileyen XRP, aynı zamanda bazı kripto para birimi borsalarından delist edildi bile. XRP an itibarı ile bir miktar toparlasa da hala son 1 hafta içerisinde yüzde 40 gerilemiş durumda.

Bu süreçte Ripple arka arkaya açıklamalarını sürdürdü ve kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeleri “SEC, kripto para birimlerine savaş açtı. SEC sadece bize değil, tüm kripto para birimi piyasasına karşı resmî bir savaşın fitilini ateşledi” dedi.

Ancak SEC yönetiminin kararı hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise SEC’in kripto para piyasalarına darbe vurmak istemesi durumunda bunu Ripple üzerinden değil, direkt kripto para birimlerinin ‘engellenmesi’ yönünde karar alınmasına yönelik adımlar atabileceği konusunda oldu. Uzman ekonomistler, SEC tarafından alınan kararın ‘yasadışı eylemler’ nedeniyle olabildiği gibi ‘uygunsuz işlemlere aracı olma’ veya ‘yanıltma’ gibi suçlamalar nedeniyle olabileceğini açıkladı.

ABD’nin Kripto Paraları Engelleyecek Yetkisi Ve Gücü Var Mı?

Kripto para camiasında son dönemde başlıktaki soru yanıtını bulmuşa benziyor. Son 24 saat içerisinde Ripple tartışmalarından dolayı yayınlanan konularda çok sayıda yatırımcı “ABD’nin dava edecek olduğu Ripple’ın piyasa değeri şimdiden çöktü. Acaba kripto para birimlerini engelleyeceğini duyursa neler olurdu siz düşünün!” gibi yorumlara sebep oldu.

Kripto para yatırımcılarının %55’inden daha fazlasının ABD’de olduğu ve kripto para yatırımlarının toplamını oluşturan milyarlarca dolarlık piyasanın %60’ından fazlasının ABD merkezli yatırımcıların elinde olduğunu belirten çok sayıda yorumcu, “ABD bugün kripto paraları engelleyeceğini duyursun Rusya ve Çin’den dahil tüm dünyada kripto para yatırımcıları anında büyük zarara rağmen satış yapar” dedi.

Ekonomistler, ABD’nin kripto paraları engelleme gibi bir isteğinin olduğuna dair işaretler olmadığını, kripto paraların engellenmesini gerektirebilecek ‘hiçbir neden’ olmadığını ve ABD hükümetlerinin ve halkının “engellemekten değil, düzenlemekten” yana olduğunu belirtiyor.

Kripto para birimlerinin düzenlenmesi durumunda ise sonucun piyasalarda negatif ve pozitif bazı etkilerinin olabileceği, ancak bunun büyük oranda kripto para birimlerini olumlu etkileyebileceği belirtiliyor.

*Bu içerik Kriptopiyasasi.com’a özel olarak üretilmiştir. İçerikte yer alan görüşler 3. taraflara aittir.

Son dakika haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Telegram Kanalımızı ve Twitter hesabımızı hemen takip edin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Haberler

Son 24 Saatte Borsalarda Yüksek Bitcoin (BTC) Ve Stablecoin Hareketliliği! – Bu Neye İşaret?

Bilindiği üzere geçen hafta Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Elon Musk’ın desteklediği düşünülen köpek coinleri olarak da bilinen AKITA ve SHIB’i dumplamasıyla kripto para...

Elon Musk Bu Sefer Bitcoin’i (BTC) Kurtarabilecek Mi?

Bitcoin (BTC) ile Tesla araçlarının satışlarını destekleyeceğini açıklamasıyla BTC’nin 30.000 dolarlardan 60.000 dolarlara kadar tırmanmasını sağlayan Elon Musk, bu açıklamayı tersine çevirmesiyle BTC’nin yeniden...

Ünlü Analist, Şu An Olması Gereken Değerin “Çok Altındaki” Altcoini Açıkladı

Kripto para piyasasının yaşadığı deprem yavaş yavaş etkilerini kaybediyor. Kripto para yatırımcıları ise etkileri azalan bu düşüşün devamında yeniden rekor kırabilecek kripto paraları aramaya...

Deutsche Bank Analistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatının Sert Düşüşünü Yorumladı: Düşüş Sürecek mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC); 64.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC fiyatın buradan kademeli olarak 50.000 dolara kadar çekilse de...

Rubenstein Cevapladı: Hükümetler, Kripto Paraları Durdurabilir mi?

Çin, ABD ve Hong Kong'tan gelen kripto paralarla ilgili haberler, kripto para piyasasında büyük bir paniğe yol açtı. Kripto para birimlerinin ağır şekilde regüle...

Kripto Para Piyasası, Çin Başbakan Yardımcısının Açıklamaları İle Yine Sarsıldı!

Çin Devlet Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada, özellikle ülke içerisindeki Bitcoin (BTC) madenciliğinin üzerine gidileceği belirtildi. Çin Başbakan Yardımcısı Lie He'nin de başkanlık ettiği...